Szyjka macicy, czyli kanał między pochwą a macicą, w czasie ciąży zmienia swoją strukturę. Inaczej wygląda tuż przed porodem, a inaczej na początku ciąży. Szyjka macicy po zapłodnieniu jest twarda, długa i zamknięta. Pod koniec drugiego trymestru staje się bardziej miękka, a na sam koniec ciąży skraca się i rozszerza. Wszystko po to, aby umożliwić dziecku wyjście na świat drogami rodnymi.

Reklama

Spis treści:

Szyjka macicy po zapłodnieniu

Gdy dojdzie do zapłodnienia, zadaniem szyjki macicy jest utrzymanie zarodka, a później płodu na właściwym miejscu, czyli w macicy. Dlatego staje się twarda i wydłużona. Na końcu szyjki powstaje czop śluzowy, który jest naturalnym korkiem, uniemożliwiającym przedostawanie się do macicy bakterii z pochwy.

Położenie szyjki macicy po zapłodnieniu

Aby w ogóle plemniki mogły dostać się do komórki jajowej, muszą pokonać drogę właśnie przez szyjkę macicy. W dni niepłodne nie ma takiej możliwości, ponieważ znajduje się ona nisko, jest twarda, zamknięta i produkuje śluz, który nie pozwala plemnikom na przedostanie się do dalszych odcinków dróg rodnych. Podczas dni płodnych szyjka staje się miękka, otwarta, jest umiejscowiona nieco wyżej, a wydzielany z niej śluz jest śliski i przejrzysty. Po zapłodnieniu szyjka ponownie zamyka się, wydłuża i twardnieje.

Badanie szyjki macicy po zapłodnieniu

Badanie szyjki macicy w ciąży jest bardzo ważne. Stan szyjki lekarz sprawdza podczas badania ginekologicznego oraz ultrasonograficznego. Jeżeli zbyt szybko zaczyna się ona skracać, to znak, że ciąża jest zagrożona i może dojść do poronienia lub porodu przedwczesnego. Szyjka powinna być długa i twarda przez większą część ciąży. Jeśli tak nie jest, konieczne bywa założenie ciężarnej specjalnego szwu, który uniemożliwi postępowanie procesu przedwczesnego skracania i rozwierania szyjki. W takim przypadku kobieta musi też zmienić tryb życia na bardziej oszczędny i dużo odpoczywać. W niektórych przypadkach lekarz zaleca leżenie, pessar lub szew McDonalda.

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama