Niedoczynność tarczycy może utrudniać i wydłużać starania o dziecko. W pierwszej kolejności powinnaś zgłosić się na konsultację do endokrynologa, który ustali przyczynę niedoboru hormonów tarczycy i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Z drugiej strony, jeśli już wiesz, że masz niedoczynność tarczycy (zbyt wysokie TSH to sygnał, że możesz mieć kłopoty z płodnością), powinnaś zwrócić większą uwagę na swoją dietę. Odpowiednio dobrane menu będzie wspomagać pracę tarczycy, łatwiej też będzie utrzymać optymalną wagę lub spróbować schudnąć. Poprawi się też twoja płodność!
Nasz ekspert - dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny z laboratorium Vitagenum - przygotował zalecenia dietetyczne dla kobiet z niedoczynnością tarczycy.

Reklama

Przeczytaj: Masz problem z płodnością? Przebadaj tarczycę!

Dieta odchudzająca przy niedoczynności tarczycy

Najważniejszym i podstawowym elementem, którzy będzie wpływał na efektywność diety w niedoczynności tarczycy jest ustabilizowana gospodarka hormonalna. Zanim więc zabierzesz się za odchudzanie, zgłoś się do endokrynologa.
Nie stosuj drakońskich diet odchudzających. Niestety, niedoczynność tarczycy nie jest naszym sprzymierzeńcem, w przypadku odchudzania. Tarczyca odpowiada nawet za ok. 30% spoczynkowej przemiany materii. Kobiety z niedoczynnością tarczycy nie powinny stosować drastycznych diet w celu obniżenia zawartości tkanki tłuszczowej. Niedobór białka i energii w pożywieniu będzie dodatkowo zaburzał funkcje tarczycy.

Poznaj: 12 badań, które trzeba zrobić przed ciążą

Co jeść przy niedoczynności tarczycy?

Menu dla kobiety z niedoczynnością tarczycy powinno zawierać produkty wspomagające tarczycę. Należą do nich:

Zobacz także
  • Pełnowartościowe białko, pochodzące głównie z chudych ryb, mięsa i jaj. Produkty te stanowią źródło cennego aminokwasu - tyrozyny, który jest niezbędny w produkcji hormonów tarczycy.
  • Produkty bogate w kwasy omega-3 (ryby, orzechy, pestki, oleje roślinne). Te kwasy tłuszczowe biorą udział w przekształcaniu hormonów tarczycy oraz poprawiają wrażliwość naszych tkanek na ich działanie.
  • Produkty o niskim indeksie glikemicznym. W schorzeniach tarczycy pojawiają się problemy związane z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Może pojawić się konieczność ograniczenia ilości przyjmowanych węglowodanów. Dobrym rozwiązaniem będzie również wykonanie badań genetycznych w kierunki nietolerancji glutenu, ponieważ tę przypadłość o wiele częściej obserwuje się u osób ze schorzeniami tarczycy. Spożywanie glutenu w tym przypadku wpływa na zaburzenie poziomów hormonów tarczycy.
  • Żywność bogata w jod, do której zaliczamy owoce morza, ryby. W przypadku niedoczynności tarczycy typu Hashimoto należy jednak być ostrożną z ilością spożywanego jodu, a na pewno nie wprowadzać jego suplementacji.
  • Produkty bogate w minerały: żelazo (chuda wieprzowina, wołowina, wątróbka, żółtko jaja), selen (orzechy brazylijskie, dorsz, tuńczyk, halibut), cynk (pestki dyni, kasza gryczana, jaja).
  • Witamina D3. Naturalnie witaminę tę znajdziemy w tłustych rybach, grzybach, jednak sama dieta nie wystarczy i konieczna jest dodatkowa suplementacja.
  • Witaminy przeciwutleniające A, C, E. Pomogą one walczyć ze stanem zapalnym, który występuje przy niedoczynności tarczycy. Witaminę A znajdziemy głównie w czerwono-pomarańczowych warzywach np. dyni, papryce oraz żółtku jaja, w witaminę C szczególnie bogata jest czarna porzeczka, dzika róża czy pietruszka. Witamina E występuje głównie w olejach roślinnych.

Zobacz: Dieta na płodność - baza składników dla niej i dla niego

Czego unikać w diecie przy niedoczynności tarczycy?

Jeśli masz niedoczynność tarczycy, staraj się, by w twojej diecie nie było:

  • Produktów wysokoprzetworzonych.
  • Produktów zawierających substancje wolotwórcze, czyli związki, które po połączeniu z jodem uniemożliwiają produkcję hormonów tarczycy. Obecne są one w takich produktach jak: brokuł, brukselka, kalafior, kapusta, rzepa, warzywa kapustne, soja. Obróbka termiczna zmniejsza jednak ilość tych substancji nawet o 30%, więc umiarkowane ich spożycie jest dozwolone.
Reklama

Zobacz także:
Kalendarz dni płodnych
Czy można obniżyć poziom estrogenów dietą?
Ginekolog ostrzega: waga wpływa na płodność!

Konsultacja merytoryczna

dr inż. Tomasz Czernecki

Dietetyk genetyczny, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka, współzałożyciel laboratorium Vitagenum
Reklama
Reklama
Reklama