Dzięki badaniu AMH dowiesz się, czy z twoją płodnością jest wszystko w porządku i jakie masz szansę zajścia w ciążę. Badanie jest polecane kobietom starającym się o dziecko i pomoże rozwiać wiele wątpliwości dotyczących płodności.

Reklama

Spis treści:

Co to jest badanie AMH

Kobieta w momencie narodzin posiada w jajnikach określoną pulę komórek jajowych, która z biegiem czasu i każdą miesiączką maleje. Średnio jest to 1,4 mln komórek w każdym jajniku. Niestety, z kolejnymi cyklami miesięcznymi ich ilość maleje, a to oznacza, że już po 30. roku życia płodność zaczyna spadać.

AMH to hormon antymüllerowski (ang. Anti-Müllerian Hormone, AMH) produkowany przez komórki ziarniste otaczające jajeczka znajdujące się w pęcherzykach jajnika. Badanie jego poziomu pozwala ocenić stan rezerwy jajnikowej kobiety tzn. ilość i jakość posiadanych przez nią komórek jajowych. Tym samym pomaga stwierdzić, na jakim etapie jest jej płodność i jakie ma szanse na poczęcie dziecka.

W jakich sytuacjach lekarz zleci przeprowadzenie badania AMH

O wykonaniu badania AMH decyduje lekarz ginekolog. Przesłankami do jego wykonania są:

Zobacz także
  • długie staranie się o dziecko, a co za tym idzie podejrzenie niepłodności;
  • zapłodnienia metodą in jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "vitro — poziom".---#---długie staranie się o dziecko, a co za tym idzie podejrzenie niepłodności;
    zapłodnienia metodą in vitro - poziom hormonu ma ogromny wpływ na powodzenie zabiegu.---#---vitro-poziom#vitro — poziom---#---vitro - poziom">vitro - poziom hormonu ma ogromny wpływ na powodzenie zabiegu.

Mając wiedzę o stężeniu AMH w organizmie kobiety, lekarz ginekolog może przewidzieć jej szansę na urodzenie dziecka. Jeżeli okaże się to konieczne, zaproponuje odpowiednie dalsze badania oraz leczenie dostosowane indywidualnie do kobiety.

Jak się przygotować do badania

Badanie to można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesięcznego kobiety i nie musisz być na czczo. Dodatkowo jego wyników nie zaburza nawet antykoncepcja i terapia hormonalna. Dzięki temu nie ma potrzeby zmiany całego planu dnia tylko po to, aby w odpowiednim okresie wykonać badanie. Poziom tego hormonu jest stały przez cały cykl miesiączkowy.

Na czym polega badanie AMH

Jest to bardzo proste i bezpieczne badanie polegające na pobraniu krwi ze zgięcia łokciowego. Badanie nie jest wykonywane rutynowo i nie każde laboratorium posiada je w swojej ofercie. Jego koszt waha się w granicach 150-160 złotych, a na jego wynik trzeba poczekać około 2 tygodnie.

Badanie AMH - normy

Norma jest zależna od wieku kobiety, ale dla uproszczenia można przyjąć, że wartość hormonu powinna wynosić powyżej 1,4 ng/ml (nanogramów na mililitr). Stężenie hormonu pomiędzy 3,0 a 1,0 ng/ml oznacza prawidłowy poziom AMH dla kobiet w wieku rozrodczym.

Tabelka pokazuje zakres wartości, jakie znajdziesz w opisie wyniku badania AMH:

Co oznacza niskie AMH?

Niskie stężenia jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "AMH — poniżej".---#---Niskie stężenia AMH - poniżej 1,0 ng/ml - może świadczyć o:---#---AMH-poniżej#AMH — poniżej---#---AMH - poniżej">AMH - poniżej 1,0 ng/ jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "ml — może".---#---Niskie stężenia AMH - poniżej 1,0 ng/ml - może świadczyć o:---#---ml-może#ml — może---#---ml - może">ml - może świadczyć o:

  • obniżonej rezerwie jajnikowej;
  • ograniczonej jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "płodności — poziom".---#---ograniczonej płodności - poziom AMH poniżej 0,5 ng/ml;---#---płodności-poziom#płodności — poziom---#---płodności - poziom">płodności - poziom AMH poniżej 0,5 ng/ml;
  • wskazaniu do zapłodnienia in jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "vitro — bardzo".---#---wskazaniu do zapłodnienia in vitro - bardzo niski poziom hormonu AMH;---#---vitro-bardzo#vitro — bardzo---#---vitro - bardzo">vitro - bardzo niski poziom hormonu AMH;
  • rozpoczęciu jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "menopauzy — poziom".---#---rozpoczęciu menopauzy - poziom AMH jest bardzo niski, często nie oznaczany.---#---menopauzy-poziom#menopauzy — poziom---#---menopauzy - poziom">menopauzy - poziom AMH jest bardzo niski, często nieoznaczany.

Pojedynczy wynik niskiego stężenia hormonu nie wyklucza szansy na ciążę, zwłaszcza u młodych kobiet. Jest wyłącznie informacją o rezerwie jajnikowej w danym momencie. Może być tak, że AMH było niskie już dużo wcześniej i kobieta przez całe swoje życie aż do menopauzy będzie miała niskie jego wskaźniki mimo urodzenia dzieci.

Wysoki poziom AMH

Wysokie stężenie AMH - powyżej 3,0 ng/ml - może wskazywać na:

Sam wynik poziomu hormonu nie stanowi rozpoznania choroby i jest jedynie powodem do rozpoczęcia dalszej diagnostyki w kierunku wykrycia zmian chorobowych.

Wysokie stężenie hormonu AMH daje nadzieję na pozytywne zakończenie próby zapłodnienia metodą in vitro, ze względu na sporą ilość komórek jajowych, które są zdolne do zapłodnienia.

Sprawdź, co mówi lekarz o badaniu AMH:

  • Lek. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolożka z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA o tym na czym polega badanie AMH i o czym może świadczyć jego wynik.

Reklama

Konsultacja merytoryczna

lek. med. Robert Gizler

Specjalista ginekolog-położnik, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Europejskiego Towarzystwa Embriologii i Rozrodu Człowieka, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektor medyczny kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu
Reklama
Reklama
Reklama