Kiedyś ludzie próbowali rozpoznać płeć dziecka po zachciankach ciążowych lub kształcie brzucha ciężarnej. Dziś mamy badanie ultrasonograficzne, czyli USG, dzięki któremu na długo przed porodem w wiarygodny sposób można określić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka.

Reklama

To, kiedy dokładnie poznamy płeć dziecka, zależy między innymi od doświadczenia lekarza, jakości aparatu USG i od tego, czy to pierwsza, czy kolejna ciąża. Decyduje o tym też samo dziecko, a dokładnie pozycja, jaką przyjmuje podczas badania. Niektórzy rodzice mogą skorzystać również z innych metod poznawania płci niż USG. Wszystkie sposoby sprawdzania płci dziecka opisujemy poniżej.

Spis treści:

Kiedy można poznać płeć dziecka - w którym tygodniu, miesiącu?

Płeć dziecka można poznać wtedy, gdy wykona się jedno z trzech opisanych niżej badań.

Pierwszym i najczęściej wykonywanym badaniem, które pozwala poznać płeć dziecka, jest USG. Aby lekarz mógł stwierdzić, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka, dziecko musi być tak ułożone, aby za pomocą ultradźwięków udało się wykonać przekrój podłużny płodu w linii środkowej jego ciała. USG w ciąży nie daje 100 procentowej pewności co do płci dziecka, zwłaszcza jeśli wygląda na to, że ma się urodzić chłopiec – czasami lekarze mylą pępowinę z penisem.

Zobacz także

Drugim badaniem jest amniopunkcja i badanie kariotypu dziecka. Amniopunkcję wykonuje się od 13. tygodnia ciąży zgodnie z kalendarzem ciąży. Pobiera się wtedy płyn owodniowy i bada DNA dziecka. Jeśli ma urodzić się chłopiec, wśród chromosomów 23 pary będą chromosomy XY, a w przypadku dziewczynki – XX. To badanie daje stuprocentową pewność płci dziecka. Ponieważ jednak amniopunkcja to badanie inwazyjne, nie wykonuje się go na życzenie, a jedynie w uzasadnionych przypadkach (podejrzenia nieprawidłowości u płodu).

Trzecim sposobem poznania płci dziecka jest wykonanie badania wolnego płodowego DNA (cffDNA, NIPT, NIFTY pro). Badanie to także wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach (od 10. tygodnia ciąży). Wykonuje się je z krwi matki. Jest to badanie nieinwazyjne, zupełnie bezpieczne. Polega ono na analizie obecnego we krwi matki DNA płodu. Materiał genetyczny dziecka przenika do krwiobiegu kobiety i staje się składnikiem wolnego pozakomórkowego DNA przyszłej mamy. DNA płodu we krwi matki obecne jest od 7. tygodnia ciąży i zanika po porodzie.

Kiedy widać płeć dziecka na USG?

Większość rodziców dowiaduje się, czy urodzi im się chłopiec, czy dziewczynka podczas badania USG. Zwykle dzieje się to w trakcie USG połówkowego (ok. 20. tygodnia ciąży), czasem nieco wcześniej, na przełomie 3 i 4 miesiąca ciąży (w 13-14. tygodniu ciąży).

Nie zaleca się określania płci dziecka podczas USG przed 12. tygodniem ciąży, ponieważ skuteczność określania płci wynosi wtedy jedynie 54 proc. Po 12. tygodniu skuteczność prawidłowego rozpoznania płci wynosi aż 91-98 proc. Występuje jednak ryzyko nierozpoznania męskiego płodu.

Od 16. tygodnia ciąży narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już naprawdę dobrze widoczne, więc doświadczony lekarz może określić płeć dziecka na USG.

Możliwość stwierdzenia płci dziecka zależy między innymi od tego, jak jest ułożony płód. Jeżeli obszar genitaliów będzie niedostępny – lekarz nie jest w stanie określić płci nawet w zaawansowanej ciąży.

Podczas obserwowania płodu na monitorze aparatu USG 4D (badanie kosztuje ok. 300-400 zł) można zobaczyć mimikę dziecka, ruchy jego rąk i nóg. I oczywiście rozpoznać płeć. Nowoczesna aparatura nie jest jednak wcale lepsza do określania płci – doświadczony lekarz bez problemu stwierdzi na klasycznym sprzęcie USG, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki.

Czy na USG dopochwowym lepiej widać płeć dziecka?

Nie. Dopochwowe badanie USG wykonuje się do 10. tygodnia ciąży po to, żeby uzyskać lepszy obraz zarodka. Wtedy na rozpoznawanie płci jest zbyt wcześnie. Potem badanie USG przez pochwę służy głównie do oceny dolnego odcinka macicy, np. przy łożysku przodującym.

Czy lekarz wykonujący USG może się pomylić w ocenie płci dziecka?

Dziś pomyłki zdarzają się stosunkowo rzadko. Prawdopodobieństwo błędu jest większe przy wczesnej ciąży, przestarzałej aparaturze USG i wtedy, gdy kobieta jest otyła.

We wczesnej ciąży łatwiej rozpoznać płeć żeńską. Istnieje też ryzyko nierozpoznania męskiego płodu. Najlepiej zaczekać z rozpoznaniem płci do minimum 16. tygodnia.

Może się zdarzyć, że dziecko tak się ułoży podczas badania, że nie będzie widać narządów płciowych. W przypadku bliźniaków czy trojaczków jedno z dzieci może zasłonić narządy brata lub siostry i ich obejrzenie jest wtedy niemożliwe. Podczas drugiego USG udaje się poznać płeć w 70-80 proc. przypadków, a przy trzecim badaniu – w 95 proc.

Test na płeć dziecka

Popularność zyskują domowe testy na płeć dziecka. Są to testy płytkowe, bardzo podobne do testów ciążowych, przy pomocy których przyszła mama bada próbkę moczu. Jeśli pasek będzie niebieski, prawdopodobnie urodzi chłopca, jeśli czerwony lub zielony – dziewczynkę. Lekarze i sami producenci testów przestrzegają jednak przed braniem wyników na poważnie: takie testy służą jedynie do zabawy i nie zastąpią badania USG.

Wiele mówi się o teście z krwi, który ma umożliwić poznanie płci dziecka już w 7. tygodniu ciąży. Identyfikuje on we krwi matki cząsteczki DNA płodu, a następnie pozwala określić, czy są w nim fragmenty męskiego chromosomu. Jeśli zostały one zidentyfikowane – będzie chłopiec, jeśli nie – płód jest dziewczynką. Według badaczy nowy test na płeć dziecka jest dokładny w niemal 100 proc. Zyskuje on popularność przede wszystkim w USA.

    Kiedy urodzi się chłopiec, a kiedy dziewczynka – przesądy

    Przed epoką badań USG płeć dziecka można było wywróżyć z kształtu brzucha ciężarnej. Obecnie nadal ludowe przesądy są bardzo popularne. Zgodnie z niektórymi wierzeniami to, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka można sprawdzić po:

    • ruchu obrączki nad brzuchem – zawieś obrączkę na nitce i potrzymaj chwilę nad brzuchem. Jeżeli porusza się wahadłowo, będzie dziewczynka, jeśli koliście – chłopiec;
    • kształcie brzucha ciężarnej – okrągły brzuch oznacza, że urodzi się dziewczynka, spiczasty zwiastuje narodziny chłopca;
    • zachciankach ciążowych – chętka na kwaśne przepowiada chłopca, na słodkie – dziewczynkę;
    • urodzie mamy – jeśli w ciąży promienieje, będzie syn, jeśli wygląda gorzej – będzie córka, która odbiera mamie urodę.

    Pamiętaj jednak, że to tylko mity na temat rozpoznawania płci dziecka – nie mają one żadnego potwierdzenia w nauce!

    Chiński kalendarz płci

    To najstarszy sposób planowania płci dziecka. Liczy ponad 700 lat i cieszy się wielką popularnością. Zakłada, że płeć dziecka można zaplanować na podstawie dwóch czynników: wieku matki i miesiąca zapłodnienia. Chiński kalendarz płci ma służyć rozrywce i nie jest metodą medyczną. Jedno jest jednak pewne – ta metoda określania płci może być dobrą zabawą dla rodziców, a przy odrobinie szczęścia, faktycznie się sprawdzi!

    Kiedy kształtuje się płeć dziecka?

    Chcesz wiedzieć, od czego zależy płeć dziecka? Płeć dziecka jest określona już w momencie zapłodnienia. Plemnik może zawierać chromosom X lub Y, komórka jajowa zaś – tylko X. Jeśli komórkę jajową zapłodni plemnik z chromosomem Y, urodzi się chłopiec, gdy uda się to plemnikowi, który ma tylko chromosomy X – urodzi ci się dziewczynka. Można więc powiedzieć, że płeć dziecka zależy od genów ojca (mężczyzna decyduje, czy pocznie chłopca, czy dziewczynkę, ale oczywiście nie robi tego świadomie).

    Ważne etapy w kształtowaniu się płci dziecka

    Jako pierwsze, około 9. tygodnia ciąży, zaczynają powstawać narządy męskie. Żeńskie kształtują się od 10.-11. tygodnia ciąży. Gdyby sporządzić uproszczony kalendarzyk rozwoju narządów u chłopca i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:

    Źródła (bibliografia):

    Zobacz także:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama