Przebieg ciąży

Słodkie na dziewczynkę, a kwaśne na chłopca to mit. Ale dlaczego wciąż się sprawdza?

Płeć dziecka może mieć wpływ na to, co jemy w czasie ciąży − tak sądzi wiele przyszłych mam. Jeśli wciąż masz ochotę na słodkie, urodzisz dziewczynkę, a gdy w ciąży ciągle podjadasz kwaśne produkty, będziesz mamą chłopca − ile w tym prawdy? O znaczenie ciążowych zachcianek zapytałyśmy położną.

Zachcianki w ciąży bywają dziwne, często są efektem działania hormonów, czasem oznaką braku witamin czy minerałów, ale wiele przyszłych mam zastanawia się, czy rodzaj zachcianek może wskazywać na płeć dziecka. Śledzie z dżemem, kiszone ogórki maczane w Nutelli czy kiszona kapusta popijana gorącą czekoladą – czy takie nietypowe zachcianki oznaczają, że urodzisz chłopca lub dziewczynkę?

Czy zachcianki w ciąży wskazują na płeć dziecka?

Większość mam twierdzi, że nie wierzy w związek ciążowych zachcianek z płcią dziecka, a mimo to fora internetowe przepełnione są wypowiedziami takimi jak ta: „Przepowiadanie płci dziecka na podstawie zachcianek to bzdura, ale w moim przypadku się to sprawdziło!" Czy zatem jeśli w ciąży masz ochotę na słodkie, to oznacza, że urodzisz dziewczynkę, a jeżeli jesz tylko kwaśne produkty, urodzisz chłopca? Położna Maria Kuć nie ma wątpliwości, że zachcianki w ciąży nie mają nic wspólnego z płcią dziecka − nie ma to żadnych naukowych dowodów. Apetyt na wybrane produkty może się pojawiać zarówno w ciąży, jak i przed czy po urodzeniu dziecka. 

Dlaczego u niektórych mam płeć dziecka ma związek z zachciankami?

Smak w czasie ciąży zmienia się – twierdzi położna Maria Kuć. To oznacza, że jeśli kobieta nigdy wcześniej nie przepadała za kiszonymi ogórkami, w ciąży może je polubić. I odwrotnie: ciężarne często czują awersję do pokarmów, które kiedyś im smakowały, drażnią je intensywne zapachy. To naturalny efekt zmian hormonalnych. Bywa też, że za wyjątkową ochotą na niektóre produkty kryją się niedobory witamin i składników mineralnych.

Co oznaczają zachcianki?

  • ochota na kwaśne: niedobór witaminy C i żelaza
  • ochota na słodkie: niedobór kalorii
  • ochota na mięso: niedobór białka
  • ochota na banany: niedobór witaminy B6 (która pomaga niwelować nudności w ciąży)
  • ochota na nietypowe połączenia produktów kwaśnych i słodkich: zapobieganie mdłościom


Czasem takie ciążowe zachcianki rzeczywiście pokrywają się z płcią dziecka, nie ma jednak na to żadnej reguły.

Zobacz też:

Kształt brzucha a płeć dziecka
AdobeStock
Przebieg ciąży
Kształt brzucha a płeć dziecka: czy wygląd brzucha może wskazywać na chłopca lub dziewczynkę? [WIDEO]
Kształt brzucha i płeć dziecka mają niewiele wspólnego, choć przez lata sądzono, że brzuch na chłopca wygląda inaczej niż brzuch na dziewczynkę. Położna Maria Kuć tłumaczy, dlaczego ta teoria jest mitem i dlaczego tak naprawdę brzuch w ciąży może mieć różny kształt.

