Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) nie zawsze są charakterystyczne. Mogą być bardziej lub mniej nasilone. Z tego względu trudno określić kiedy pierwsze objawy ciąży pozamacicznej mogą wystąpić. Co bardzo ważne – krwawienie na początku ciąży, które zwykle uznaje się za główny symptom tego stanu, nie musi się pojawić. Czasem absolutnie nic nie zapowiada, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Warto o tym pamiętać, ponieważ ciąża pozamaciczna jest stanem, który może zagrażać życiu kobiety. Dochodzi do niej, gdy zarodek rozwija się poza jamą macicy.

Reklama

Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży ektopowej wynosi 1:100, a ryzyko to jest większe u kobiet w wieku pomiędzy 25. a 30. rokiem życia.

Spis treści:

  1. Objawy ciąży pozamacicznej
  2. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?
  3. Ciąża pozamaciczna a test ciążowy
    - Ciąża pozamaciczna (ektopowa) a okres

Objawy ciąży pozamacicznej

Czy ciąża pozamaciczna daje objawy? Tak, chociaż potrafią one zdarzać się także w zdrowych ciążach. Warto więc zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy - zwłaszcza przed pierwszym USG u lekarza. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) to:

  • ból brzucha, wrażliwość w obrębie miednicy
  • krwawienie (lub plamienie)
  • zasłabnięcie
  • słaby puls
  • zawroty głowy
  • blada skóra
  • ból ramion
  • omdlenie

Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej bóle podbrzusza pojawiające się we wczesnej ciąży, które przypominają dolegliwości przedmiesiączkowe, zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. Nie musimy się nimi martwić, jeśli nie nasilają się, trwają krótko i same przechodzą. Natomiast jeśli ból brzucha jest jednostronny i narasta, wymaga pilniejszej obserwacji i konsultacji lekarskiej.

Zobacz także

Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?

- Dawniej ciąża pozamaciczna była diagnozowana w dramatycznych okolicznościach. Do szpitala przywożono młodą nieprzytomną kobietę i operowano. Obecnie brak miesiączki w spodziewanym terminie powoduje, że większość pań wykonuje test ciążowy i idzie do lekarza. Dzięki temu aż u 80 proc. pacjentek rozpoznajemy ciążę pozamaciczną, zanim dojdzie do powikłania, jakim jest krwawienie do jamy brzusznej – mówi dr Jurczak-Czaplicka.

Ciąża pozamaciczna a test ciążowy

Test ciążowy wykrywa hormony beta-hCG, które pojawiają się po zapłodnieniu - bez względu na to, gdzie zagnieździ się komórka jajowa. Dlatego właśnie test ciążowy wyjdzie pozytywny nawet przy wystąpieniu ciąży pozamacicznej.

Jeśli jesteś we wczesnej ciąży, nie byłaś jeszcze u lekarza, a boli cię brzuch (lub zauważyłaś jeden z opisanych wyżej objawów), jak najszybciej umów się na wizytę u ginekologa.

Badanie ginekologiczne przeprowadzone po 5–7 tygodniach od ostatniej miesiączki, połączone z wykonaniem USG sondą przezpochwową pozwala stwierdzić, czy ciąża jest prawidłowo zlokalizowana (zarodek znajduje się w jamie macicy) i rozwija się odpowiednio do czasu zatrzymania miesiączki.

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) a okres

Krwawienie z dróg rodnych przypominające miesiączkę może być jednym z objawów ciąży pozamacicznej. Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, a pomimo tego zauważasz krwawienie - jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Plamienie jednak nie musi występować w każdym przypadku ciąży pozamacicznej.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka

Specjalistka ginekologii i położnictwa oraz perinatologii (medycyny matczyno-płodowej), doktor nauk medycznych, pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama