Początek ciąży bywa początkiem zmiany w nastawieniu do seksu. Jedni intensywniej odkrywają jego uroki, u innych par temperatura uczuć spada. Czasami kobiety przez burzę hormonalną, jaka pojawia się w ciąży, mają nad wyraz dużą ochotę na miłosne uniesienia, a czasami ich myśli skierowane są od początku wyłącznie na dziecko, zapominając jednocześnie o sferze seksualnej. Dlaczego tak się dzieje i kiedy seks w ciąży jest wskazany, a kiedy powinno się go unikać? Sprawdźcie, co na ten temat sądzi specjalista - seksuolog dr n. med. Michał Lew Starowicz.

Reklama

Czy seks w ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Lęk przed współżyciem w ciąży silniejszy bywa u mężczyzny, ale może pojawić się u obu stron. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by się kochać. Warto wprost zapytać swojego lekarza, czy nie widzi przeciwwskazań do współżycia. Dziecko jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy, więc obawy, że coś mu może zagrażać są bezzasadne. Powstrzymanie się od seksu w ciąży jest konieczne głównie przy patologicznym przebiegu ciąży, np.

  • zagrażającego poronienia,
  • odklejania się łożyska.

Jak wytłumaczyć brak zainteresowania seksem w ciąży?

Mdłości, senność, złe samopoczucie, mogą przesunąć sferę erotycznych zainteresowań kobiety na dalszy plan. Dzieje się tak na początku ciąży. To skutek burzy hormonalnej. W drugim trymestrze sytuacja może się zmienić. Kobiety często odkrywają, że seks staje się dla nich ważniejszy niż dawniej. Jeśli wcześniej miały kompleksy czy trudności z osiąganiem orgazmu, w ciąży ich seksualność rozkwita – wzrasta poczucie własnej wartości i kobiecości. Związkom, w których wcześniej toczyła się walka o dominację, a kobiecie trudno było zapomnieć się w sypialni, ciąża czasem umożliwia stworzenie równowagi i poprawę życia erotycznego.

Jak ciało podczas ciąży reaguje na współżycie?

W odczuwaniu seksu podczas ciąży sporo może się zmienić. Oksytocyna (hormon wywołujący skurcze macicy), której poziom wzrasta w czasie, gdy spodziewasz się dziecka, powoduje, że kobieta odczuwa większą przyjemność, rośnie również poczucie bliskości z partnerem. Dodatkowo:

  • Zwiększa się unaczynienie i przepływ krwi w miednicy i kroczu, narządy płciowe są lepiej ukrwione.
  • Większe jest nawilżenie pochwy i wrażliwość na bodźce.

To wszystko wzmaga doznania seksualne. W trzecim trymestrze, w miarę powiększania się kobiecych kształtów, sytuacja może się zmienić.

Zobacz także

Jak wytłumaczyć brak zainteresowania seksem w ciąży?

Kobieta może stracić zainteresowanie współżyciem, gdy przeżyła poronienie, długo czekała na dziecko. Upragniona ciąża staje się wtedy najważniejsza, co jest zrozumiałe. W powrocie intymności do sypialni może pomóc szczera rozmowa o tym, co czują i czego pragną obie strony oraz szukanie kompromisu. W przypadku konfliktów w związku, niechęci kobiety do seksu lub partnera ciąża może stać się pretekstem do przerwania aktywności seksualnej.

W jakich pozycjach można kochać się podczas ciąży?

Pary, które przed ciążą wiodły urozmaicone życie erotyczne, nie będą teraz miały problemu z dopasowaniem się. Problemem bywa blokada przed spróbowaniem czegoś nowego. Można korzystać z podręczników, np. „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej (rozdział o technikach seksualnych w ciąży), a także mówić o swoich pomysłach, szanując prawo partnera do odmowy.

  • W pierwszym trymestrze lepiej unikać pozycji z głęboką penetracją (pozycja „na jeźdźca” daje kobiecie większą możliwość samodzielnego kontrolowania głębokości penetracji i intensywności ruchów).
  • W drugiej połowie ciąży nie należy już uciskać brzucha (zaleca się wtedy pozycje „od tyłu” lub „na boku”).
  • Trzy tygodnie przed porodem najlepiej powstrzymać się od intensywnego seksu, m.in. ze względu na ryzyko przyspieszenia porodu lub pęknięcia pęcherza owodniowego, które grozi zainfekowaniem dziecka.

    Każde krwawienie z pochwy w ciąży należy skonsultować z lekarzem, także to, do którego doszło w wyniku stosunku.

Polecamy: Kamasutra - od teorii do rozkoszy

Co robić, kiedy lekarz zabroni seksu w ciąży?

Są jeszcze inne formy poza współżyciem okazywania sobie uczuć, takie jak:

  • przytulanie,
  • pocałunki,
  • stymulacja przez dotyk,
  • pieszczoty oralne.

Przyjemność, którą odczuwasz, może wynikać z tego, że osobie, którą kochasz, jest dobrze. Szukanie nowych sposobów na okazanie sobie erotycznego zainteresowania może wzbogacić związek.

Wiedza dla wtajemniczonych:

Co powinni wiedzieć panowie?

  • Piersi podczas ciąży stają się bardziej wrażliwe na dotyk, ich pieszczenie, nawet subtelne, może być odbieranie jako nieprzyjemne.
  • Kobieta ma prawo do ciążowych zachcianek - miała ochotę na seks, a teraz chce tylko, byś ją przytulił. Większa potrzeba czułości i bliskości to wpływ hormonów i ewolucyjny spadek. Kobieta potrzebuje opieki i poczucia bezpieczeństwa, gdy staje się bardziej bezbronna. Zaspokajając te potrzeby, sprawisz, że będzie miała lepszy nastrój, wzmocni się więź duchowa i... być może pojawi się ochota na coś więcej.
  • Przyszła mama szybciej się męczy - może mógłbyś więcej jej pomagać, by była bardziej wypoczęta wieczorem?

Co powinny wiedzieć panie?

  • Podświadomie możesz wysyłać sygnały, że nie jesteś atrakcyjna, przez co mężczyzna się dystansuje. Jeśli trudno ci zaakceptować swój wygląd, poradź się psychologa lub seksuologa. Po porodzie te odczucia mogą się nie zmienić.
  • Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełniejsze piersi. Są jednak panowie, którym trudno łączyć wizerunek kobiety-kochanki z kobietą-żoną i matką. Można wspólnie zastanowić się, jak sobie z tym poradzić, lub iść do specjalisty.
  • Nie musisz się do niczego zmuszać, ale pamiętaj, że twój spadek ochoty na seks wcale nie musi iść w parze z osłabieniem pragnień twojego męża.

Co powinniście wiedzieć o dziecku?

  • Kiedy się kochacie, dziecko się uspokaja. Podczas orgazmu może odczuwać jedynie delikatne skurcze macicy, które odbiera jako kołysanie.
  • Gdy namiętności macie już za sobą, jego serce zaczyna pracować szybciej, możesz też odczuwać silniejsze ruchy. To efekt działania hormonów, a nie, jak niektórzy mylnie interpretują, obrona dziecka przed zagrożeniem.

Zobacz też:

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Michał Lew Starowicz, seksuolog, kierownik medyczny Centrum Seksuologii Medycznej, Psychiatrii i Psychoterapii.

Reklama
Reklama
Reklama