Nietypowe objawy dni płodnych (możesz łatwo je przegapić!)
W czasie dni płodnych organizm wysyła ci jasne sygnały, że właśnie teraz jest największa szansa na ciążę. Jeśli tylko wiesz, na co zwracać uwagę, na pewno bez trudu je rozpoznasz. Ale uwaga, dni płodne to nie jedyny okres, w którym współżycie może skutkować zapłodnieniem, a niektóre objawy w ogóle nie kojarzą się z owulacją!
Dni płodne to czas największej płodności kobiety podczas całego cyklu miesiączkowego. To wtedy dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej, która może zostać zapłodniona. Jeśli zarodek zagnieździ się w macicy, będziesz w ciąży! Już kilka dni przed jajeczkowaniem zauważysz, że twoje ciało się zmienia, możesz odczuwać kłucie w podbrzuszu, twoja cera się wygładzi, wzrośnie libido. To objawy dni płodnych. Po czym jeszcze poznać, że może dojść do zapłodnienia?
Nietypowe objawy dni płodnych
Nie wszystkie objawy płodności da się łatwo zauważyć i połączyć z jajeczkowaniem. O tym, że masz dni płodne, może też świadczyć:
- ból pleców i lędźwi (echo bólu owulacyjnego)
- wahania nastroju (często kojarzone z PMS mogą dokuczać także przed fazą lutealną)
- zmiana tonu głosu (pod wpływem hormonów)
Najczęstsze objawy dni płodnych
Jeśli masz regularne cykle, które trwają ok. 28-30 dni, do owulacji dochodzi w ok. 14.-15. dniu cyklu, czyli 2 tygodnie po pierwszym dniu miesiączki. Ale dni płodne to nie tylko dzień owulacji - płodna jesteś także ok. 6 dni przed jajeczkowaniem i ok. 4 dni po owulacji, czyli szczycie płodności. Tyle czasu plemniki mogą przetrwać w twoich drogach rodnych. Objawy dni płodnych to najczęściej:
- śluz płodny, czyli taki, który przypomina surowe białko jajka kurzego (owulacja następuje pod koniec obecności śluzu płodnego)
- ból w podbrzuszu, czyli ból owulacyjny; występuje po jednej stronie ciała, przypomina kłucie lub gniecenie i może być bardzo dokuczliwy
- dobre samopoczucie, poprawa stanu cery
- wzrost libido
Objawy owulacji:
- wzrost temperatury ciała (o ok. 0,2 stopnie C), który oznacza, że rozpoczęła się produkcja progesteronu, a więc nastąpiło już jajeczkowanie (temperaturę mierz przed wstaniem z łóżka i zawsze o tej samej porze, najlepiej w ustach lub w pochwie)
- ból i napięcie piersi, wrażliwość brodawek sutkowych (efekt wzrostu poziomu progesteronu)
- plamienie owulacyjne (w śluzie mogą pojawić się niewielkie ilości krwi)
Jeśli nie jesteś pewna, kiedy masz dni płodne, wypróbuj prosty i precyzyjny kalendarz dni płodnych.
Kiedy jeszcze można zajść w ciążę?
W dni płodne masz największe szanse na poczęcie dziecka. Ale nie tylko! Dni niepłodne to w rzeczywistości czas mniejszej płodności, kiedy trudniej zajść w ciążę, choć nie jest to całkiem niemożliwe. Plemniki są zdolne przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 72 godziny, dlatego 3-5 dni przed owulacją i ok. 4 dni po jajeczkowaniu trzeba traktować jak dni potencjalnie płodne.
Pamiętaj, że owulacja może się przesunąć, zdarza się, że też, że cykl trwa krócej, więc szansa na ciążę istnieje także wtedy, gdy współżyjesz:
- podczas okresu
- tuż po zakończeniu miesiączki
- po terminie spodziewanej owulacji
Zobacz też: