Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie starasz się o dziecko, być może przyczyną tego jest zespół policystycznych jajników (w skrócie PCOS). Sprawdź, jakie są objawy tego zaburzenia - jeżeli zauważysz u siebie większość z nich, nie zwlekaj z pójściem do lekarza. Im szybciej zdiagnozujesz chorobę i zaczniesz ją leczyć, tym szybciej twój organizm zacznie pracować prawidłowo. Jak objawia się zespół policystycznych jajników? Przeczytaj!

Reklama

Zespół policystycznych jajników to zaburzenie hormonalne

U zdrowych kobiet w jajnikach znajduje się cały arsenał komórek jajowych. Są ukryte w pęcherzykach Graafa, dojrzewając w nich. Gdy jajeczko jest gotowe do zapłodnienia, pęcherzyk pęka i uwalnia je, aby mogło powędrować jajowodem do macicy i tam poczekać na zapłodnienie przez plemnik.

Przy zespole policystycznych jajników nieprawidłowe działanie hormonów uniemożliwia dojrzewanie komórki jajowej i pęknięcie pęcherzyka. Nie dochodzi do owulacji. Jajeczko zostaje w nim uwięzione. W trakcie następnych cykli miesiączkowych kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Gromadzące się w jajniku niedojrzałe pęcherzyki tworzą liczne małe torbiele jajnika, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub zespół wielotorbielowatych jajników.

Oto 6 najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników:

Nieregularne miesiączki

Zaburzenia lub brak okresu przynajmniej w 6 cyklach menstruacyjnych w ciągu roku, to najbardziej oczywisty sygnał, że powinnaś zbadać się w kierunku PCOS. Brak miesięcznego krwawienia to efekt zakłócania lub wręcz zatrzymania owulacji. Bez niej nie dojdzie do zapłodnienia. W takiej sytuacji starania o dziecko mogą być bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Zobacz także

Ból w okolicach miednicy

Jest to ból, który pojawia się bez szczególnej przyczyny. Prawdopodobnie wiąże się z powiększeniem jajników. Może mu towarzyszyć także ból pleców w ich dolnym odcinku.

Długi i uciążliwy PMS

Jedne kobiety mają wyraźnie odczuwalny zespół napięcia przedmiesiączkowego, inne nie. Do jego objawów należą m.in.:

  • bóle pleców w odcinku krzyżowym;
  • wzdęcia;
  • huśtawki nastroju.

Jeżeli cierpisz na szczególnie dokuczliwy i przedłużający się PMS, być może jego przyczyną jest właśnie zespół policystycznych jajników.

Zmiany w wyglądzie kobiety

Są one spowodowane działaniem męskich hormonów. W ich wyniku możesz cierpieć na:

  • nadmierne tycie w okolicach talii;
  • hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego (na brodzie, klatce piersiowej i nogach);
  • trądzik;
  • przetłuszczanie się skóry;
  • łysienie typu męskiego ("zakola").

Torbiele na jajnikach

Podczas badania USG może się okazać, że jajniki są policystyczne, czyli że znajdują się na nich pęcherzyki, przypominające mini-torbiele. Przy PCOS jest ich przynajmniej 12 na każdym jajniku (w typowym PCOS występuje po 25-30 pęcherzyków w każdym jajniku). Mogą być różnej wielkości, od 2 do 9 mm.

Zaburzenia metaboliczne

Problemy te mogą objawiać się na kilka sposobów. Najczęściej są niewidoczne gołym okiem i żeby je zdiagnozować, należy wykonać specjalne badania :

  • sprawdzić ciśnienie;
  • poziom cukru we krwi.

Na PCOS wskazuje nadciśnienie oraz insulinoodporność. O tym, że cierpisz na zaburzenia metabolicznych może także świadczyć otyłość.

Zobacz też: Czy zajdziesz w ciążę, jeżeli masz zespół policystycznych jajników?

Nie wszystkie z wyżej przedstawionych objawów PSOC muszą koniecznie wskazywać na zespół policystycznych jajników. Aby u kobiety stwierdzić to zaburzenie muszą być spełnione dwa z trzech kryteriów diagnostycznych (tzw. kryteria rotterdamskie):

  • obraz USG jajników jest charakterystyczny dla wielotorbielowatości jajników;
  • jeden z objawów klinicznych - brak miesiączki, otyłość brzuszna, trądzik lub męskie owłosienie;
  • objawy nadmiaru hormonów męskich - podwyższony poziom androgenów: testosteronu i androstendionu.

Reklama

    Reklama
    Reklama
    Reklama