Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pokrzywa w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Pokrzywa w ciąży – czy można ją pić?

Czy stosowanie pokrzywy w trakcie ciąży jest bezpieczne, czy można pić herbatę z suszonej pokrzywy, sok ze świeżych wiosennych liści lub pokroić je i dodać do sałatki lub posypać nią kanapkę? Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące stosowania jednego z najbardziej popularnych ziół dla ciężarnych, które znane jest ze swoich zdrowotnych właściwości.

Choć na wielu stronach w internecie widnieją informacje, że kobiety mogą stosować pokrzywę w ciąży, rzadko kiedy podkreśla się fakt, że powinny to robić jedynie po konsultacji z lekarzem. Niektórzy eksperci są nawet zdania, że z picia pokrzywy podczas ciąży lepiej zrezygnować. Z czego to wynika?

Pokrzywa w ciąży – czy jest bezpieczna?

Herbata z pokrzywy w potocznej świadomości uchodzi za napój wręcz idealny dla kobiet w ciąży. Zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych, między innymi żelazo, na które rośnie zapotrzebowanie podczas ciąży. Zalecenia dotyczące picia pokrzywy przez ciężarne opierają się przede wszystkim na wieloletniej tradycji jej stosowania, a nie na potwierdzonych informacjach na temat jej bezpieczeństwa w ciąży.

W The Natural Medicines Database widnieje informacja, że brakuje wystarczająco wiarygodnych informacji, aby ocenić wpływ pokrzywy na organizm ciężarnej, również wg monografii ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy), w której podzielono surowce roślinne na kilka kategorii pod względem bezpieczeństwa stosowania w ciąży, pokrzywa jest zaliczana do kategorii B - brak danych, użycie należy skonsultować z lekarzem.

Natomiast według internetowej encyklopedii farmacetycznej Drugs.com należy unikać stosowania pokrzywy w ciąży ze względu na jej możliwe niekorzystne działanie.

Herbata z pokrzywy podczas ciąży – tak czy nie?

To właśnie brak badań dotyczących oddziaływania pokrzywy na organizm ciężarnej powinien być powodem, dla którego przyszła mama najpierw skonsultować ze swoim lekarzem. To ginekolog powinien zdecydować, czy ciężarna może pić napar z pokrzywy, sok lub przyjmować pokrzywę w innej postaci. Lekarz również ustali, ile pokrzywy można przyjmować, w jakiej postaci i jak długo.

Wpływ ziół na organizm podczas ciąży jest często traktowany jednostronnie – zakłada się, że ich stosowanie może przynieść same korzyści. Wiele ciężarnych nie zdaje sobie sprawy z możliwości negatywnego oddziaływania preparatów ziołowych na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Zioła mogą przenikać przez łożysko, wchodzić w interakcje z lekami i suplementami diety, które często stosują ciężarne oraz działać odmiennie niż w czasie, kiedy kobieta nie jest w ciąży.

Jakie ryzyko wiąże się z piciem pokrzywy przez ciężarne?

  • Stosowanie pokrzywy w ciąży może sprzyjać krwawieniu i zwiększać ryzyko poronienia, dlatego niektórzy odradzają picie herbaty z pokrzywy w I trymestrze ciąży (dopuszczając ją w późniejszej ciąży). Według niektórych źródeł działanie poronne jest związane z przyjmowaniem dużych ilości pokrzywy. Są też opinie, że picie naparu z pokrzywy może nieść ryzyko przedwczesnego porodu, dlatego lepiej nie stosować go przez całą ciążę.
  • Jeśli ginekolog dopuści możliwość picia herbaty z pokrzywy w ciąży, należy upewnić się, czy wybrany produkt zawiera liście pokrzywy (działają inaczej niż korzeń pokrzywy, którego należy unikać).
  • Może wchodzić w reakcję z lekami np. na ciśnienie krwi, rozrzedzającymi krew i uspokajającymi.
  • Pokrzywa ma działanie moczopędne i może działać odwadniająco. Z tego względu przed piciem pokrzywy w ciąży przestrzega ginekolog, dr Marzena Jurczak Czaplicka z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie w wywiadzie udzielonym mamotoja.pl. Czytamy w nim, że przyszłe mamy powinny unikać picia pokrzywy (naparu i soku) oraz dziurawca – oba zioła działają moczopędnie i odwadniają (a to nie jest wskazane w  ciąży).
  • Pokrzywa zawiera związki, które mogą naśladować działanie insuliny, z tego względu może wpływać na poziom cukru we krwi i zakłócać leczenie cukrzycy ciążowej.
  • Pokrzywa może wywołać łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci nudności czy biegunki lub skórne reakcje alergiczne np. swędzenie i wysypkę.
Ponieważ nie ma wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa stosowania pokrzywy w czasie ciąży i podczas laktacji, pij herbatę z pokrzywy, sok lub syrop tylko na wyraźne zalecenie lekarza.

Herbata z pokrzywy – właściwości

Pokrzywa jest powszechnie stosowana w leczeniu bólu stawów i jako środek moczopędny. Zawiera dużo żelaza, dlatego bywa polecana na anemię w ciąży. Tę zaletę herbaty z pokrzywy podkreślają autorzy Poradnika żywienia kobiet w ciąży, wydanego przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Pokrzywa jest również dobrym źródłem witamin A, C, K, a także wapnia i potasu.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się liście pokrzyw (suszone lub świeże) i łodygi, a czasem także korzeń (nie jest polecany w ciąży). Pokrzywę można kupić w postaci herbat, ekstraktu, soku, nalewek (alkoholowych nie powinny stosować ciężarne), maści i kremu.

Poparzenie pokrzywą w ciąży

Mówi się, że poparzenie przez pokrzywę jest zdrowe, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Dla osób uczulonych bliski kontakt z tą pokrzywą może być groźny. Drobne włoski znajdujące się na liściach, uszkadzają skórę i wstrzykują do niej takie związki jak acetylocholina, histamina, serotonina czy kwas mrówkowy. Skutkiem tego jest swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, a czasem też wysypka. Czasem może dojść do silnej reakcji alergicznej, która może zagrażać życiu. U osób uczulonych na pyłek pokrzywy podrażnienie może wywołać jedzenie świeżych liści pokrzywy, picie soku lub jedzenie miodu pokrzywowego.

Jeśli samodzielnie zbieramy pokrzywę do suszenia, warto zwracać uwagę na miejsce, z którego roślina pochodzi. Jeśli rośnie blisko tras szybkiego ruchu, może być zanieczyszczona metalami ciężkimi i innymi substancjami.

Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak