Bliźniaki dwujajowe – skąd się biorą i co je wyróżnia?
Bliźnięta dwujajowe, inaczej zwane dwojaczkami, to rodzeństwo, którego życie powstało w tym samym cyklu miesiączkowym ich mamy. Pochodzą z dwóch różnych komórek jajowych i dwóch plemników i dlatego mogą się między sobą bardzo różnić.
To, co na ogół łączy bliźnięta dwujajowe, to data urodzenia (o ile jedno nie przyjdzie na świat przed północą, a drugie po niej) oraz rodzice. Mogą różnić się od siebie tak samo jak rodzeństwo urodzone w odstępie kilku lat. Bliźnięta dwujajowe rodzą się niemal dwa razy częściej niż jednojajowe.
Bliźnięta dwujajowe:
Skąd się biorą bliźniaki dwujajowe?
Rodzą się z ciąży mnogiej, zupełnie tak samo jak bliźnięta jednojajowe. Jednak ich początek jest zupełnie inny. Do ciąży bliźniaczej dwujajowej dochodzi wtedy, gdy podczas cyklu miesiączkowego jajniki kobiety uwalniają nie jedno, ale dwa jajeczka, które następnie zostają zapłodnione. Powstające w ten sposób zarodki zagnieżdżają się w macicy – każdy osobno.
Do ciąży mnogiej z bliźniakami dwujajowymi może także dojść wtedy, gdy podczas procedury in vitro w macicy zostanie umieszczony więcej niż jeden zarodek i dwa z nich zagnieżdżą się w śluzówce macicy.
Jak każda ciąża mnoga, tak i ta z bliźniakami dwujajowymi, jest ciążą podwyższonego ryzykak. Jest też bardziej obciążająca dla przyszłej mamy.
Bliźniaki dwujajowe rozwijają się zawsze w oddzielnych workach owodniowych i każde z nich zaopatrywane jest przez własne łożysko. Z tego względu nie istnieje ryzyko, że dojdzie do zespołu podkradania, w którym jedno z dzieci rozwija się kosztem drugiego.
Ciekawostka: zdarza się, że bliźniaki dwujajowe mają różnych ojców! To niezmiernie rzadkie przypadki, które udało się potwierdzić tylko kilka razy na całym świecie i raz w Polsce.
Prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt dwujajowych
Zaobserwowano, że występowanie bliźniąt może być cechą rodzinną – skłonność do uwalniania więcej niż jednej komórki jajowej może być przekazywana z pokolenie na pokolenie, z matki na córkę.
Podobne skłonności obserwuje się też u kobiet, które mają zaburzenia hormonalne lub są stymulowane hormonami w procesie zapłodnienia in vitro.
Większe szanse na urodzenie bliźniaków dwujajowych ma kobieta, która:
- jest spokrewniona z matkami bliźniąt dwujajowych,
- sama jest jednym z takich bliźniaków,
- wcześniej już urodziła dwojaczki,
- długo stosowała antykoncepcję hormonalną,
- leczyła się z powodu niepłodności,
- ma ponad 35 lat.
Cechy bliźniąt dwujajowych
Dwojaczki mogą być tej samej lub różnej płci. Mogą urodzić się z różną masą urodzeniową i różnym wzrostem. Ich wygląd różni się w takim samym stopniu jak rodzeństwa urodzonego z dwóch różnych ciąż. Mogą mieć różne grupy krwi, charaktery, upodobania i temperamenty.
Choć bliźniaki dwujajowe różni całkiem sporo, na ogół łączy je silna więź. Trudno powiedzieć, czy jest ona wynikiem wspólnego życia płodowego, czy wspólnego wychowania.
Więcej o bliźniętach:
- Niezwykły związek między bliźniętami
- Wszystko, co mama bliźniąt musi wiedzieć
- Jak wychowywać bliźnięta?