Reklama

Dieta kopenhaska wzbudza wiele kontrowersji wśród dietetyków. Spożywanie zaledwie kilku produktów, tj. jajek, szpinaku czy kawy, osłabia organizm i pozbawia go energii, ponieważ nie dostarczają one podstawowych witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Twórcy diety kopenhaskiej zapewniają, że stosując się do wytycznych, można schudnąć od 7 do 20 kilogramów w ciągu dwóch tygodni. Perspektywa szybkiej utraty wagi może być kusząca, szczególnie po ciąży, zanim jednak przystąpisz do diety kopenhaskiej, zapoznaj się ze zdaniem dietetyków.

Reklama

Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta?

W zdrowej diecie nie powinno zabraknąć niezbędnych witamin, minerałów oraz pierwiastków. Wszelkie składniki odżywcze są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W zbilansowanej diecie muszą znaleźć się warzywa, owoce, produkty bogate w żelazo i potas, mięso, ryby oraz nasiona. Dieta trzynastodniowa jest zbyt uboga w powyższe składniki, dlatego nie może być stosowana długoterminowo, a już na pewno nie powinnaś jej stosować podczas karmienia piersią.

Co można jeść na diecie kopenhaskiej?

Dieta kopenhaska jest dietą niskowęglowodanową i niskokaloryczną. Jadłospis opiera się głównie na czterech produktach takich jak: jajka, szpinak, mięso oraz kawa. Ograniczone menu ma wpłynąć na osiągnięcie szybkich efektów. Ze względu na tak ubogą w minerały i witaminy dietę odradzana jest osobom, które ciepią na choroby przewlekłe.

Jakie są efekty diety kopenhaskiej?

Dzięki tej kuracji odchudzającej w ciągu dwóch tygodni można doprowadzić do utraty nawet 7-20 kg. Twórcy diety trzynastodniowej uprzedzają, że jeżeli złamie się choćby jedną zasadę w diecie, należy zaprzestać jej stosowania i przystąpić do niej najwcześniej za 3 miesiące. Jeżeli dietę stosowano konsekwentnie i zakończyło się ją zgodnie z zaleceniami, kolejny raz można przystąpić do niej dopiero po upływie dwóch lat. Inaczej ponowne ograniczenie do spożywania 400-800 kcal dziennie może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Dietetycy odradzają stosowanie diety kopenhaskiej, ponieważ nie dostarcza organizmowi wystarczających minerałów i witamin.

Przeciwskazania dotyczące stosowania diety kopenhaskiej

Lekarze są zdania, że restrykcyjna dieta kopenhaska może być stosowana tylko i wyłącznie przez osoby zdrowe o wyraźnej nadwadze. Szczególnie odradzana jest osobom, które:

  • spodziewają się dziecka
  • chorują na cukrzycę,
  • mają problemy z układem krążenia,
  • chorują na miażdżycę,
  • chorują na nerki.

Przykładowy jadłospis na diecie kopenhaskiej

  • Śniadanie: kubek kawy z kostką cukru
  • Obiad: 2 jajka na twardo, szklanka gotowanego szpinaku, pomidor
  • Kolacja: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

Dieta Kopenhaska po ciąży

Dieta po porodzie na pewno pomoże ci schudnąć, pamiętaj jednak, aby wybrać jadłospis, który nie wyjałowi twojego organizmu. Mleko matki powinno być pełnowartościowe, a dieta kopenhaska pozbawia organizm niezbędnych pierwiastków i witamin. Jeśli chcesz zgubić zbędne kilogramy, karmiąc jednocześnie piersią, zdecyduj się na bezpieczną dla siebie i dziecka dietę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama