Zero seksu w ciąży - 6 powodów
Choć seks może być źródłem przyjemności dla spodziewających się dziecka partnerów, niektóre pary muszą z niego zrezygować. Zachowanie abstynecji płciowej pozwoli im dotrwać do terminu porodu. Zobacz, kiedy jest konieczna.
- Sylwia Opońska
Choć seks w ciąży zazwyczaj nie jest groźny dla płodu, to w połączeniu z nawet niewielkimi ciążowymi powikłaniami może stać się przyczyną poronienia. Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy na wszelki wypadek odstaw na bok łóżkowe przyjemności. Jeśli poprzednia ciąża zakończyła się poronieniem, zrezygnuj z seksu, nawet jeśli nie obserwujesz u siebie żadnych niepokojących objawów. Oto sytuacje, gdy seks w ciąży może być groźny:
1. Krwawienie
W pierwszym okresie ciąży wiele kobiet obserwuje u siebie niewielkie, czerwono-brunatne plamienie. Nie lekceważ tego objawu – choć nie musi ono oznaczać niczego niebezpiecznego, to lepiej skontaktować się z lekarzem. Skąpe krwawienie często pojawia się z niewyjaśnionych przyczyn: po stosunku może być spowodowane np. uszkodzeniem błony śluzowej pochwy, która w ciąży jest o wiele bardziej ukrwiona niż przed zapłodnieniem. Plamienie nie musi oznaczać ciąży specjalnej troski, ten niepokojący objaw najczęściej znika po dwudziestym tygodniu ciąży. Jeśli plamienie zmieni się w obfitsze krwawienie nie zwlekaj z jazdą do lekarza. Ten objaw może świadczyć o poronieniu. Wiele kobiet przez pierwsze trzy miesiące może sądzić, że nadal miesiączkuje, ponieważ występuje u nich regularne krwawienia: dzieje się tak kiedy płód nie wypełnia jeszcze całej macicy i następuje złuszczenie „pustej” części tego narządu. Takie krwawienie również nie jest niebezpieczne, ale o tym, czy masz do czynienia z poronieniem, czy oczyszczaniem się części macicy może zadecydować jedynie lekarz po badaniu.
2. Łożysko przodujące
Ta ciążowa komplikacja jest wskazaniem do ograniczenia seksu w ciąży. O łożysku przodującym mówi się wtedy, kiedy jest ono położone nisko w jamie macicy lub bezpośrednio tuż nad szyjką. Stosunek może być przyczyną przedwczesnego odklejenia się łożyska i krwotoku, niebezpiecznego i dla matki, i dla dziecka. Oznaką łożyska przodującego jest obfite krwawienie, któremu nie towarzyszą żadne inne objawy: ból czy skurcze macicy (które mogą występować podczas poronienia).
Czytaj też:
[CMS_PAGE_BREAK]
3. Stan przedrzucawkowy
Przeciwwskazaniem dla seksu jest również zatrucie ciążowe, nazywane inaczej stanem przedrzucawkowym. Objawami tego stanu jest wysokie ciśnienie (140/90 lub większe), obecność białka w moczu, obrzęki związane z zatrzymaniem wody w organizmie. Nieleczony stan przedrzucawkowy może przybrać ostrą postać, objawiającą się dalszym wzrostem ciśnienia, bólem, zaburzeniami wzroku, a nawet utratą przytomności, drgawkami i – w najgorszym wypadku – śpiączką. Najczęściej schorzenie objawia się u kobiet po 30. roku życia i w czasie pierwszej ciąży. Oprócz seksu, należy unikać jedzenia słonych potraw, które mogą przyczynić się do zwiększenia obrzęków.
4. Niewydolność szyjki macicy
Niewydolna szyjka rozwiera się zbyt szybko, a to może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Schorzenie występuje dość często (w proporcjach 2:100) i można je rozpoznać po szesnastym tygodniu ciąży. Niewydolność szyjki macicy to jedna z głównych przyczyn poronień w drugim trymestrze, dlatego w wypadku diagnozy nie tylko powstrzymaj się od seksu, a najlepiej w ogóle od jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Ta komplikacja może objawiać się krwawieniem z pochwy, bez skurczów macicy.
5. Infekcje
Jeśli odczuwasz w pochwie nieprzyjemne pieczenie, swędzenie lub obserwujesz na bieliźnie gęstą, białą albo zielonkawą wydzielinę, najprawdopodobniej złapałaś jedną z infekcji pochwy. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, ponieważ nieleczona infekcja jest niebezpieczna dla płodu. Do czasu zakończenia kuracji powstrzymaj się od stosunków seksualnych. Pamiętaj, że leczenie musi objąć równie twojego partnera, aby zapobiec nawrotom choroby u ciebie.
6. Końcówka ciąży
W ostatnich tygodniach przed porodem dziecko przesuwa się w stronę kanału rodnego. Możesz wtedy zaobserwować obniżenie się brzucha i większy nacisk na pęcherz i odbyt. Stosunek seksualny może być nieco utrudniony, a nawet nieprzyjemny, ponieważ pochwa staje się ciaśniejsza. Skurcze podczas orgazmu czasami (bardzo rzadko) mogą wywołać akcję porodową, dlatego warto przemyśleć powstrzymanie się od seksu w ostatnich dniach przed terminem narodzin maleństwa. Spożytkujcie te chwile na odpoczynek – już niedługo będziecie mogli jedynie o nim pomarzyć. Nie rezygnujcie jednak z czułości i pieszczotliwych słów. Dzięki temu więź, jaka rodzi się między partnerami oczekującymi dziecka, stanie się jeszcze bardziej dojrzała.
Czytaj też:
- Najczęstsze pytania rodziców o seks w ciąży
- Seks w ciąży okiem faceta
- Pozycje Kamasutry dla ciężarnej