Dlaczego picie wody w ciąży jest tak ważne? Obliczono, że organizm dziecka, które rośnie w twoim brzuchu, składa się w 74–94 proc. z wody. Dodatkowo to właśnie woda, a dokładnie wody płodowe są naturalnym środowiskiem, w którym płód rozwija się przez dziewięć miesięcy. I choć twoje ciało podczas ciąży wyraźnie różni się od figury modelek, jedno na pewno łączy cię z gwiazdami światowych wybiegów. Podobnie jak one zawsze powinnaś mieć przy sobie butelkę wody i... nawyk, by sięgać po nią nie tylko wtedy, gdy odczuwasz pragnienie.

Reklama

Spis treści:

Jaka woda w ciąży?

Zdaniem dietetyczki, Edyty Gulińskiej, specjalistki w dziedzinie żywienia, kobieta w ciąży powinna pić naturalną wodę butelkowaną z certyfikatami, które gwarantują jej czystość, jakość i pochodzenie (szukaj ich na etykiecie).

Wody różnią się składem: zawierają różne związki mineralne (wapń, magnez, sód, potas, fluor), które występują w wodzie w różnych proporcjach. A to nie jest bez znaczenia. Pijąc wodę, możemy uzupełnić niedobory minerałów.

Rodzaje wody dla ciężarnych:

Zobacz także
  • naturalna woda źródlana niskozmineralizowana – suma składników mineralnych nie przekracza 500 mg/litr, np. Żywiec, Mazowszanka, Krynica Zdrój, Kropla Beskidu. Taka woda ma w składzie jony magnezu (chronią serce), jony wapnia (chronią przed osteoporozą) i mało jonów sodu. A to ważne, bo kobiety, które spodziewają się dziecka, z powodu nadmiaru soli w diecie mogą mieć podwyższony poziom tego pierwiastka, co sprzyja nadciśnieniu. To najlepsza woda dla ciężarnych.
  • woda gazowana w ciąży – jest dozwolona (nie zaszkodzi dziecku), ale może podrażniać błonę śluzową żołądka oraz przyczyniać się do wzdęć.
  • woda z cytryną w ciąży – to dobry pomysł dla kobiet, którym nie smakuje zwykła niegazowana woda. Niektórym przyszłym mamom pomaga opanować poranne mdłości.
  • woda wysoko zmineralizowana w ciąży – suma składników mineralnych w takiej wodzie przekracza 1500 mg/l. Picie wody wysoko zmineralizowanej w ciąży najlepiej skonsultować ze swoim ginekologiem.
  • woda z brzozy w ciąży – to tak naprawdę sok z brzozy a nie woda. Ciężarne mogą go pić, ale zawsze lepiej skonsultować przyjmowanie preparatów ziołowych (a sok z brzozy do nich należy) z lekarzem. Przeciwwskazaniami do picia soku z brzozy są: alergia na pyłek brzozy, niewydolność układu moczowego, obrzęki spowodowane niektórymi chorobami serca lub nerek.
  • woda z miodem i cytryną w ciąży – najczęściej poleca się ją ciężarnym podczas przeziębień, porannych mdłości i na zaparcia oraz zgagę.

Ile wody pić w ciąży?

Już dawno dowiedziono, że brak uczucia pragnienia nie oznacza właściwego nawodnienia. Aby organizm pracował prawidłowo, należy dostarczać mu tyle płynów, ile traci. Zdaniem ekspertów w ciągu doby ciężarna potrzebuje mniej więcej trzech litrów (jeden litr z pożywienia, dwa z napojów).

I właśnie takie zalecenia obowiązują ciężarne: zgodnie z rekomendacją Instytutu Żywności i Żywienia kobiety spodziewające się dziecka powinny wypijać 2-3 litry płynów, z czego aż 80 proc. powinna stanowić woda. Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka również podkreślają znaczenie odpowiedniego nawodnienia. Średnie zapotrzebowanie na płyny w ciąży wynosi 2-2,5 litra dziennie – czytamy w Poradniku żywienia kobiet w ciąży wydanym przez IMiD.

Wodę w czasie ciąży należy pić często i małymi łykami – ten sposób nawadnia najlepiej i skutecznie chroni przed odwodnieniem i pojawieniem się uczucia pragnienia.

Co daje picie wody w ciąży?

Woda ma duże znaczenie dla dobrego funkcjonowania całego organizmu. Odpowiednie nawodnienie zapewnia dobre samopoczucie mamie i zdrowy rozwój dziecku:

  1. Wpływa na właściwy rozwój tkanek dziecka;
  2. Osłabia nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, poranne nudności (poznaj 5 najlepszych sposobów na mdłości) wymioty, zaparcia;
  3. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi (m.in. zapobiega powstawaniu żylaków) i temperaturę ciała;
  4. Pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, usuwa zbędne produkty przemiany materii;
  5. Przyspiesza trawienie. Na pewno dbasz teraz o to, by odżywiać się zdrowo, jesz dużo warzyw, ciemnego pieczywa, owoców, które zawierają błonnik, bo to zapobiega zaparciom, a wtedy powinnaś więcej pić;
  6. Dostarcza składników mineralnych (m.in. wapnia, magnezu, sodu) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu;
  7. Sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała (sprawdź, ile możesz przytyć w ciąży), bo nie zawiera kalorii;
  8. Poprawia samopoczucie. Niedobór wody może objawiać się zmęczeniem, zawrotami głowy, osłabioną koncentracją, kłopotami z pamięcią, bólami głowy (zobacz, jak się pozbyć bólu głowy w ciąży).

Co można pić poza wodą w czasie ciąży?

Woda ci nie smakuje? Sprawdzasz, co pić w ciąży, aby zapewnić organizmowi odpowiednie nawodnienie? Postaw na bezpieczne dla ciężarnych herbatki i napary, doprawiaj wodę sokiem z cytryny lub plasterkiem imbiru, wrzucaj do niej listki mięty, kawałki arbuza, cząstki orzeźwiającej pomarańczy lub pokrojone truskawki. Taka naturalna woda smakowa z dodatkiem kostek lodu nie tylko nawodni organizm, ale będzie też stanowić smaczne orzeźwienie podczas upału.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama