Końcówka ciąży nie jest łatwa, bo jest ci coraz ciężej. Ale zobacz, jak dużo już za tobą! A twoje maleństwo jest już prawie gotowe do samodzielnego życia poza twoim brzuchem. Teraz musi jeszcze trochę przytyć – pod koniec ciąży rośnie już niewiele.

Reklama

Jak rozwija się ciąża?

Masz zadyszkę? Powodem jest nie tylko twoja waga, ale też ucisk macicy na przeponę. Dziecko zajmuje już tyle miejsca, że także twój żołądek, płuca i pęcherz moczowy są ściśnięte. Zgaga coraz mocniej może ci się więc dawać we znaki. Możesz też często budzić się w nocy na siusianie. Być może przydarzy ci się też wysiłkowe nietrzymanie moczu, np. gdy kichasz, śmiejesz się. Miłe jest natomiast to, że możesz nawiązać już kontakt z dzieckiem – spróbuj popukać w brzuch, a maluch z pewnością odpowie ci kopniakiem. W nocy mogą dokuczać ci bolesne skurcze nóg. To z powodu braku minerałów. Zmień dietę: jedz pomidory, kaszę gryczaną, migdały, suszone owoce.

Waga i rozwój dziecka

W 35. tygodniu ciąży twoje dziecko waży ok. 2300-2500 g i mierzy ok. 40-45 cm. W kolejnych tygodniach nie będzie już szybko rosło wzdłuż, za to wciąż będzie intensywnie przybierać na wadze. Do porodu przytyje jeszcze około jednego kilograma. W większości wypadków dziecko przyjmuje ułożenie głową w dół między 32. a 38. tygodniem ciąży. Dojrzewają płuca dziecka. Przez pępowinę płyną do organizmu dziecka przeciwciała, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka i chronią w pierwszym okresie życia przed chorobami. Dzięki gromadzonym mniej więcej właśnie od 35. tygodnia ciąży tygodnia zapasom żelaza dziecko w pierwszym półroczu życia jest chronione przed anemią niemowlęcą. Dziecko szkoli się w ssaniu. Trenuje to, ssąc piąstkę lub kciuk. Pije też wody płodowe – nawet 1/2 litra dziennie i siusia.

Zdrowie – ważne badania

To już naprawdę końcówka ciąży. Między 33. a 37. tygodniem powinnaś wykonać morfologię krwi, badanie moczu, WR (odczyn Wassermanna). Podczas wizyty położna zmierzy ci ciśnienie i zważy cię. Lekarz sprawdzi tętno płodu, a podczas badania oceni wysokość dna macicy. Zapyta cię też o twoją ocenę ruchliwości dziecka. Zalecane jest też badanie piersi oraz ocena pH wydzieliny pochwowej.

Rada na 35. tydzień ciąży

Jeśli dręczy cię zgaga, są sposoby, żeby jej uniknąć lub chociaż zminimalizować. Jak uniknąć zgagi w końcówce ciąży?

Zobacz także
  • Jedz małe porcje.
  • Pożegnaj się przynajmniej do dnia porodu z ostro przyprawionymi potrawami – jeżeli planujesz karmić piersią, ostre dania będą musiały poczekać jeszcze dłużej, dopóki dziecko nie skończy trzech miesięcy.
  • Nie kładź się tuż po posiłku.

Pod koniec ciąży wciąż warto ćwiczyć mięśnie Kegla – to wzmocni mięśnie dna miednicy i zapobiegnie nietrzymaniu moczu, także po porodzie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama