Reklama

Seks w ciąży, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze może się spotkać z niechęcią przyszłych mam. Na wczesnym etapie ciąży kobiety zwykle odczuwają wiele nieprzyjemnych dolegliwości związanych z intensywnymi zmianami w swoim organizmie takimi jak wymioty, nudności czy tkliwe i wrażliwe piersi. Może to powodować spadek libido i mniejszą ochotę na seks. Seks w ciąży nie powinien być jednak owiany strachem. W drugim trymestrze dolegliwości stopniowo jednak ustępują, dlatego większość kobiet odczuwa wzmożony popęd seksualny, co pozwala im cieszyć się satysfakcjonującym współżyciem. Jak się kochać w ciąży, aby stosunek był bezpieczny dla dziecka?

Reklama

Jak się kochać w ciąży?

Pozycje seksualne bezpieczne w ciąży

Ginekolog Grzegorz Południewski zauważa, że od drugiego trymestru ciąży u kobiet obserwuje się bardzo wysokie stężenie hormonów, które może spowodować wzrost libido i wtedy warto to wykorzystać i uprawiać seks. Należy pamiętać jedynie o tym, że zmiany anatomiczne na każdym etapie ciąży mogą utrudniać współżycie, dlatego należy uważnie dobierać pozycje seksualne, żeby nie zaszkodzić dziecku. Tymi, które są polecane na jej każdym etapie, są te, gdzie:

  • kobieta leży bokiem – pozycja na łyżeczkę,
  • kobieta jest na górze,
  • większość pozycji tylnych

Warto wiedzieć, że seks w ciąży jest szczególnie zalecany po 36. tygodniu. Orgazm kobiety, a także wpływ prostaglandyn zawartych w nasieniu mężczyzny powodują skurcze macicy, które przygotowują szyjkę macicy do porodu i powodują jej stopniowe skracanie i zmianę konsystencji na miękką i bardziej podatną.

Kiedy lepiej zachować wstrzemięźliwość?

Istnieją przeciwskazania do uprawiania seksu w ciąży, należą do nich m.in.:

Strach przed seksem w ciąży jest nieuzasadniony. Większość ciężarnych może uprawiać seks w ciąży, warto jednak, aby chęć współżycia skonsultowały wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę i wiedziały jakie pozycje mogą przyjmować – te właściwe nie zagrażają zdrowiu dziecka. Seks jest i powinien być przyjemnością dla obojga partnerów, a przyszłe mamy nie powinny z niej rezygnować.

Konsultacja: Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama