Wiele kobiet zastanawia się, kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy. Pierwszy moment na zrobienie testu ciążowego to 7-10 dni po zapłodnieniu. Testy ciążowe wykrywają poziom gonadrotropiny kosmówkowej (beta hCG). To hormon, który pojawia się w organizmie kobiety właśnie po takim czasie od zapłodnienia. Ale może się zdarzyć, że test wykonany w tym czasie nie będzie wiarygodny.

Reklama

Test może pokazywać fałszywy wynik, bo na początku ciąży wytwarzanie hormonu hCG jest słabe. Dopiero kiedy poziom gonadotropiny wzrośnie, wyniki testów stają się miarodajne. W dodatku nie każdy test można wykonać tak wcześnie, najlepiej na wczesnym etapie ciąży sprawdzi się test ciążowy z krwi.

Spis treści:

Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, aby jego wynik był miarodajny? Lekarze radzą, aby trochę poczekać i zrobić test po dniu, w którym powinien wystąpić okres. Jeśli okres spóźnia się o 7 dni, a na teście są dwie kreski, możesz być niemal pewna, że jesteś w ciąży. Do wyjątków należą sytuacje, kiedy test robiony w tym czasie nie wykrywa ciąży.

Wykonywanie testu ciążowego (czy to z moczu, czy z krwi) na tak wczesnym etapie ciąży nie zawsze jest dobrym pomysłem. Dokładniej tłumaczy ten fakt ginekolog w materiale: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Zobacz także

Test ciążowy – rodzaje i czas wykonania

Test ciążowy z moczu

warto robić w terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zrób go, nawet jeśli pojawi się krwawienie. Jeśli doszło do zapłodnienia, to plamienie nie jest okresem, tylko plamieniem implantacyjnym, czyli objawem zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy.

W kwestii tego, kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy, ważna jest też czułość testu z moczu:

  • test o czułości mniejszej niż 500 IU/I poda wiarygodny wynik ok. 10 dnia po stosunku
  • test do 800 IU/I – po 14 dniach,
  • test o czułości 1000 IU/I wskaże dobry wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.

Test należy wykonać zgodnie z instrukcją (sprawdź: jak zrobić test ciążowy). Nawet najmniejsze odstępstwo może wpłynąć na fałszywy wynik. Zwróć też uwagę, czy test nie jest przeterminowany. Nie bez znaczenia ma również pora dnia to, czy robisz test ciążowy rano czy wieczorem.

Test ciążowy z krwi

Jest czulszy i bardziej wiarygodny niż domowe testy z moczu, dlatego nadaje się na wczesny test ciążowy. Można go zrobić najwcześniej 10 dni po współżyciu. Jeśli założymy, że w dniu współżycia miała miejsce owulacja i doszło do zapłodnienia, już po 7 dniach w organizmie kobiety zaczyna pojawiać się hormon hCG. Początkowo jest on wykrywalny jedynie we krwi, nieco później także w moczu. Właśnie dlatego do wczesnego wykrycia ciąży lepiej wykonać test z krwi.

Test ciążowy z krwi jakościowy wykrywa stężenie we krwi powyżej 25 mlU/ml. Test ciążowy z krwi ilościowy nie tylko wykrywa obecność hormonu, ale też pozwala określić jego stężenie. Dzięki temu lekarz potrafi stwierdzić, jaki jest wiek ciąży. Do potwierdzenia ciąży wystarczy wykonać test jakościowy.

Czy warto robić wczesny test ciążowy?

Stężenie hCG na początku, tuż po zapłodnieniu, jest bardzo niskie, ale podwaja się co 48-72 godziny aż do 11-13. tygodnia ciąży. Im więcej czasu upłynie od dnia zapłodnienia do dnia wykonania testu, tym wyższe stężenie hCG we krwi i moczu kobiety, a więc łatwiej potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Z wykonaniem testu ciążowego, także z krwi, lekarze radzą poczekać do kilku dni po terminie spodziewanej miesiączki. Chodzi o to, aby ewentualny test pozytywny potwierdził już ciążę na etapie po zagnieżdżeniu się zarodka, a nie przed nim, gdyż część zarodków nie ulega zagnieżdżeniu. W takiej sytuacji, choć początkowo test wykaże ciążę (tak naprawdę wczesny test ciążowy wykazuje jedynie zapłodnienie), to nie będzie ona kontynuowana.

Kiedy nie robić testu ciążowego?

Testu ciążowego nie wykonuj kilka godzin po stosunku, ani przez kolejnych kilka dni, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Do zapłodnienia nie musi dojść dokładnie w dniu współżycia. Ciąża może zacząć się rozwijać nawet tydzień po stosunku. Dlatego nie warto robić testu ciążowego wcześniej niż 10 od współżycia.

Zarówno domowy test ciążowy, jak i ten wykonywany z krwi w laboratorium, wykryją ciążę, dopiero gdy dojdzie do zapłodnienia i odpowiedni poziom hormonu beta hCG pojawi się w moczu lub we krwi.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama