Niektóre objawy dni płodnych można zauważyć gołym okiem. Ale nie każda kobieta ich doświadcza – to kwestia bardzo indywidualna. Czasami symptomy rozpoczęcia okresu płodnego mogą pojawić się wkrótce po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, niekiedy występują wyłącznie po owulacji.

Reklama

Objawami dni płodnych mogą być bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiany na skórze i zmiana nastroju. Podczas dni płodnych inaczej wygląda śluz, zmienia się szyjka macicy, a kobieta ma większą ochotę na seks. Gdy pojawi się koniec dni płodnych – objawy ustępują. Pomóc w obliczeniu dni płodnych może również specjalny kalkulator dni płodnych.

Dni płodne objawy:

Dni płodne (owulacja) - objawy

Jakie są objawy dni płodnych? Rozpoznawanie dni, w trakcie których można zajść w ciążę, polega na obserwacji cyklu miesiączkowego i całego organizmu, w tym także swojego samopoczucia i nastroju. Czasami objawy dni płodnych (i występującej w ich trakcie owulacji) są bardzo wyraźne (np. pojawia się ból owulacyjny). Często jednak kobieta nie odczuwa, że rozpoczęły się u niej dni płodne i nie wie, że doszło do jajeczkowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, zwróć uwagę na kilka podstawowych objawów, które opisujemy niżej. Wiedza na temat tego, jak wyglądają dni płodne po okresie, jest kluczowa podczas starań o dziecko.

Zobacz także

Śluz podczas owulacji

Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W kolejnych dniach, gdy komórka jajowa dojrzewa w pęcherzyku Graffa, zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu przez gruczoły umieszczone w szyjce macicy.

Śluz w dni niepłodne jest lepki, gesty i biały. Stopniowo zmienia się w śluz płodny, który wyglądem przypomina białko surowego jaja kurzego. Warto pamiętać, że rodzaj śluzu w trakcie cyklu miesiączkowego to kwestia indywidualna. Wiele kobiet, obserwując swój organizm przez dłuższy czas, potrafi rozpoznawać dni płodne po konsystencji, kolorze i zapachu śluzu.

Śluz w dni płodne jest

 • przejrzysty,
 • rozciągliwy
 • śliski,
 • wydzielany w większej ilości.

W tej fazie cyklu miesiączkowego możesz mieć poczucie, że twoja bielizna jest mokra. Pod koniec występowania śluzu płodnego następuje owulacja, czyli jajeczkowanie – moment uwolnienia się komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. To szczyt twoich dni płodnych i najlepszy czas na zapłodnienie. Po tym fakcie macica nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu.

A co oznacza tzw. mleczny śluz? Gdy pojawia się przed spodziewaną menstruacją, niewykluczone, że świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Mleczny śluz nie zawsze oznacza ciążę - nawet jeśli pojawi się zamiast miesiączki, może być objawem, który wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Temperatura ciała podczas dni płodnych

Jeżeli codziennie rano, przed wstaniem z łóżka, zmierzysz temperaturę ciała, możesz zauważyć jej wahania w ciągu całego cyklu menstruacyjnego. Na tej podstawie można wyznaczyć dni płodne.

Na poziom temperatury ciała wpływa poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej poziom progesteronu jest niski, dlatego temperatura ciała nie jest wysoka.

Nagły skok temperatury o minimum 0,2 stopnia Celsjusza (dwie kreski na termometrze) oznacza, że rozpoczęła się zwiększona produkcja progesteronu, a więc wcześniej nastąpiła owulacja. Podwyższona temperatura opadnie dopiero pod koniec cyklu, przed rozpoczęciem następnej miesiączki.

Aby rozpoznać dni płodne, mierz temperaturę spoczynkową:

 • po co najmniej trzygodzinnym odpoczynku,
 • bez wcześniejszego wstawania z łóżka,
 • zawsze o tej samej porze.

Wybierz miejsce pomiaru: usta, pochwa lub odbyt. Ważne - nie zmieniaj miejsca pomiaru w danym cyklu miesiączkowym.

Szyjka macicy podczas dni płodnych

Kobieta może nauczyć się obserwowania zmian w szyjce macicy przed okresem i w czasie cyklu, aby na tej podstawie stwierdzić, czy ma dni płodne. Zanim wejdziesz w fazę płodności, szyjka macicy jest sucha, twarda, zamknięta oraz obniżona w pochwie.

W trakcie dni płodnych szyjka macicy:

 • jest miękka,
 • jest mokra – można zaobserwować na niej obecność śluzu,
 • ma otwarte ujście,
 • znajduje się wyżej w pochwie.

Wygląd kobiety w czasie dni płodnych

Podczas owulacji kobieta pięknieje, wysyła nieświadomie sygnały, którymi podkreśla swoją atrakcyjność. Sylwetka wygląda szczuplej, cera jest bardziej promienna, a włosy lśniące. Badania wykazały, że twarz kobiety w okresie płodnym jest bardziej symetryczna, a różnica pomiędzy obwodem bioder a talią – jest największa – pojawia się kształt klepsydry. Zmienia się też nieco zapach na bardziej kuszący dla mężczyzn.

Objawy dni płodnych: ból

Występuje u niektórych kobiet, chociaż nie w każdym cyklu. Poznasz go po następujących objawach:

 • bólu po prawej lub lewej stronie podbrzusza (w okolicy jajnika, z którego uwolniło się jajo)
 • bólu lędźwi.

Ważne! Moment, kiedy odczuwasz ból owulacyjny, nie musi ściśle pokrywać się z momentem owulacji – jajeczkowanie najczęściej występuje 1-2 dni po dolegliwościach bólowych.

Plamienie podczas owulacji

Bólowi owulacyjnemu czasem może towarzyszyć delikatne plamienie z dróg rodnych. Nie jest ono groźne, a wiąże się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Takie plamienie okołoowulacyjne może trwać od kilku godzin do nawet 4 dni.

Zmiana samopoczucia podczas dni płodnych

Większość kobiet zauważa, że w czasie dni płodnych:

 • poprawia się ich nastrój,
 • zwiększa się koncentracja,
 • rośnie ochota na seks.

Ból piersi w dni płodne

Są kobiety, które w okresie okołoowulacyjnym odczuwają pieczenie i nadmierną wrażliwość brodawek sutkowych oraz napięcie w piersiach. Ból piersi związany jest z wysokim poziomem estrogenów w organizmie.

Znając objawy dni płodnych dużo łatwiej będzie ci zaobserwować, kiedy mają one miejsce w trakcie trwania twojego cyklu – kiedy się rozpoczynają, a kiedy następuje ich koniec. Pamiętaj, że to, co dzieje się w twoim ciele w czasie dni płodnych, może zależeć od całego szeregu czynników. W dużej mierze jest kwestią indywidualną. Aby nauczyć się, po czym rozpoznawać dni płodne – warto wsłuchiwać się w swój organizm i z uwagą obserwować zmiany, jakie zachodzą w czasie cyklu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama