Test ciążowy z krwi nie jest tak popularny jak testy z moczu, ponieważ, aby go zrobić, trzeba wybrać się do laboratorium na badanie krwi. To wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na wynik niż w przypadku testu z moczu. Jednak wykonanie testu ciążowego z krwi ma wiele zalet – pozwala na szybsze sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia i jest bardziej wiarygodne niż testy domowe.

Reklama

Test ciążowy z krwi:

Na czym polega test ciążowy z krwi?

Test ciążowy z krwi polega na badaniu poziomu hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), który jest wytwarzany w organizmie kobiety przez zapłodnioną komórkę jajową, a następnie przez komórki łożyska.

Organizm kobiety zaczyna produkować hormon hCG już około 7 dni po zapłodnieniu. Pomaga on w utrzymywaniu funkcji ciałka żółtego i wydzielaniu przez nie progesteronu, co umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej jamy macicy aż do wytworzenia łożyska.

Hormon hCG pojawia się najpierw we krwi, a dopiero w drugiej kolejności w moczu. Stąd też jego pomiar w trakcie badania krwi daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy kobieta jest w ciąży.

Zobacz także

Są dwa rodzaje testu ciążowego z krwi, które polegają na:

  • oznaczeniu ilościowym – mierzy dokładne stężenie hormonu hCG we krwi,
  • oznaczeniu jakościowym – określa, czy hormon hCG jest obecny we krwi.

Kiedy można zrobić test ciążowy z krwi?

Test z krwi w kierunku potwierdzenia ciąży można wykonać już 7 dni od współżycia, w którego trakcie mogło dojść do zapłodnienia. Po takim czasie gonadotropina kosmówkowa może już być wykryta we krwi kobiety. To znacznie szybciej niż w przypadku testów z moczu, w których wiarygodny wynik testu jest możliwy do uzyskania nie wcześniej niż po 14 dniach od współżycia, ok. 4-5 tygodnia ciąży.

Wynik testu hormonu hCG z krwi – normy

Wynik testu z krwi pokazujący poziom gonadotropiny kosmówkowej o wartości 5 mlU/ml oznacza ciążę. Niższe wartości mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej lub braku ciąży.

Jeżeli płód rozwija się prawidłowo, hormon ten będzie przyrastać podwójnie podczas pierwszych 4 tygodni ciąży, najwyższy będzie ok. 10-13 tygodnia ciąży i będzie wynosić 25 700-288 000 mlU/ml. Wysoki poziom hormonu może wskazywać także na ciążę mnogą.

Poziom hCG wzrasta przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży. W pierwszym trymestrze stężenie hCG w krwi ulega podwojeniu średnio co 48–72 godziny. Największy poziom osiąga między 60. a 90. dniem ciąży, po czym jego stężenie maleje.

Tabela poziomu stężenia hormonu hCG podczas trwania ciąży:

Ile się czeka na wynik testu ciążowego z krwi?

Badanie poziomu hCG we krwi, z racji tego, że jest wykonywane w laboratorium, nie daje wyniku tak szybko, jak domowy test ciążowy. Wykonując badanie z moczu, możemy potwierdzić ciążę lub nie już po kilku minutach od jego wykonania, natomiast na wynik testu z krwi trzeba poczekać około 48 godzin.

Wiarygodność testu ciążowego z krwi

Test laboratoryjny z krwi jest bardzo wiarygodny, w granicach 100 proc. skuteczności. Pozwala także na stwierdzenie:

  • wysokości stężenia gonadotropiny kosmówkowej,
  • w którym tygodniu jest ciąża.

W przypadku niektórych chorób nowotworowych (np. macicy, jajnika) ciążowy test krwi może dawać wyniki fałszywie dodatnie.

Przygotowanie do wykonywanie testu ciążowego z krwi

Aby wykonać test ciążowy z krwi, nie potrzeba się do niego specjalnie przygotowywać:

  • nie trzeba mieć skierowania lekarskiego,
  • można badanie wykonać w dowolnej porze dnia,
  • nie trzeba być na czczo,
  • wystarczy udać się do pobliskiej przychodni do gabinetu zabiegowego na badanie krwi,
  • kobiecie zostanie pobrana próbka krwi i wysyłana do laboratorium w celu jej przebadania.

Wykonanie testu ciążowego z krwi kosztuje ok. 25-35 złotych, a jego cena zależy od konkretnej placówki, w której go wykonujemy.

Źródło: diagnostykalaboratoryjna.eu

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama