Ból w klatce piersiowej w ciąży - rodzaje, przyczyny
Ból w klatce piersiowej w ciąży zazwyczaj spowodowany jest niegroźnymi przyczynami, np. refluksem, silnym stresem. Przyczyną bólu w klatce piersiowej w ciąży są też zmiany, które zachodzą w ciele kobiety podczas jej trwania: powiększanie się piersi, ucisk przepony ze względu na powiększającą się macicę.
Ból w klatce piersiowej w ciąży występować może z powodu refluksu, zgagi, ucisku przepony. Ból może pojawić się również na tle nerwowym, są to tzw. nerwobóle, które pojawiają się w chwili wzmożonego stresu. Jeśli ból jest duży i nie pozwala na normalne funkcjonowanie - powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Spis treści:
- Ból w klatce piersiowej w ciąży - przyczyny
- Kłucie w klatce piersiowej w ciąży
- Duszności w klatce piersiowej w ciąży
- Pieczenie w klatce piersiowej w ciąży
- Ból w mostku w ciąży
- Nerwobóle w klatce piersiowej w ciąży
Ból w klatce piersiowej w ciąży - przyczyny
Ból w klatce piersiowej w ciąży mogą powodować różne procesy fizjologiczne, które zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety, np. obrzmienie piersi. Także ucisk przepony, spowodowany powiększającą się macicą, może powodować dyskomfort lub ból. Dodatkowo przyszła mama może czuć ucisk w klatce piersiowej, spowodowany poszerzaniem się klatki piersiowej. Powodem bólu mogą być również problemy gastryczne, np. refluks, zgaga.
Kłucie w klatce piersiowej w ciąży
Powodem kłucia w klatce piersiowej mogą być nerwobóle w ciąży, które nasilają się przy wdechu i wydechu, a także w momencie, gdy zmieniasz pozycję ciała. Takie dolegliwości w ciąży, np. kłucie w mostku, mogą być spowodowane przez schorzenia kardiologiczne, układu ruchu lub problemy z układem pokarmowym.
Duszności w klatce piersiowej w ciąży
Duszności w klatce piersiowej w ciąży zazwyczaj pojawiają się na samym początku drugiego trymetru. Wpływają na to hormony, pod których wpływem ścianki naczyń krwionośnych stają się obrzmiałe, z kolei oskrzela i mięśnie płuc delikatnie wiotczeją. Z kolei pod koniec ciąży, czyli w ostatnim trymestrze, duszności w klatce piersiowej mogą być wywołane przez naciskającą na przeponę macicę. W tej sytuacji powinno pomóc spokojne oddychanie, jeśli jednak oprócz duszności w klatce piersiowej w ciąży pojawią się inne objawy, np. przyspieszony oddech, ból w klatce piersiowej, zsiniałe wargi – koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Ulga przychodzi pod koniec ciąży, w jej ostatnich tygodniach, gdy brzuch jest już nieco opuszczony.
Pieczenie w klatce piersiowej w ciąży
Pieczenie w klatce piersiowej w ciąży może być wywołane przez refluks żołądkowo-przełykowy lub zgagę. Podczas ciąży u kobiet zwiększa się stężenie progesteronu, a to powoduje, że mięśnie przewodu pokarmowego są odrobinę bardziej zwiotczałe. To powoduje, że pokarm cofa się z żołądka do dolnej części przełyku. Dodatkowo powiększająca się macica powoduje uciskanie żołądka od dołu, a to sprawia, że treść pokarmowa może się cofać. Jeśli jednak odczuwasz silny i nagły ból, który utrudnia ci normalne funkcjonowanie – zgłoś się do lekarza.
Ból w mostku w ciąży
Ból w mostku w ciąży może być spowodowany, tak jak u innych osób, chorobami serca, płuc lub żołądka, a także być powiązane np. ze schorzeniami kręgosłupa. Jeżeli ból w mostku odczuwasz podczas silnego zdenerwowania lub w stresujących dla ciebie momentach - może to być nerwicowe kłucie w mostku. Jeśli jednak ból w mostku w czasie ciąży jest silny, nie pozwala ci wykonywać codziennych obowiązków – poproś o pomoc swojego lekarza.
Nerwobóle w klatce piersiowej w ciąży
Nerwobóle w klatce piersiowej w ciąży są spowodowane stresem. Jeśli jest on silny i długotrwały, w pewnym momencie może zacząć dawać objawy psychosomatyczne (dolegliwości cielesne, które mają swoje podłoże w psychice). Ból w klatce piersiowej w ciąży, który jest związany z nerwami, najczęściej objawia się u tych kobiet, które już wcześniej odczuwały fizycznie negatywne skutki stresu. Warto obserwować, czy ból występuje w momentach zdenerwowania, pomóc mogą wtedy techniki relaksacyjne, medytacja lub wizyta u psychologa.
Zobacz także:
- Leki przeciwbólowe w ciąży: czy szkodzą, jakie można brać, leki zakazane [LISTA]
- Kręgosłup i jego ból w ciąży
- Kłucie w brzuchu w ciąży – 3 najczęstsze przyczyny. Kiedy jest to sygnał komplikacji z ciążą?