W pierwszej ciąży byłaś młodsza, mniej doświadczona. Może jeszcze nie pracowałaś, a może właśnie miałaś świetną pozycję zawodową. Przez tych kilka lat życie młodej mamy z pewnością się zmienia. Tak jak i ona sama. A tu znów stoisz u progu wspaniałej, ale trudnej przygody – powtórnego macierzyństwa. Choć wszystko już wiesz, tym razem nie będzie tak samo. Czym różni się druga ciąża od pierwszej?

Reklama

Spis treści:

  1. Druga ciąża – objawy
  2. Kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży?
  3. Druga ciąża to więcej spokoju
  4. W drugiej ciąży trudniej odpocząć
  5. W drugiej ciąży nie ma macierzyńskich wątpliwości
  6. Druga ciąża to mniejsze przygotowania do porodu
  7. Druga ciąża – wszystko może przebiegać inaczej
  8. Jak przygotować dziecko na narodziny maleństwa?
  9. Druga ciąża – poród i połóg

Druga ciąża – objawy

Pierwsze objawy drugiej ciąży będą inne u każdej kobiety. Przyszłe mamy często skarżą się jednak na:

Powyższe objawy są charakterystyczne również dla pierwszej ciąży. Łatwo jednak zaobserwować różnice pomiędzy pierwszą a drugą ciążą. Druga ciąża jest szybciej widoczna. Brzuch uwydatnia się szybciej ze względu na słabiej napięte mięśnie.

Zarówno pierwszy, jak i drugi trymestr ciąży mogą przebiegać u ciężarnej zupełnie inaczej niż podczas pierwszej ciąży.

Zobacz także

Kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży?

Ruchy dziecka w drugiej ciąży zazwyczaj czuć około 20. tygodnia ciąży. Początkowo odczuwalne są tylko delikatne muskania i łaskotania w brzuchu. Dopiero potem pojawia się falowanie brzucha i wyraźne kopniaki. Ruchy brzdąca najczęściej czuć tuż po jedzeniu i podczas wieczornego odpoczynku.

Druga ciąża to więcej spokoju

Zazwyczaj mamy mówią, że druga ciąża jest łatwiejsza, bo jest o wiele spokojniejsza. Tym samym na ogół druga ciąża różni się od pierwszej. W pamięci masz jeszcze świeże wspomnienia, a na półkach stosy czasopism i poradników z serii „w oczekiwaniu na dziecko”, które tym razem wertowane są znacznie rzadziej. Nie martwisz się już, co jeść w ciąży, czy wyjechać na wakacje, doskonale wiesz, co to USG, KTG, HBS, worek sako.

W drugiej ciąży trudniej odpocząć

Kalendarz rozwoju ciąży

Nosząc w łonie pierwsze dziecko, zajmowałaś się tylko sobą, a gdy miejsce pod sercem zajął kolejny lokator, musisz dotrzymywać kroku starszemu dziecku. Są więc pobudki skoro świt, nieprzespane noce, gdy maluch choruje, zabawa w chowanego zamiast leżenia z nogami do góry i pogoń za pędzącym na rowerku uciekinierem. Gdzie tu miejsca na wszystkie „odpoczywaj, relaksuj się, śpij, nie dźwigaj” (np. gdy dziecko usnęło w samochodzie przed domem). Aby odpocząć, przyłącz się do popołudniowej drzemki dziecka, oglądaj razem z nim bajki lub film dla dzieci, połóż się wygodnie, by przeczytać mu książeczkę, zachęcaj do wspólnego oglądania albumu ze zdjęciami (dzieciaki bardzo to lubią).

W drugiej ciąży nie ma macierzyńskich wątpliwości

Drugiej ciąży zazwyczaj nie towarzyszą już wątpliwości, które można mieć podczas pierwszej ciąży. Nie zastanawiasz się już: „Czy nadaję się na mamę”. Nie musisz się już przygotowywać do macierzyństwa, za to masz inne zmartwienie – jak przygotować starsze dziecko na przyjęcie młodszego.

Sprawdź: 10 powodów, aby mieć więcej niż 1 dziecko

Druga ciąża to mniejsze przygotowania do porodu

Cała wyprawka już jest. Łóżeczko i wózek po starszym rodzeństwie też. Zamiast przyjemnego bieganie po sklepach trzeba najwyżej zejść do piwnicy lub poszperać na dnie szafy. To akurat zmiana na minus, ale za to jest taniej. A przyjemności kupienia nowego ślicznego kompleciku i tak trudno sobie odmówić.

Druga ciąża - wszystko może przebiegać inaczej

Za pierwszym razem długo nie było widać, że spodziewasz się dziecka, teraz wcale nie musi być podobnie. Zwykle w kolejnych ciążach brzuch jest szybciej widoczny ze względu na słabiej napięte mięśnie. Jeśli wcześniej miałaś cesarkę, nie jest powiedziane, że teraz też czeka cię poród zabiegowy. Zapytaj lekarza, być może masz szansę rodzić naturalnie. W wielu przypadkach jest to możliwe i wskazane. To samo dotyczy karmienia piersią – jeśli za pierwszym razem poniosłaś klęskę, masz drugą szansę – od ciebie zależy, czy ją wykorzystasz.

Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa?

Mieszkający pod sercem lokator ma konkurencję – starszego brata lub siostrę. To na niego, paradoksalnie, oczekująca drugiego potomka mama kieruje swoje myśli i niepokoje. „Jak go przygotować na przyjęcie młodszego rodzeństwa?”, „Co robić, by nie czuł się odrzucony?”. Podpowiadamy.

  • Nie ukrywaj dobrej nowiny do ostatnich tygodni ciąży. Przyciszone głosy rodziców lub zmiany w domu wzbudzą niepotrzebny niepokój.
  • Nie wprowadzaj dużych zmian. Jeśli chcesz posłać malca do przedszkola, zrób to na początku ciąży lub odłóż na kilka miesięcy po porodzie.

Podobnie jest z rezygnacją ze smoczka, butelki.

  • Wspieraj przyjaźń z tatą. Pomóż znaleźć wspólne zajęcia, którym będą się chętnie oddawać, gdy ty będziesz zajęta maleństwem.
  • Angażuj w przygotowania. Zabierz starszaka na zakupy i pozwól mu wybrać jakąś grzechotkę czy kaftanik dla noworodka.
  • Przedstaw maluszka. Opowiedz, jak się rozwija, pokaż zdjęcia z USG.
  • Okazuj dużo miłości i zainteresowania. Starsze dzieci boją się utraty miłości rodziców. Postaraj się, by maluch nie odczuł, że „ten z brzucha” ukradł mu całą twoją uwagę.

Druga ciąża – poród i połóg

Skąd wiemy, kiedy zbliża się poród? Jednym z charakterystycznych objawów jest obniżenie brzucha. Brzuch się obniża, bo dziecko przesuwa się w dół. Tak jak w przypadku pierwszej ciąży, dzieje się tak zwykle w 36.-37. tygodniu ciąży.

Choć pierwszą ciążę i pierwszy poród masz już za sobą, tym razem sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Nie istnieje bowiem żadna reguła, że jeśli pierwszy poród był bolesny, drugi też taki będzie, albo na odwrót. Pierwszy poród mógł trwać kilkanaście godzin, za drugim razem możesz urodzić dziecko po kilku godzinach. Za pierwszym razem mogłaś urodzić dziecko poprzez cesarskie cięcie, drugi poród może odbyć się siłami natury.

Brzuch po drugiej ciąży jest bardzo osłabiony. Nic dziwnego, że wielu mamom trudno jest wrócić do formy sprzed ciąży. Nie należy katować się morderczymi treningami (szczególnie tuż po urodzeniu dziecka). Lepiej, już w trakcie ciąży (o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań), postawić na umiarkowany wysiłek fizyczny. Pamiętajmy też o odpowiedniej pielęgnacji skóry na brzuchu i stosowaniu odpowiednich maści oraz kremów.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama