Częste oddawanie moczu w ciąży jest normalnym objawem, który – o ile nie towarzyszy mu ból – nie powinien być powodem do niepokoju. Przyczyn ciążowego częstomoczu jest kilka: w pierwszym trymestrze ciąży za częste oddawanie moczu odpowiada progesteron, a w miarę jak brzuch rośnie, dochodzi do tego powiększająca się macica, która powoduje parcie na pęcherz.

Reklama

1. Co jest przyczyną częstego oddawania moczu w ciąży?

Częstsza niż zwykle potrzeba siusiania to jeden z pierwszych objawów ciąży, który może pojawić się zanim przyszła mama zda sobie sprawę ze swego odmiennego stanu. Od momentu zapłodnienia w organizmie kobiety toczy się hormonalna rewolucja. To właśnie za sprawą jednego z ciążowych hormonów - progesteronu - musisz często oddawać mocz.

2. Czy w miarę rozwoju ciąży częstomocz ustępuje?

Działanie hormonów po pierwszych tygodniach ciąży zaczyna się normować. Skutkiem tego jest uspokojenie się pracy pęcherza moczowego. Ale tylko na pewien czas. W bardziej zaawansowanej ciąży problem powraca. Im większy brzuch, tym większy nacisk macicy na pęcherz, czego skutkiem ponownie jest częste oddawanie moczu, także nocą - to jest bardzo częstym powodem bezsenności w ciąży.

3. Co powinno mnie zaniepokoić w częstym oddawaniu moczu?

Jeśli podczas siusiania czujesz pieczenie albo ból w pochwie, umów się na wizytę do lekarza, który prowadzi twoją ciążę. Takie objawy mogą oznaczać infekcję pochwy. Infekcje intymne w ciąży są niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla maluszka, dlatego należy jak najszybciej zacząć leczenie.

4. Czy można mniej pić, by rzadziej chodzić do toalety?

Nie jest to wskazane. Przyszła mama powinna przyjmować w ciągu dnia ok. 2 l płynów. Jeśli pod koniec ciąży bardzo przeszkadza ci częste oddawanie moczu i nocne wstawanie do toalety, postaraj się wypijać mniej płynów po godzinie 18, ale nowy dzień staraj się zacząć od filiżanki ziołowej herbaty. Szczególnie polecane jest picie wody w ciąży.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama