Alkohol w ciąży - 9 najczęstszych pytań
Na temat picia alkoholu w ciąży na pewno słyszałaś niejedną teorię. Pić, całkiem nie pić? A może pić tylko czerwone wino i od czasu do czasu małe piwo? Sprawdź, jak temat picia w ciąży powinna potraktować odpowiedzialna mama.
1 z 9
Czy to prawda, że wypicie niewielkiej ilości alkoholu nie zaszkodzi dziecku?
Odpowiedź: W ciąży obowiązuje zasada całkowitego powstrzymania się od picia alkoholu. Ryzykowne jest wypicie nawet jednego piwa czy kieliszka wina - alkohol bez problemu przenika przez łożysko i dostaje się do krwiobiegu dziecka.
Czytaj też: Piwo dla mamy karmiącej?
2 z 9
Czy to prawda, że w ciąży zdrowiej jest pić czerwone wino niż kawę?
Odpowiedź: Zdecydowanie nie. Wino znajduje się na liście produktów zakazanych w ciąży ze względu na zawartość alkoholu. Kawę natomiast można pić w niewielkich ilościach (nadmiar kofeiny, którą zawiera kawa, też nie jest wskazany dla rozwijającego się dziecka).
Obejrzyj film: Czy można pić kawę w ciąży - co mówią lekarze
3 z 9
Czy to prawda, że kobieta, która piła alkohol w ciąży i urodziła zdrowe dziecko, może sięgać po niego bez obaw w kolejnej ciąży?
Odpowiedź: Każda ciąża jest inna. To, że kobieta miała szczęście i urodziła zdrowe dziecko mimo picia alkoholu, nie gwarantuje, że przy kolejnej ciąży stanie się tak samo. Warto wiedzieć, że negatywne zmiany, które wywołuje picie piwa, wina czy wódki przez mamę nie zawsze są widoczne od samego początku. Mogą ujawniać się w wieku przedszkolnym lub szkolnym w postaci zaburzeń zachowania czy problemów z nauką.
Czytaj też: Czym grozi alkoholowy zespół płodowy?
4 z 9
Czy to prawda, że picie alkoholu nie jest wskazane tylko w pierwszym trymestrze.
Odpowiedź: Picie alkoholu niesie ze sobą poważne zagrożenie przez całą ciążę, nie tylko na początku, kiedy kształtują się wszystkie organy dziecka, ale i w późniejszym okresie - może np. doprowadzić do poronienia.
Czytaj też: 10 rad, których lepiej nie słuchać
5 z 9
Czy to prawda, że FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy, dotyczy tylko dzieci z rodzin patologicznych, z zaniedbanych środowisk.
Odpowiedź: FAS pojawia się w różnych rodzinach - zarówno zamożnych, jak i biednych. Alkoholowy zespół płodowy może wystąpić u każdego dziecka, którego mama zdecydowała się pić alkohol podczas ciąży.
Czytaj też: Kontrowersyjne pytania do pediatry
6 z 9
Czy to prawda, że w ciąży wypicie lampki czerwonego wina może być skutecznym sposobem na trawienie?
Odpowiedź: Dobrym sposobem na poprawę trawienia jest picie wody, np. rano na czczo warto sięgać po szklankę letniej wody z sokiem z cytryny, bez cukru. Czerwone wino, podobnie jak każdy inny alkohol, może działać toksycznie na rozwijające się dziecko.
Czytaj też: Dietetyczne sztuczki na zaparcia w ciąży
7 z 9
Czy to prawda, że dziecku może zaszkodzić tylko picie przez mamę wódki i innych mocnych alkoholi?
Odpowiedź: Negatywny wpływ na dziecko podczas ciąży może mieć niewielka ilość każdego alkoholu, także wina, czy niskoalkoholowego piwa.
Czytaj też: To zakazane, a to limitowane w ciąży
8 z 9
Czy to prawda, że alkohol wypity przez przyszłą mamę w małej ilości nie jest w stanie przeniknąć do organizmu dziecka?
Odpowiedź: Każda ilość alkoholu bez problemu przenika przez łożysko i zaczyna oddziaływać na rozwijający się płód. Pół godziny po wypiciu alkoholu jego stężenia we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi mamy.
Sprawdź też: Czego nie wolno w ciąży - 5 najważniejszych zakazów
9 z 9
Czy to prawda, że picie piwa bezalkoholowego w trakcie karmienia piersią wspomaga laktację.
Odpowiedź: Piwo, które potocznie nazywane jest bezalkoholowym zawiera niewielką (0,4% lub 0,5%) ilość alkoholu, która może niekorzystnie oddziaływać na dziecko. Dodatkowo jest lekko gazowane, co może wywoływać u dziecka kolki.
Czytaj też: Alkomat online dla karmiących