Często słuchasz Mozarta, bo chcesz, by dziecko było tak mądre jak Einstein. Jesz szpinak i codziennie łykasz witaminy, by było okazem zdrowia.

Reklama

To rzeczywiście wpływa na jego rozwój. Ale możesz zadbać o nie jeszcze lepiej! Będzie szczęśliwsze i – jak twierdzą niektórzy – bardziej inteligentne.

Jak uśmiech wpływa na rozwój dziecka w ciąży?

To poprawia krążenie krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z sercem. Kiedy się śmiejesz, twoje maleństwo traktuje to jako dobrą zabawę i... również się uśmiecha. A emocje, jakich doświadcza w życiu płodowym, mają wpływ na kształtowanie się jego osobowości.

Zobacz także

Dlaczego ćwiczenia wpływają na rozwój dziecka w ciąży?

Po około dwudziestu minutach gimnastyki twój organizm zaczyna produkować endorfiny – hormony szczęścia (zobacz, jakie hormony produkuje twój organizm w ciąży). Poza tym twoja krew krąży wtedy znacznie szybciej, więc maluch dostaje dodatkową porcję składników odżywczych i tlenu. Dzięki temu poprawia się jego metabolizm i mózg lepiej funkcjonuje. To właśnie dlatego ćwicząc regularnie podczas ciąży, masz szansę pozytywnie wpłynąć na tempo, w jakim malec będzie kiedyś uczył się mówić. Nie dość, że może szybciej opanować tę umiejętność, to jako przedszkolak będzie bardziej dojrzały od rówieśników.

Obejrzyj film: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży

Jak głaskanie brzucha wpływa na rozwój dziecka w ciąży?

Dziecko to uwielbia – pod wpływem dotyku budzi się, staje się ruchliwe lub przeciwnie – uspokaja się. Masowane, dotykane z czułością przed i po urodzeniu lepiej się rozwija i fizycznie, i psychicznie (czytaj też: jak dotyk wpływa na noworodka).

[CMS_PAGE_BREAK]

Czy jedzenie czekolady wpływa na rozwój dziecka w ciąży?

Czy wiesz, że możesz w ten sposób uszczęśliwić swojego maluszka? To jedna z kilku ciekawostek dotyczących czekolady. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach nawet mały kawałek czekolady zjedzony przez mamę sprawia, że dziecko czuje się szczęśliwe. Okazało się też, że dzieci mam, które w okresie ciąży codziennie jadły czekoladę, były bardziej aktywne, częściej się śmiały.

Jak dieta wpływa na rozwój dziecka w ciąży?

Od tego, co jesz, zależy nie tylko twoje samopoczucie, ale także przyszłość dziecka. Zobacz, ile dobrego może zdziałać kilka prostych produktów.

  • Banany - zawierają witaminę B6, która korzystnie wpływa na układ nerwowy malca.
  • Jajka - zawierają cholinę, która wspomaga rozwój układu nerwowego maleństwa. To jednak z kilku zalet odżywczych jajek.
  • Woda - w ciąży pij przynajmniej dwa litry wody dziennie, wówczas krew będzie odpowiednio rozrzedzona.
  • Orzechy - to źródło żelaza, wapnia i cynku, który korzystnie wpływa na rozwój umysłowy maluszka.
  • Szpinak i inne rośliny o zielonych liściach. Zawierają witaminy A i C, a także magnez, wapno, potas i kwas foliowy niezbędny do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego maluszka.
  • Ryby - mają prawie tyle samo białka co mięso, witaminy A i D oraz kwasy tłuszczowe omega-3 niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego (to podstawowy składnik tkanki mózgu i siatkówki oka). Dbaj, aby w twoim menu znalazły się ryby morskie: sardynki, tuńczyk, łosoś i makrela.
  • Awokado - zawiera kwas foliowy, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Konsultacja: prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie.

Czytaj też: Jak urodzić mądre dziecko - 5 prostych rad

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama