Niewielkie krwawienia lub plamienia zdarzają się co czwartej kobiecie w ciąży. Dlaczego? Powody są różne i zależą przede wszystkim od tego, w którym trymestrze jest przyszła mama. Gdy pojawi się pierwsza plamka krwi, obserwuj wszystkie objawy temu towarzyszące. Bądź przygotowana na pytania lekarza. Na pewno zapyta cię o to, jak długo trwa krwawienie (może pojawia się raz na kilka dni); jaka jest jego barwa (jasna, ciemna); czy jest obfite i jaki ma zapach, a także czy w krwi pojawiają się skrzepy.

Reklama

Spis treści:

Niewielkie plamienie w ciąży

Nie panikuj, jeśli plamienie jest niewielkie: prawdopodobnie pojawiło się przez przemęczenie, zwykłe niewyspanie lub zbyt duży wysiłek fizyczny. Zanim zadzwonisz do lekarza, połóż się lub wygodnie usiądź, odpocznij. Często tego typu plamienie nie ma negatywnego wpływu na ciążę. Jeżeli jednak krwawienie jest silne, towarzyszy mu ból lub uczucie ucisku w podbrzuszu, źle się czujesz, jak najszybciej jedź do szpitala. Nie prowadź auta sama: poproś, by zawiózł cię ktoś bliski, wezwij taksówkę albo – jeśli naprawdę bardzo źle się czujesz – karetkę pogotowia.

Jeśli plamienie jest niewielkie i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, dla pewności i tak skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Krwawienie w I trymestrze ciąży

Zarodek musi przebyć długą drogę, by zagnieździć się w jamie macicy. Pierwszy trymestr to też okres największych zmian hormonalnych. W tym okresie najczęściej zdarzają się plamienia i krwawienia z narządów rodnych. Oto dlaczego:

Zobacz także
  • Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Czasem implantacji zarodka towarzyszy krwawienie, które możesz pomylić z miesiączką. Zwykle jest niewielkie. Nie ma wpływu na ciążę.
  • Zmiany hormonalne w czasie ciąży. Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, kiedy mogłabyś mieć miesiączkę (są z nią czasem mylone). Nie powinny mieć wpływu na rozwijający się płód.
  • Ciążowe niedobory hormonów. Ginekolog może przepisać leki, które zawierają pochodne progesteronu (np. Duphaston). Najczęściej stosuje się je do 16. tygodnia ciąży.
  • Ciąża pozamaciczna. Krwawienie jest obfite, najczęściej pojawia się w 4-8. tygodniu ciąży. Towarzyszą mu bóle brzucha, zasłabnięcia, omdlenia. Powodem jest to, że zarodek zagnieździł się na przykład w jajowodach, a nie w macicy. Rozwijająca się komórka jajowa rozciąga jajowód i doprowadza do przerwania jego ścianek. Może to spowodować duże krwawienie do jamy brzusznej, a to zagraża życiu kobiety.
  • Zagrożenie poronieniem. Krew jest jasnoczerwona. Lekarz oceni etap rozwoju zarodka lub płodu. Zwykle zaleca mamie leżenie, a często pobyt w szpitalu. Krwawienie nie musi oznaczać utraty ciąży.

Krwawienie w II trymestrze ciąży

Na tym etapie ciąży krwawienia zdarzają się rzadko, a przy tym są zwykle lekkie i nie zagrażają ani ciężarnej, ani płodowi. Ich najczęstszą przyczyną jest nadżerka szyjki macicy, polip lub zwykłe przemęczenie. Jeśli jednak krwawienie jest obfite, może być spowodowane problemami z łożyskiem (jak w III trymestrze). Trzeba wtedy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Krwawienie w III trymestrze ciąży

Płód jest już na tyle duży, a łożysko dobrze ukształtowane, że ciąży nie zagraża poronienie (o poronieniu mówimy do 22. tygodnia ciąży). Jeśli dziecko przyjdzie na świat przed 37. tygodniem ciąży, będzie to poród przedwczesny. Jakie mogą być powody plamienia:

  • Przodujące łożysko. Ten problem może się pojawić po 28. tygodniu ciąży. Krwawienie jest zwykle niebolesne. Jego powodem jest to, że łożysko zaczęło się odrywać od ściany macicy i przesunęło się w dół. Im bardziej się ono przesunie, tym obfitsze jest krwawienie. Jeżeli łożysko tylko częściowo przysłoni szyjkę macicy, zdarza się, że wraca na swoje miejsce. Jeśli jednak całkowicie ją zakryje, prawdopodobnie trzeba będzie wykonać cesarskie cięcie. Lekarz zbada stan łożyska aparatem USG i zaleci dalsze postępowanie. Zwykle konieczne jest leżenie do końca ciąży.
  • Przedwczesne odklejenie się łożyska ułożonego prawidłowo. Krwawienie jest duże, występują też silne bóle brzucha. Odklejenie się łożyska może być spowodowane np. urazem brzucha, nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego lub zaburzeniami krzepnięcia. Lekarz za pomocą USG i KTG oceni stan dziecka. Może od razu zalecić wykonanie cesarskiego cięcia. Czasem nie jest to jednak konieczne. Przyszła mama musi jednak pozostać w szpitalu.
  • Pęknięcie macicy. Najczęściej zdarza się już po rozpoczęciu akcji porodowej. Krwotok jest zazwyczaj bardzo silny. Na szczęście pęknięcie macicy zdarza się rzadko. Najbardziej narażone są na nie kobiety, które miały wcześniej wykonywane operacje ginekologiczne lub cesarskie cięcia. Po takich zabiegach zazwyczaj zaleca się, by przyszła mama już od 38. tygodnia ciąży przebywała w szpitalu.
  • Odejście czopa śluzowego. Może to nastąpić na kilka dni przed porodem. Najczęściej śluz jest lekko podbarwiony krwią (z szyjki macicy). Zazwyczaj odejście czopa śluzowego nie powoduje żadnych komplikacji i nie ma wpływu na końcówkę ciąży.

Krwawienie ze skrzepami w ciąży

Skrzepy mogą świadczyć o nieprawidłowym rozwoju ciąży. Jeśli wystąpił silny ból brzucha, krwawienie jest obfite, a w wydzielinie z pochwy znajdują się skrzepy lub/i fragmenty tkanki, kobieta niezwłocznie powinna udać się do szpitala. We wczesnej ciąży krwawienie może być objawem zbliżającego się poronienia lub ciąży pozamacicznej.

Krwawienie ze skrzepami mogą być także spowodowane chorobami szyjki macicy. Zwykle przyczyną jest niewyleczona przed ciążą nadżerka na szyjce macicy lub polip (niektóre pojawiają się dopiero w czasie ciąży). Krew ma kolor ciemnoczerwony, tworzą się skrzepy. Najczęściej nie ma to wpływu na przebieg ciąży. Lekarz wziernikiem przez pochwę oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania, zasięg. Najczęściej zaleca leczenie zachowawcze.

Konsultacja: dr Jacek Lisawa, ginekolog położnik.

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama