Reklama

To, gdzie i jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, wydaje się z pozoru oczywiste. Komórka jajowa łączy się z plemnikiem, w drogach rodnych kobiety, a następnie zarodek zagnieżdża się w macicy. Niekiedy jednak jajeczko rozwija się poza nią, tworząc niebezpieczeństwo dla zdrowia przyszłej mamy. Mówimy wtedy o ciąży pozamacicznej.

Reklama

Gdzie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

Proces zapłodnienia polega na połączeniu dwóch komórek rozrodczych (plemnika i komórki jajowej) w jedną komórkę – zygotę. Miejscem wprowadzania nasienia jest pochwa. Część pochwowa szyjki macicy obejmuje górny koniec pochwy. Tam znajduje się tzw. sklepienie pochwy (przednie, tylne, prawe i lewe). Tylne sklepienie jest najgłębsze i to właśnie tam gromadzi się nasienie. Następnie plemniki przedostają się do macicy, a później do jajowodów. Do zapłodnienia komórki jajowej dochodzi w bańce jajowodu.

Gdy plemnik dotrze do komórki jajowej – wydziela enzym, który rozpuszcza powłokę ochronną i umożliwia innym plemnikom wniknięcie do środka. Po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem powstaje zygota, która przez następne 3-4 doby wędruje do macicy. Tam odbywa się zagnieżdżenie zarodka, czyli końcowy etap zapłodnienia.

Zanim proces zapłodnienia zostanie pomyślnie ukończony – plemnik pokonuje wiele przeszkód, między innymi:

  • odległość,
  • kwaśne środowisko pochwy,
  • śluz, który blokuje ujście szyjki do pochwy.

Zobacz też: Jak dochodzi do zapłodnienia (film)

Zapłodnienie poza macicą, czyli ciąża pozamaciczna

Czasami zapłodniona komórka jajowa ulega implantacji poza błoną śluzową jamy macicy. Mamy wtedy do czynienia z ciążą pozamaciczną. Zapłodnione jajeczko może zagnieździć się w różnych miejscach. Zależnie od tego rozwija się:

  • ciąża jajowodowa – implantacja zapłodnionej komórki ma miejsce w jajowodzie (zarodek może rozwijać się w każdej części jajowodu),
  • ciąża jajnikowa – jajeczko umiejscawia się w jajniku lub na nim,
  • ciąża brzuszna (otrzewnowa) – jajeczko usadawia się w jamie otrzewnowej lub na innym narządzie wewnętrznym,
  • ciąża szyjkowa – zapłodniona komórka rozwija się poniżej ujścia wewnętrznego macicy (poza jej jamą).

W ciąży pozamacicznej zapłodnione jajeczko rozwija się poza macicą, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia kobiety. Potrzebna jest wtedy szybka pomoc specjalisty. Z uwagi na to, kobieta, która przypuszcza, że jest w ciąży nie powinna zwlekać z wizytą u ginekologa. Lekarz podczas badania może potwierdzić, czy zarodek rozwija się w prawidłowym miejscu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama