okres po porodzie
Adobe Stock
Połóg

Okres po porodzie: kiedy pierwsza miesiączka po porodzie?

Okres po porodzie pojawia się zwykle dopiero po skończonym połogu, ale nie da się sprecyzować dokładnie czasu: pierwsza miesiączka po porodzie może pojawić się kilka tygodni po połogu albo dużo później, najczęściej po zakończeniu karmienia piersią. Jeśli krwawienie wystąpi wcześniej niż 6 tygodni od porodu, należy skontaktować się z lekarzem. Rzadko kiedy oznacza to pierwszy okres, choć i to się zdarza.
Pierwszy okres po porodzie u kobiet karmiących piersią zazwyczaj pojawia się nieco później, niż u mam, które nie karmią naturalnie. Wpływa na to prolaktyna – hormon odpowiedzialny między innymi za wzrost piersi w ciąży i laktację. W wyniku karmienia piersią i stymulowania brodawek przez niemowlę – jej poziom wzrasta i hamuje owulację, a w konsekwencji miesiączkowanie. Warto jednak pamiętać, że brak okresu po porodzie wcale nie oznacza braku płodności i nawet wtedy można zajść w ciążę. Natomiast krwawienie, które występuje od razu po porodzie, to nie miesiączka, lecz odchody poporodowe, które mogą trwać nawet przez cały okres połogu.

Spis treści: 
 1. Okres po porodzie
 2. Kiedy wraca okres po porodzie?
 3. Okres po porodzie a karmienie piersią
 4. Jak wygląda okres po porodzie?
 5. Okres po porodzie a płodność
 6. Okres po porodzie – co stosować?
 7. Okres po porodzie – co powinno niepokoić?

Dlaczego spóźnia się okres? - film

Okres po porodzie

W czasie pierwszych 6. tygodni po porodzie większość kobiet nie dostaje okresu. Ewentualne krwawienie w tym czasie może być wynikiem tzw. nieprawidłowego krwawienia. Zjawisko to wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Po wykonaniu USG okaże się, czy to faktycznie okres (w połogu zdarza się to bardzo rzadko) czy krwawienie z resztek po porodzie. 

Kiedy wraca okres po porodzie?

To, kiedy wróci okres po porodzie, jest sprawą indywidualną i zależy między innymi od tego, czy kobieta karmi piersią. Karmienie piersią sprawia, że poziom prolaktyny jest podwyższony, a to z kolei powoduje obniżoną funkcję jajników, które odpowiadają za produkcję estrogenów. Estrogeny są niezbędne, by doszło do wzrostu śluzówki macicy, czyli powstania tkanki. Tkanka ta podczas prawidłowego cyklu wydalana jest przez kobietę jako krew miesiączkowa. Kobieta w trakcie połogu (czyli 6 tygodni od porodu) zazwyczaj nie dostaje miesiączki. 
 • Kiedy wraca okres po porodzie – karmienie butelką

Pierwszy okres po porodzie pojawia się po 6-8 tygodniach u kobiet, które nie karmią piersią. 

 • Kiedy okres po cesarce

Tak samo jak po porodzie naturalnym, czas kiedy pojawi się krwawienie, zależy od tego, czy kobieta karmi piersią, czy nie.

Okres po porodzie a karmienie piersią

Większość kobiet podczas regularnego karmienia piersią nie dostaje okresu, ale są i takie, które zaczynają w tym czasie miesiączkować. Kiedy wraca okres po porodzie przy karmieniu piersią? Książkowo dzieje się to po ok. 4-6 tygodni od zakończenia intensywnego karmienia piersią. Tak długo, jak karmisz piersią, miesiączki mogą być nieregularne. Regularność okresu wróci po zakończeniu karmienia piersią. Uwaga! Karmienie piersią nie gwarantuje, że nie dojdzie do zapłodnienia i kolejnej ciąży!

Poniżej znajdziesz wygodne i eleganckie biustonosze do karmienia piersią w atrakcyjnych cenach:

 

Jak wygląda okres po porodzie?

Wiele kobiet zastanawia się, ile trwa okres po porodzie i czy jest regularny. Jest to kwestią indywidualną, tak samo jak to, czy krwawienia będą skąpe, czy obfite. Po porodzie okres może być taki sam jak przed ciążą, ale też może mieć inny przebieg. Część kobiet ma obfitsze, ale krócej trwające miesiączki, u części okres po porodzie staje się mniej bolesny niż przed ciążą, a u części pań miesiączka jest bardziej skąpa niż wcześniej. Wszelkie zmiany w przebiegu miesiączki po porodzie możesz na wszelki wypadek skonsultować ze swoim ginekologiem.

Okres po porodzie a płodność

Nadal pokutuje błędne przekonanie, że brak miesiączki po ciąży jest równoznaczny z tym, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Brak okresu po porodzie nie oznacza wcale, że płodność nie wróciła. Trzeba pamiętać, że jajeczkowanie, czyli moment, w którym może dojść do zapłodnienia, pojawia się ok. 14 dni przed miesiączką. Zdarzają się przypadki, gdy karmiące kobiety zachodzą w ciążę, nie doczekawszy się pierwszej po porodzie miesiączki.

Okres po porodzie – co stosować?

Jeśli okres po porodzie wystąpił po zakończeniu połogu, można stosować wszystkie dostępne środki:


Jedynie podczas połogu zaleca się używanie wyłącznie podpasek. Chodzi o to, że ujście macicy nie jest wtedy jeszcze dobrze obkurczone i istnieje większe ryzyko infekcji przy stosowaniu środków aplikowanych do pochwy.

Okres po porodzie – co powinno niepokoić?

Poniżej lista rzeczy związanych z miesiączką po porodzie, które wymagają konsultacji z ginekologiem:

 • krwawienie pojawia się w okresie połogu
 • okres nie pojawia się w ciągu 8 tygodni od porodu u kobiety, która nie karmi piersią
 • miesiączka nie pojawia się w ciągu 8 tygodni po zakończeniu karmienia piersią
 • częste i nieregularne plamienia z pochwy w trakcie karmienia piersią
 • nie ma okresu i nie można wykluczyć ciąży.


Więcej o czasie po porodzie:

połóg
Adobe Stock
Połóg
Połóg: co to jest, ile trwa i jak wygląda?
Połóg to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Sześć tygodni po porodzie, czyli czas połogu, to trudny okres dla młodej mamy. Możesz borykać się z różnymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu, zaparcia, pobolewanie podbrzusza podczas karmienia, zlewne poty. Jest to również okres, gdy hormony po porodzie szaleją, a to wpływa na samopoczucie kobiety.

  Sześć połogowych tygodni po urodzeniu dziecka to dla kobiety czas niezwykły. Ciało w połogu małymi krokami wraca do formy, regenerując się po trudach ciąży i porodu. Największe zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, krążenia, w składzie krwi, a także w narządach płciowych i... oczywiście, w wyglądzie. Bądź dla siebie teraz bardzo wyrozumiała – w połogu możesz czuć wyczerpanie, mieć zmienne nastroje i baby bluesa czy być wciąż podenerwowana.   Spis treści:  Połóg  co to jest ? IIe trwa połóg? Połóg: jak przebiega? Połóg po cesarskim cięciu Połóg: niepokojące objawy Jak przetrwać połóg? Czy w połogu można zajść w ciążę? Jak wrócić do formy po porodzie? Połóg: co to jest? Połóg po porodzie naturalnym to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian mających na celu przywrócenie stanu sprzed ciąży. To, co działo się w organizmie przyszłej mamy przez 9 miesięcy, musi zostać cofnięte w znacznie krótszym czasie. Powoduje to istną burzę hormonalną i zmienność nastrojów u młodej mamy. Po porodzie w twoim organizmie następują zmiany hormonalne – wyrzut oksytocyny i endorfin, a to z kolei pozytywnie oddziałuje na twoje emocje. Po kilku dniach jednak poziom tych hormonów spada. W czasie połogu twoje samopoczucie powinno już się w miarę ustabilizować. Jeżeli jednak czujesz, że jest ci źle i nie dajesz sobie rady z własnymi emocjami , koniecznie powiedz o tym partnerowi, położnej, lekarzowi – ginekologowi czy nawet pediatrze, kiedy go odwiedzisz razem z maluszkiem. To bardzo ważne! Depresja poporodowa, którą jest zagrożone nawet 20 proc. mam, to poważna choroba. Zaniedbana, prowadzi do rodzinnych tragedii. Tylko właściwa diagnoza i leczenie pomogą ci odzyskać równowagę i siły.  Połóg a baby...

pochwa po porodzie
Adobe Stock
Poród naturalny
Pochwa po porodzie – jak wygląda i kiedy wraca do normy?
Pochwa po porodzie na pewno się zmieni. Część zmian cofnie się samoistnie, inne będą wymagały ćwiczeń. Jeśli nie podoba ci się to, jak wygląda pochwa po porodzie, pomoże ci interwencja chirurgiczna, czyli waginoplastyka. A co robić, jeśli pochwa po porodzie jest luźna albo otwarta? Wyjaśniamy.

Wygląd pochwy po porodzie zależy od wielu czynników. To jednak kwestie indywidualne najczęściej decydują o tym, jak kobieta reaguje na zmiany hormonalne i obciążenia, oraz jak zmienia się pochwa po porodzie. Nie można więc z góry przewidzieć, kiedy pochwa wróci do normy, czy zostanie luźna albo czy zmiany w wyglądzie będą trwałe. Spis treści: Jak wygląda pochwa po porodzie? Czy pochwa po porodzie wraca do normy? Problemy związane z pochwą po porodzie: Suchość pochwy po porodzie Swędzenie pochwy po porodzie Zbyt ciasna pochwa po porodzie Luźna pochwa po porodzie Obniżenie pochwy po porodzie 4. Ćwiczenia pochwy po porodzie 5. Plastyka pochwy po porodzie Jak wygląda pochwa po porodzie? Po porodzie wygląd pochwy zwykle się zmienia, podobnie jak jej rozmiar. W pierwszych dniach po urodzeniu dziecka wiele do życzenia pozostawia elastyczność pochwy. Często mówi się o tzw. pochwie ziejącej (inna nazwa to otwarta pochwa po porodzie – ma wyraźnie otwarte wejście). To normalny stan na tym etapie połogu i nie należy się nim niepokoić. Bywa też, że pochwa ma nieco inny kolor albo jest posiniaczona wskutek ciężkiego porodu, np. porodu kleszczowego . Te zmiany cofają się po pewnym czasie. Komplikacje w czasie porodu mogą sprawić, że czas powrotu pochwy do stanu sprzed ciąży potrwa nawet kilka miesięcy. Najczęściej dzieje się tak, gdy kobieta siłami natury rodziła długo bardzo duże dziecko. Jedną z komplikacji może być pęknięcie pochwy , które wymaga szycia. Jeśli szycie zostanie wykonane prawidłowo, z czasem rozmiar i wygląd pochwy wraca do normy. Bywa jednak, że zbyt ciasne szycie po nacięciu krocza powoduje zwężenie pochwy, które może później wywoływać dyskomfort podczas współżycia. Po cesarskim cięciu pochwa nie ulega...

plamienie implantacyjne
Adobe Stock
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Plamienie implantacyjne to drobne krwawienie, które może pojawić się w momencie implantacji zarodka. Nie występuje u wszystkich kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Tłumaczymy, jak rozpoznać plamienie implantacyjne, jak dokładnie wygląda i kiedy się pojawia. Wyjaśniamy, jakie są różnice między plamieniem implantacyjnym a miesiączką.

Plamienie implantacyjne występuje u części kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Zwykle jest lekko różowe i na tyle skąpe, że można go nie zauważyć. Plamieniu implantacyjnemu nie towarzyszą dolegliwości podobne do tych przy okresie. Wyjaśniamy, jak wygląda i ile trwa typowe plamienie po zapłodnieniu i implantacji zarodka. Spis treści: Co to jest plamienie implantacyjne? Jak wygląda plamienie implantacyjne? Różnice między plamieniem implantacyjnym a okresem Kiedy występuje plamienie implantacyjne? Ile trwa plamienie implantacyjne? Plamienie i mplantacyjne – kiedy zrobić test ciążowy? Co to jest plamienie implantacyjne? Plamienie implantacyjne (nazywane także krwawieniem implantacyjnym) jest efektem zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. Pod wpływem hormonów ciążowych (podwyższonego stężenia estrogenu i progesteronu) błona śluzowa pokrywająca macicę staje się mocno ukrwiona. Zarodek, przyczepiając się do niej, może przebić jedno z licznych naczyń krwionośnych, powodując lekkie krwawienie. Jak wygląda plamienie implantacyjne? Plamienie implantacyjne nie jest obfite – bywa, że jest to zaledwie kilka kropli krwi. Kobietom zdarza się je nawet przeoczyć. Plamienie implantacyjne obserwuje u siebie zaledwie 1/3 ciężarnych. Zazwyczaj plamienie implantacyjne wygląda jak zwykłe, delikatne krwawienie: ma kolor bladoróżowy, ale zdarza się też plamienie brązowe (gdy brakuje progesteronu); jest rzadkie; jest mało obfite; nie towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha; nie powoduje nudności; w jego trakcie mogą wystąpić skurcze, które są lżejsze i słabiej wyczuwalne niż podczas miesiączki. Objawy plamienia implantacyjnego Głównym objawem krwawienia implantacyjnego są ślady krwi na bieliźnie, wkładce lub na papierze toaletowym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz