Niektóre pary skarżą się na spadek libido podczas ciąży. W przypadku kobiet, które dopiero niedawno dowiedziały się o swoim odmiennym stanie, przyczyną braku ochoty na seks może być rosnący poziom gonadotropiny kosmówkowej. Wzrost tego hormonu następuje już kilka dni po zapłodnieniu i utrzymuje się przez najbliższe trzy miesiące. Dzięki temu zarodek zagnieżdża się w macicy i rozpoczyna się rozwój łożyska. Również inny hormon, progesteron, który zapobiega odrzuceniu płodu przez organizm matki, powoduje, że kobieta może mieć trudności w osiąganiu podniecenia seksualnego. Podpowiadamy, kiedy mimo tych procesów, ochota na seks powróci.

Reklama

Brak ochoty na współżycie – co robić?

Jeśli brak ochoty na seks pojawia się na początku ciąży, najlepiej trochę poczekać. Wzrost libido u kobiety najczęściej następuje w drugim trymestrze ciąży, kiedy rośnie poziom relaksyny i estrogenu. Pobudzeniu seksualnemu sprzyja na tym etapie również testosteron, produkowany przez łożysko.

Od czwartego miesiąca ciąży zwykle poprawia się samopoczucie ciężarnej. Wtedy ustają najczęściej ciążowe mdłości, które mogły wywoływać niechęć do stosunków z partnerem. Mimo poprawy samopoczucia może pojawić się problem z akceptacją zmieniającego się ciała. Rosnący ciążowy brzuch, powiększające się i coraz bardziej wrażliwe piersi mogą stać się powodem do wstydu w łóżku. Z tym problemem można bardzo szybko się uporać, zmieniając nastawienie do swojego ciała, ucząc się jego akceptacji. Dużą rolę w tym zakresie może odegrać empatycznie nastawiony do potrzeb kobiety partner. Co ważne – mężczyźni najczęściej pozytywnie odbierają zmiany w wyglądzie partnerki.

O co warto zadbać, aby odzyskać ochotę do współżycia:

  • Nie forsuj się. Ciąża to spory wydatek energetyczny dla organizmu, wypoczynek jest potrzebny nie tylko przyszłej mamie, ale również dziecku. Wypoczęta, spokojna i zadowolona z życia kobieta łatwiej przezwycięża ciążowe dolegliwości i przeciwności. Wieczorem, zamiast padać na nos z zmęczenia, może poczuć ochotę na bliskość.
  • Wymagaj od partnera pomocy, zrezygnuj z forsownych zakupów i znajdź zastępstwo podczas męczącego mycia okien. Ciąża ma być czasem radości, a nie stresu.
  • Zadbaj o ciało i zmysły. Kup ubrania ciążowe, które zapewnią wygodę i atrakcyjny wygląd. Specjalna bielizna ciążowa pozwoli zachować ładne kształty także po ciąży. Ulubiona muzyka, zapachowe świeczki, przyciemnione światło mogą pomóc w budowaniu intymnego nastroju.
  • Staraj się dbać o siebie tak samo jak przed ciążą: depiluj brwi i nogi, używaj balsamów nawilżających (działających też na rozstępy), nie zapominaj o pielęgnacji włosów i delikatnym makijażu.
  • Rozmawiaj z partnerem – szczere wyjaśnienie tego, co czujesz, pozwoli drugiej stronie zrozumieć twoje potrzeby i zmniejszy ryzyko nieporozumień.

Nie zmuszaj się do seksu tylko po to, aby zrealizować oczekiwania partnera – to może was oboje oddalić od siebie i zniechęcić do czułości. Jeśli mimo romantycznego nastroju i dobrego samopoczucia nadal nie masz ochoty na seks, poczekaj kilka dni z kolejną próbą zbliżenia. Jeśli powyższe sposoby nadal nie będą działać, a brak współżycia będzie stanowił dla waszego związku duży problem, warto o tym porozmawiać z lekarzem (ginekolog może rozważyć np. badanie poziomu hormonów w ciąży).

Brak ochoty na współżycie u mężczyzn – przyczyny

Wiele par przeżywa w ciąży irracjonalny lęk, że dziecko podczas stosunku czuje i widzi wszystko co „tam” się dzieje. Mężczyźni mogą obawiać się, że w czasie penetracji urażą płód. To jest, oczywiście, niemożliwe – dziecko jest dobrze chronione przez wody płodowe i czop śluzowy, który dodatkowo broni wstępu do macicy bakteriom. Uprawianie seksu w ciąży jest dla dziecka nawet korzystne (jeśli ciąża przebiega fizjologicznie). Orgazm poprawia dotlenienie organizmu ciężarnej, a co za tym idzie – również płodu

Zobacz także

W niektórych przypadkach mężczyźni mogą stracić ochotę na współżycie, ponieważ odczuwają stres w związku z tym, co ich czeka. Boją się, że nie podołają nowej roli życiowej, jaką jest bycie ojcem. Poprawie wzajemnych relacji zwykle pomaga szczera rozmowa między partnerami, której skutkiem może być pozbycie się niepotrzebnego stresu i wspólne wypracowanie sposobów na przezwyciężenie ewentualnych problemów.

Lekarz opowiada o ewentualnych niepokojących objawach w ciąży:

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama