Kobiety w ciąży są bombardowane sprzecznymi informacjami. Z jednej strony słyszy się, że „ciąża to nie choroba”, a z drugiej, że przyszła mama ze względu na prawidłowy rozwój płodu powinna zrezygnować z dotychczasowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się, czy w ciąży można korzystać z jacuzzi, mamy dla ciebie odpowiedź.

Reklama

Czy w ciąży można korzystać z jacuzzi?

Nie, zgodnie z zaleceniami lekarzy kobiety spodziewające się dziecka – niezależnie od trymestru ciąży – nie powinny korzystać z jacuzzi oraz wód termalnych. Jedyną dopuszczalną formą jest w tym przypadku wodny masaż stóp i nóg. Niektórzy specjaliści są zdania, że umiarkowane korzystanie z prywatnych domowych jacuzzi jest dozwolone, ale pod pewnymi warunkami.

Dlaczego ciąży nie można korzystać z jacuzzi?

W czasie ciąży nie należy korzystać z jacuzzi ze względu na:

  • wysoką temperaturę wody – w I trymestrze ciąży przegrzanie organizmu może spowodować pojawienie się wad rozwojowych płodu, a nawet poronienia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy np. w domowym basenie z jacuzzi temperatura wody nie przekracza 37°C. W II i III trymestrze wysoka temperatura wody powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi, co może doprowadzić do niedotlenienia mózgu płodu. Wysoka temperatura wody może również wywołać skurcze macicy. Z tych samych względów nie zaleca się korzystania z sauny w ciąży;
  • duże ryzyko pojawienia się infekcji dróg rodnych – długie kąpiele sprzyjają infekcjom pochwy, a ciepła woda to doskonałe środowisko do namnażania się niebezpiecznych bakterii. Te, jeśli dostaną się do dróg rodnych, mogą wywołać infekcję, która może (choć nie musi) stanowić realne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Mniejsze ryzyko infekcji występuje w przypadku korzystania z prywatnych jacuzzi lub wanny z hydromasażem, w których woda jest bardziej czysta niż w publicznych. Jednak i w tym przypadku nie zaleca się kąpieli dłuższych niż 15 minut;
  • wodny masaż brzucha i jego okolic, szczególnie w II i III trymestrze ciąży może wywołać krwawienie z pochwy, a nawet czynności skurczowe i w konsekwencji przedwczesny poród.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z przebiegiem ciąży, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub lekarką prowadzącą ciążę.

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z basenu w ciąży. Pływanie lub gimnastyka w wodzie pozwolą na odciążenie kręgosłupa i stawów, a przy okazji mogą być doskonałą formą relaksu. Jednak tu również istnieje ryzyko pojawienia się infekcji dróg rodnych. Dlatego też wielu lekarzy zaleca wykonanie posiewu pochwy przed skorzystaniem z basenu, ponieważ może występować bezobjawowa infekcja, która nasili się po kontakcie z wodą z basenu.

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama