choroba Hashimoto a ciążą
Adobe Stock
Starania o dziecko

Choroba Hashimoto a ciąża – zajście w ciążę, leczenie, badania, dieta

Choroba Hashimoto może utrudniać zajście w ciążę, a jeśli dojdzie do zapłodnienia, zwiększać ryzyko poronienia. Ponieważ praca układu odpornościowego jest zaburzona, organizm zaczyna traktować płód jak ciało obce i go odrzuca. Zanim zaczniesz starać się o dziecko, koniecznie zrób badania tarczycy. Odpowiednie leczenie Hashimoto pozwoli uniknąć problemów.

Ciąża przy chorobie Hashimoto jest znacznie bardziej ryzykowna. Choroba może skutkować przedwczesnym porodem, pęknięciem łożyska, krwotokiem. Hashimoto może również rozwinąć się dopiero w ciąży. Wówczas może doprowadzić do urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową oraz z niskim ilorazem inteligencji. Dziecko może urodzić się także z wadami genetycznymi lub chorobą autoimmunologiczną. 

Spis treści: 

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Hashimoto – na czym polega choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Jest to choroba z autoagresji, która powstaje na skutek błędnie działającego układu immunologicznego (organizm zwraca się przeciwko sobie). Układ immunologiczny rozpoznaje, a następnie niszczy białka tarczycowe. Zostaje w ten sposób upośledzona aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy.

Najczęstszymi objawami choroby Hashimoto są obfite miesiączki, sucha skóra, ciągłe zmęczenie oraz wysoki poziom cholesterolu. Leczenie Hashimoto polega na usuwaniu skutków choroby, a nie jej przyczyn.

Hashimoto a planowanie ciąży 

Wywołane przez chorobę Hashimoto zaburzenia poziomu hormonów utrudniają dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej. Kobieta ma wówczas problem:

  • z nieregularnymi miesiączkami
  • z ustaleniem, kiedy występują dni płodne
  • z wysokim poziomem progesteronu, który obniża libido. 

 

Kobieta chorująca na Hashimoto, a także podejrzewająca u siebie tę chorobę, przed zajściem w ciążę koniecznie powinna zgłosić się na następujące badania:

  • Badanie poziomu TSH, czyli tyreotropiny. To hormon produkowany przez przysadkę, stymuluje tarczycę do pracy.
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy: fT3 i fT4.
  • Badanie aTPO, czyli badanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.


Podczas starań o dziecko konieczne jest kontynuowanie przyjmowania leków zaleconych przez lekarza. Jeśli dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia się komórki jajowej, przyszła mama nadal musi brać leki i kontrolować poziom hormonów. Zgodnie z zaleceniami badania poziomu hormonów powinno się wykonywać co 4 tygodnie w pierwszej połowie ciąży i co najmniej raz pomiędzy 26 a 32 tygodniem ciąży. To konieczność, bo tylko leczona choroba Hashimoto pozwala na urodzenie zdrowego dziecka. 

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca rutynowe oznaczanie stężenia TSH u kobiet planujących ciążę.
Niedoczynność tarczycy może utrudniać zajście w ciążę lub negatywnie wpływać na rozwój płodu. W pierwszym trymestrze ciąży, kiedy tarczyca płodu nie produkuje jeszcze hormonów, jedynym ich źródłem jest tarczyca matki. Dlatego tak ważne jest, by jeszcze przed zajściem w ciążę wykonać badanie hormonów tarczycy (z krwi) i określić poziom TSH. Dzięki temu można w porę dostarczyć organizmowi syntetyczny hormon – identyczny z naturalnym. Dawkę zawsze dobiera endokrynolog.

Hashimoto a zajście w ciążę

Czy Hashimoto utrudnia zajście w ciążę? Tak, może być także przyczyną poronień. Jest to spowodowane przewlekłym stanem zapalnym w organizmie, wywołanym chorobą. To naturalna reakcja organizmu, który w sytuacji zagrożenia (choroby) nie chce mieć dodatkowego obciążenia. Niezależnie od tego, czy kobieta planuje ciążę, czy nie, warto profilaktycznie zbadać poziom hormonu tarczycy. 

Wiele kobiet zastanawia się, czy przy Hashimoto można zajść w ciążę, a następnie urodzić zdrowe dziecko. Według specjalistów kobiety chorujące na Hashimoto mogą zajść w ciążę, szczęśliwie ją donosić i urodzić zdrowe dziecko. Ważne, aby odpowiednio wcześnie rozpoczęły leczenie i były pod stałą opieką lekarza. Najważniejsze jest wyrównanie poziomu hormonów. Dlatego w trakcie ciąży należy nadal przyjmować leki i regularnie badać poziom TSH

Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne (PTE) określiło, że górny zakres normy TSH dla poszczególnych trymestrów ciąży wynosi 2,5 mIU/l. Kobiety, które aktywnie starają się o dziecko powinny mieć ten poziom jeszcze niższy.

Hashimoto w ciąży – zagrożenia

Nieleczone autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może prowadzić do następujących powikłań ciąży:

 

Hashimoto może być również jedną z przyczyn poronień. Powoduje podwyższenie poziomu prolaktyny, co sprawia, że ciążę trudno jest utrzymać. To szczególnie ważne, gdy chorobie towarzyszy zespół antyfosfolipidowy – schorzenie tkanki łącznej, którego efektem jest zakrzepica i związane z nią utrudnienie wzrostu płodu, niewydolność łożyska. Wyniki badań wskazują, że u kobiet z Hashimoto trzykrotnie wzrasta ryzyko poronienia w porównaniu ze zdrowymi kobietami.

Ważne! Jeżeli poziom hormonów tarczycy mieści się w normie, a kobieta jest pod stałą kontrolą ginekologa endokrynologa, to rokowania na zdrową ciążę i poród są dobre. Nie stwierdzono też żadnych charakterystycznych wad rozwojowych lub ich częstszego występowania wśród noworodków urodzonych przez matki chore na Hashimoto.

Hashimoto a ciąża bliźniacza

Poziom hCG jest wyższy u kobiety, która jest w ciąży bliźniaczej w porównaniu do kobiet w ciąży pojedynczej (ciąże bliźniacze wytwarzają wyższe poziomy hCG). Hormon hCG stymuluje tarczycę do wytwarzania większej ilości wolnej tyroksyny, a to z kolei może prowadzić do obniżenia poziomu hormonu tyreotropowego (TSH). Zakresy referencyjne wskaźników związanych z tarczycą (normy) mogą różnić się w ciąży pojedynczej i bliźniaczej w l trymestrze. U kobiety w ciąży mnogiej TSH niekiedy może być tak niskie, że wręcz nieoznaczalne.

Hashimoto w ciąży: dieta

Choroby Hashimoto nie można wyleczyć, ale dzięki podawaniu odpowiednich leków lekarze są w stanie ustabilizować organizm i sprawić, że będzie funkcjonował normalnie. Niektórzy specjaliści twierdzą, że dobre efekty daje również wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej – bez cukru, laktozy i glutenu. Taki jadłospis zawsze jednak powinien układać dietetyk z uwzględnieniem podwyższonego poziom prolaktyny (wynika on z niedoboru hormonów tarczycy). Przestrzeganie diety to jednak tylko metoda wspomagająca - tak twierdzą lekarze medycyny konwencjonalnej.   

Hashimoto po ciąży

Choroba Hashimoto często ujawnia się lub zaostrza po ciąży. Przybiera wtedy postać poporodowego zapalenia tarczycy. Rozwija się ono u ok. 10 proc. kobiet po porodzie. Poporodowe zapalenie tarczycy objawia się zazwyczaj poprzez wole (przerost gruczołu tarczowego). Dochodzi wtedy również do zaburzeń pracy tarczycy. Zdarza się jednak, że przebiega ono bezobjawowo – w tej sytuacji jedyną metodą, by wykryć zapalenie tarczycy są badania laboratoryjne. Schorzenie to dotyka także kobiet po poronieniu.  

Płodność męska a Hashimoto

Wydaje się, że choroba Hashimoto wpływa przede wszystkim na płodność kobiecą, jest to jednak błędne myślenie. Jeśli na Hashimoto cierpi kobieta, to obydwoje partnerów powinno rozpocząć leczenie, ponieważ to zwiększa szanse na zajście w ciążę. Jeśli jednak to mężczyzna podejrzewa chorobę Hashimoto, najpewniej ma obniżoną jakość plemników (co jest częste przy chorobach związanych z hormonami, należy się o tym upewnić u lekarza). W takim przypadku należy wykonać badania na chorą tarczycę.


Zobacz także: 

płacz niemowlęcia
Fotolia
Zdrowie
Słabo rośnie, ciagle płacze: może ma chorą tarczycę?
Nie chce jeść, jest zmęczone, apatyczne, płacze z byle powodu, słabo przybiera na wadze - przyczyną może być tarczyca. Coraz częściej choroby tarczycy pojawiają się u dzieci. Dlaczego nie wolno ich lekceważyć, mówi prof. Bossowski, znakomity pediatra, endokrynolog i diebetolog.

Wydzielane przez tarczycę hormony sterują pracą całego organizmu. Ich niedobór lub nadmiar może rozregulować pracę całego organizmu - mówi prof. Artur Bossowski*. Jakie objawy u dziecka powinny wzbudzić niepokój rodziców? Przy podejrzeniu niedoczynności tarczycy (wydziela ona za mało hormonów) dziecko zaczyna słabiej rosnąć, może mieć suchą skórę , nie chce jeść, jest apatyczne, stale zmęczone, może mieć przewlekłe zaparcia. Te wszystkie objawy mogą być spowodowane innymi przyczynami, np. zaparcia mogą być spowodowane nieprawidłową dietą albo np. stresem związanym z pójściem do przedszkola czy szkoły, jednak warto też sprawdzić, czy przyczyną nie jest niedoczynność tarczycy. A jak może objawiać się nadczynność tarczycy? Dziecko dużo je, ale nie przybiera na wadze , jest bardzo labilne emocjonalne, płacze z byle powodu, gorzej się uczy, boli je w okolicy serca, ma uczucie kołatania serca. Często np. gdy idzie spać, to czuje, jak serce mu "mocno" pracuje: to tzw. tachykardia . To prawda, że choroby tarczycy są coraz częstsze u dzieci? Zależy które. Coraz więcej jest chorób autoimmunologicznych , takich jak np. choroba Hashimoto . To choroba autoimmunizacyjna tarczycy, czyli taka, gdy organizm atakuje własne tkanki. Tarczyca jest uszkadzana przez przeciwciała, co powoduje jej zapalenie i zanik. U małych dzieci może też pojawić się choroba Gravesa-Basedowa (nadczynność tarczycy o podłożu autoimmunologicznym). W tym przypadku tarczyca powiększa się, widać powiększony obwód szyi. Dlaczego jest coraz więcej chorób autoimmunologicznych? Przyczyn jest wiele, na pewno są pewne czynniki środowiskowe, których dziś jeszcze dobrze nie znamy. Dużą rolę odgrywają geny : jeśli mama lub tata choruje na zapalenie tarczycy, dziecko może odziedziczyć predyspozycję do danej choroby immunologicznej tarczycy. Poza tym niektóre wirusy czy...

Jakie badania tarczycy zrobić?
Fotolia
Mama
Jak zdiagnozować problemy z tarczycą? Najważniejsze badania tarczycy
Zdiagnozowanie chorób tarczycy może przysparzać trudności, a badań na hormony tego gruczołu jest sporo. Oto 7 najważniejszych badań w diagnostyce zaburzeń tarczycy: TSH, anty-TPO, fT3, fT4 i inne.

Tarczyca to niewielki gruczoł znajdujący się poniżej krtani. Jej podstawową funkcją jest wytwarzanie hormonów tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3), które uwolnione do krwiobiegu, kontrolują metabolizm każdej komórki w organizmie. Szacuje się, że 20 proc. Polaków ma chorą tarczycę , a wiele przypadków nie jest zdiagnozowanych. Kobiety, częściej niż mężczyźni, mają problemy z tarczycą: nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu. Oprócz USG, istnieje kilka badań krwi, pomocnych w diagnostyce chorób tarczycy. Jakie badania tarczycy? Pamiętaj, że diagnozowanie problemów z tarczycą jest skomplikowane. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z tarczycą, powiedz o tym lekarzowi, który skieruje cię na odpowiednie badania. Nie wykonuj ich na własną rękę i nie diagnozuj przez internet. W zależności od objawów zaburzeń hormonalnych , lekarz może skieruje cię na odpowiednie badania tarczycy. Stężenie TSH Hormon tyreotropowy (TSH) wytwarzany jest przez przysadkę mózgową, reguluje stężenie hormonów tarczycy. Stężenie TSH odzwierciedla aktualny stan metaboliczny tarczycy. Podwyższone TSH może oznaczać niedoczynność tarczycy , a zbyt niskie – nadczynność. Normy TSH (za: Śląskie Laboratoria Analityczne): Dorośli: od 0,35 do 5,50 mU/L Kobiety ciężarne: od 0,01 do 2,5 mU/L Normy TSH dla szieci: 1–24 miesiąca: od 0,87 do 6,15 mU/L 2–12 lat: od 0,67 do 4,16 mU/L 12–20 lat: od 0,48 do 4,17 mU/L FT4 - stężenie wolnej tyroksyny Tarczyca wydziela tyroksynę (T4) w postaci prohormonu, który przekształca się w trijodotyroninę (T3). Wolna frakcja tetrajodotyroniny (FT4) zastępuje oznaczenie całkowitych hormonów tarczycy np. w przypadku leczenia estrogenami, doustnej antykoncepcji, u chorych z zespołem nerczycowym oraz u pacjentek w ciąży . Normy fT4: od 0,89 do 1,76 ng/dl Podwyższone stężenie FT4...

Choroby tarczycy
Fotolia
Mama
Na jakie choroby narażona jest tarczyca?
Bezsenność, tycie, nadpotliwość, sucha skóra to tylko niektóre sygnały, że tarczyca może nie funkcjonować prawidłowo. Podejrzewasz, że masz chorą tarczycę? Przeczytaj!

Tarczyca jest gruczołem produkującym hormony. Jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu, wpływa też na metabolizm . Kiedy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, można mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała, trudności z zasypianiem lub z koncentracją. To z jej powodu czasami niełatwo jest zajść w ciążę, miewa się napady depresji. To również przez chorą tarczycę nasze włosy mogą stać się łamliwe, skóra sucha, a ciało oblewać się potem. Z jakimi konkretnie chorobami jest to związane? Sprawdźcie! Na jakie choroby tarczycy wskazują dane objawy? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że aby prawidłowo zdiagnozować, czy rzeczywiście ma się chorą tarczycę, należy udać się do specjalisty – w tym przypadku endokrynologa . Lekarz, jeśli będzie to konieczne, zaproponuje odpowiednie leczenie dostosowane do pacjenta. Warto jednak najpierw zastanowić się, czy mamy jakiekolwiek objawy, które sugerowałyby, że z naszą tarczycą jest coś nie tak. Jeśli mamy objawy takie, jak sucha skóra, nadmierna senność, obniżone libido, zaparcia, zwiększona masa ciała, łamliwe włosy, ciągłe uczucie chłodu, trudności z koncentracją – możliwe, że dotyczy nas problem niedoczynności tarczycy . Gdy z kolei zauważymy u siebie nadpobudliwość, nadpotliwość, wytrzeszcz oczu, duszność, bezsenność, powiększenie tarczycy (wole), uczucie osłabienia oraz drżenie rąk, to sygnał, żeby zbadać się w kierunku nadczynności tarczycy . Tarczyca może być także zaatakowana przez nowotwór (np. rak brodawkowaty tarczycy, chłoniak złośliwy). Wówczas prawdopodobnie dostrzeżemy u siebie częsty ból uszu, powiększone węzły chłonne, przewlekły ból gardła, zgrubienie na szyi i trudności z połykaniem jedzenia. Dodatkowo z niedoczynnością tarczycy związana jest choroba Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy), a z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz