Chłopiec czy dziewczynka - kiedy poznasz płeć dziecka?
Dziś większość rodziców chce znać odpowiedź na to pytanie jeszcze przed porodem. Ale nie od razu jest to możliwe, a czasem na sto procent nie udaje się podejrzeć płci dziecka. Czy w to, co widać na USG, można w ogóle wierzyć?
- Małgorzata Uścińska
Choć decyzja, czy będzie chłopak czy dziewczynka, zapadła w chwili zapłodnienia, w pierwszych tygodniach ciąży nie ma co liczyć na odpowiedź: jaka płeć? Wszystko zależy od rodzaju chromosomu. Jajeczko zawiera X, plemnik zaś – X lub Y. Jeśli do jajeczka dotrze jako pierwszy plemnik z chromosomem X, szykuj imię dla córeczki. Kiedy X połączy się z Y, miłością obdarzysz synka.
Kiedy powstają narządy płciowe dziecka?
Narządy płciowe chłopca powstają około 9 tygodnia ciąży. Są to jąderka. Żeńskie kształtują się kilka, a nawet kilkanaście dni później (w 10–11. tygodniu). Gdyby sporządzić harmonogram rozwoju narządów płciowych chłopca i dziewczynki, wyglądałoby to tak:
- 7. tydzień ciąży: powstają gruczoły płciowe,
- 9. tydzień: jeśli to chłopiec, kształtują się jąderka,
- 10. tydzień: u dziewczynki rozwijają się jajniki,
- 12. tydzień: genitalia, czyli zewnętrzne narządy płciowe, stają się męskie lub żeńskie,
- 14. tydzień: u syna pojawia się gruczoł prostaty, u córki jajniki zstępują do miednicy,
- 18. tydzień: jąderka zaczynają przemieszczać się z brzuszka dziecka do worka mosznowego.
Pierwsze niewątpliwe oznaki tego, czy urodzi się synek, czy córeczka, powinny być dostrzegalne podczas badania USG już w 14. tygodniu ciąży. Czasem udaje się to nawet tydzień wcześniej! Wiarygodność takiej oceny zależy zawsze od doświadczenia lekarza oraz warunków badania – ułożenia płodu w macicy oraz jakości ultrasonografu.
Poznaj 6 sposobów na poczęcie chłopca
Kiedy będzie widać płeć dziecka?
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Chiński kalendarz płci - zaplanuj płeć dziecka! Czytaj więcejZewnętrzne narządy płciowe maluszka są widoczne od ok. 16. tygodnia. Chociaż możesz mieć wrażenie, że to, co widać na ekranie USG, to plamy, to ginekolog bez problemów pokaże ci tę ważną część ciała twojego dziecka (najlepiej będzie ją widać na wydruku) i określi płeć dziecka.
Jak można podejrzeć, czy to chłopiec czy dziewczynka?
Jest kilka sposobów na podejrzenie płci nienarodzonego dziecka. Określa się to w czasie zwykłego USG lub USG 4D. Nie da się tego zrobić w czasie USG przez pochwę. Wykonuje się je na początku ciąży, by uzyskać lepszy obraz maleńkiego zarodka, później służy do oceny dolnego odcinka kanału rodnego. Płeć dziecka można też określić na podstawie badania płynu owodniowego pobranego z macicy – wykonuje się je tylko w niektórych sytuacjach, np. żeby wykluczyć wady genetyczne u płodu.
Poznaj 5 sposobów na poczęcie dziewczynki
Czy stare mądrości ludowe są pomocne?
Która mama nie zechce się upewnić, czy w jej brzuszku rośnie on czy ona, nawet w taki niepoważny sposób?
• Obrączka. Zawieś ją na nitce i potrzymaj chwilę nad brzuchem. Jeśli porusza się wahadłowo, będzie córka, jeżeli koliście – synek.
• Kształt brzucha. Przyjrzyj się, czy twój brzuszek jest okrągły i usytuowany wysoko. To podobno wróży dziewczynkę :)
• Smak. Jeśli masz ochotę na kwaśne potrawy, np. ogórki kiszone, niechybnie na świat przyjdzie chłopczyk.
Zobacz też:
- 4 cechy dobrego imienia dla dziecka
- Czy badanie USG może zaszkodzić dziecku?
- Zapłodnienie, czyli jak powstaje życie