Kobiety w ciąży o płci dziecka dowiadują się podczas badania USG  i jest to jedyny wiarygodny sposób na poznanie płci maluszka (chociaż i on bywa zawodny). Wciąż jednak zdarza się, że ktoś twierdzi, że z kształtu brzucha ciężarnej można rozpoznać płeć dziecka. Nie jest to jednak żadna teoria naukowa, a zwykłe wróżenie. Położna Maria Kuć tłumaczy, dlaczego nie da się poznać płci dziecka po wyglądzie brzucha i dlaczego tak się dzieje, że czasem jest on szpiczasty, a innym razem okrągły czy owalny.  Kształt brzucha a płeć dziecka Położna Maria Kuć wyjaśnia, że kształt brzucha nie ma związku z płcią dziecka i nie należy się nim sugerować. Brzuch owszem, może wyglądać różnie w ciąży, ale nie zależy on od płci maluszka, a od innych czynników. „Każda kobieta ma inne mięśnie brzucha i inną budowę mięśni i ciała. Poza tym każde dziecko się inaczej układa . Jedno wypycha nóżki, pupkę, główkę” – twierdzi położna i dodaje stanowczo: „To naprawdę nie ma znaczenia, czy brzuch jest spiczasty, czy zaokrąglony, bardziej rozlany na boki, czy ma kształt piłeczki. Nie da się rozpoznać po wyglądzie brzucha, czy to jest chłopiec, czy dziewczynka”. Pogląd, że po kształcie brzucha można wywnioskować, czy kobieta urodzi syna, czy córkę, jest zatem zwykłym mitem. Wróżenie płci dziecka z kształtu brzucha Dawniej kobiety przepowiadały płeć dziecka na podstawie kształtu brzucha ciężarnej. Mały, okrągły i szpiczasty brzuszek miał świadczyć o tym, że kobieta nosiła pod sercem syna, a duży i rozlany na boki wskazywał rzekomo na córkę. Dziś już wiemy, że wygląd brzucha nie wpływa na płeć dziecka i nie ma czegoś takiego, jak brzuch na chłopca czy brzuch na dziewczynkę. Podobnie jest z teorią o tym, że syn dodaje ciężarnej urody, a córka ją odbiera . Po wyglądzie przyszłej mamy również nie da się...

Wygląd w ciąży a płeć dziecka
AdobeStock
Przebieg ciąży
Wygląd w ciąży a płeć dziecka. Czy to prawda, że syn dodaje ciężarnej urody, a córka ją odbiera?
Wygląd w ciąży świadczy o tym, czy urodzi się chłopiec i dziewczynka - twierdzi mądrość ludowa. Ale to tylko kolejny przesąd ciążowy. To, jak kobieta wygląda w ciąży, a płeć dziecka, które nosi w brzuchu, to dwie różne sprawy. Przyszła mama może czuć się i wyglądać świetnie niezależnie od tego, czy nosi pod sercem chłopca, czy dziewczynkę.

Wygląd w ciąży a płeć dziecka – to temat, który nurtuje przyszłe mamy. Przez lata uważało się, że gdy kobieta pięknieje w ciąży, to na pewno urodzi chłopca, a jeśli pojawiają się u niej np. kłopoty z cerą albo zaczynają wypadać włosy, to sygnał, że urodzi dziewczynkę, bo przecież „córka odbiera matce urodę”. Niektóre ciężarne nadal podejrzewają, że w tym poglądzie jest ziarenko prawdy. Położna Maria Kuć uważa, że zdecydowanie jest to mit. O płci dziecka nie świadczy to, jak przyszła mama znosi stan błogosławiony, a ni to, czy wygląda dobrze lub nie. Wygląd w ciąży a płeć dziecka  „Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę i każda kobieta inaczej się czuje i wygląda . Przeświadczenie o tym, że wygląd w ciąży świadczy o płci dziecka, jest zabobonem. To, że mama pięknieje w ciąży, nie świadczy tym, że urodzi chłopca, a jeśli jej wygląd się pogarsza, pojawiają się np. wypryski lub plamy na twarzy , to wcale nie znaczy, że nosi dziewczynkę” – wyjaśnia Maria Kuć. Zobacz także: Taki zabobon, że aż strach! W co kiedyś wierzyły ciężarne? Na temat rozpoznawania płci dziecka w ciąży pojawiło się już wiele mitów. Większość z nich okazuje się jednak zwykłymi przesądami, niemającymi nic wspólnego z rzeczywistością. Tak jest np. z zależnością między wyglądem w ciąży a płcią dziecka albo z kształtem ciążowego brzucha , który rzekomo jest inny w przypadku dziewczynki i chłopca. Wszystkie tego typu ludowe wierzenia warto traktować z przymrużeniem oka. Skutecznym (choć też zdarza się, że zawodnym) sposobem na sprawdzenie płci maluszka jest wykonanie badania USG . 100 proc. pewność dają za to niektóre badania prenatalne . Zobacz także: Chiński kalendarz płci: zaplanuj płeć dziecka! Niektóre mamy mogą na 100 proc. mieć chłopca? Odkryto, dlaczego tak się dzieje Kiedy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz