Hibiskus (ketmia szczawiowa) to jednoroczny krzew, który wytwarza duże (do 15 cm średnicy) kwiaty w kolorze od żółtego do czerwonego. Rośnie w centralnej i zachodniej Afryce oraz południowo-wschodniej Azji, w krajach Ameryki Środkowej, Brazylii, Australii, na Florydzie i na Hawajach. Hibiskus stosuje się powszechnie w branży spożywczej i kosmetycznej. Przetwarza się kwiaty hibiskusa, które są bogate w wiele cennych składników. Czy hibiskus może być stosowany przez kobiety w ciąży?

Reklama

Herbata z hibiskusa – właściwości

Kwiaty hibiskusa słabo pachną, ale mają wyrazisty kwaśny smak. Wszystko przez dużą zawartość kwasów: cytrynowego, jabłkowego, winowego, szczawiowego, hibiskusowego i protokatechowego. Ten ostatni jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki powstające w ludzkim organizmie m.in. w wyniku kontaktu z zanieczyszczonym środowiskiem i pod wpływem stresu. Do przeciwutleniaczy należą też zawarte w hibiskusie polifenole i flawonoidy. Kwiaty hibiskusa zawierają także pokaźną dawkę witaminy C, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, karotenoidy.

Hibiskus – na co pomaga?

Hibiskus ma wszechstronne działanie. Zawarte w nim substancje regulują poziom złego cholesterolu (LDL), obniżają ciśnienie krwi, działają moczopędnie i stymulują pracę układu odpornościowego. Wywar z hibiskusa działa też przeciwzapalnie i bakteriobójczo, może obniżać gorączkę i hamować kaszel. Zmniejsza również ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

Kosmetyki produkowane z hibiskusa działają przeciwstarzeniowo i antybakteryjnie. Wygładzają skórę (to zasługa kwasów AHA zawartych w hibiskusie) i ułatwiają pozbywanie się martwego naskórka.

Herbata z hibiskusa w ciąży

Bezpieczeństwo stosowania herbatki z hibiskusa w ciąży i podczas karmienia piersią nie zostało przebadane. Nie można więc mówić, że ciąża jest przeciwwskazaniem do picia takiego naparu. Na wszelki wypadek jednak podczas ciąży i laktacji lepiej nie pić naparów z kwiatów hibiskusa. Można też skonsultować się z lekarzem lub zasięgnąć rady farmaceuty.

Zobacz także

Ostrożność jest wskazana, ponieważ zaobserwowano np., że picie mocnego naparu z hibiskusa może przyspieszać wystąpienie miesiączki. O ile w przypadku pozostałych ludzi hibiskus nie wykazuje działań niepożądanych, to w przypadku kobiet ciężarnych może istnieć ryzyko, że herbatka z hibiskusa pobudzi czynność skurczową i zwiększy ryzyko poronienia.

Jakie herbatki w ciąży?

Pyszna herbata z hibiskusa z imbirem powinna poczekać do czasu zakończenia ciąży i karmienia piersią. Ale ciężarne mają do dyspozycji inne herbatki, o których wiadomo, że nie zagrażają ciąży.

Wybrane herbaty bezpieczne w ciąży:

  • imbirowa – czyli napar z korzenia imbiru; łagodzi nudności (ostrożność w stosowaniu imbiru w ciąży należy zachować w I trymestrze),
  • z malin (owoców) – ale uwaga: herbata z liści malin może wywołać poronienie, bywa polecana pod koniec ciąży, aby przyspieszyć poród
  • z mniszka lekarskiego – działa moczopędnie, przeciwobrzękowo
  • z mięty – rozluźnia, łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego
  • herbata rooibos – nie zawiera kofeiny, zawiera antyoksydanty, pyszna z mlekiem i miodem (czytaj więcej o piciu rooibos w ciąży)

W ciąży lepiej unikać również większych ilości zwykłej czarnej herbaty, a także herbaty zielonej. Lepiej nie pić również herbaty z lukrecji, dziurawca i krwawnika.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama