Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czy można jeść cytrusy w ciąży?
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Cytrusy w ciąży to murowana alergia u dziecka? Sprawdzamy! 

Cytrusy w ciąży – zalecane czy raczej powinno się ich unikać? Wiele przyszłych mam słyszy, że w ciąży nie wolno wziąć do ust nawet kawałka pomarańczy lub mandarynki. O to, ile w tym prawdy, pytamy dietetyka.
Paulina Barros
Konsultacja merytoryczna

Czy jedzenie cytrusów w ciąży to dobry pomysł? Wszak to owoce bogate w witaminę C, która pomaga przy wchłanianiu niezbędnego dla prawidłowej ciąży żelaza.

Zdarza się, że ciężarne miewają na cytrusy ogromną ochotę – czy to pod postacią soku, sałatki, czy po prostu soczystych, kwaskowatych plasterków. Ba, istnieje nawet przekonanie (choć nie ma na to naukowych dowodów), że apetyt na pomarańcze czy inne cytrusy to oznaka, że urodzi się dziewczynka...

Tymczasem wśród znajomych i na stronach internetowych można znaleźć informacje ostrzegające kobiety w ciąży przed jedzeniem grejpfrutów czy mandarynek. „Słyszałam, że w ciąży nie można jeść cytrusów, bo dziecko będzie miało uczulenie. Czy to prawda? Od kiedy zaczęły się chłodniejsze dni, mam dużą ochotę na pomarańcze, ale boję się je jeść” – pisze do nas Weronika z Krakowa. Jej wątpliwości rozwiewa Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

Spis treści:

Dieta w ciąży - wideo

Czy można jeść cytrusy w ciąży?

Zdaniem dietetyczki Pauliny Barros cytrusy powinny na stałe gościć w naszej diecie. Tłumaczy, że owoce cytrusowe to duża dawka witaminy C, beta-karotenu i likopenu (obfitują w nie zwłaszcza czerwone grejpfruty i pomarańcze). Podkreśla też, że to, co najlepsze, nie kryje się w soku, ale w białej, włóknistej części owocu, znajdującej się między skórką a miąższem, czyli albedo. Jest ono doskonałym źródłem flawonoidów i błonnika. 

Ale uwaga! Choć cytrusy nie są zakazane w ciąży, należy jeść je z umiarem (maksymalnie 2-3 pomarańcze dziennie lub porównywalną objętość innych tego rodzaju owoców) – wylicza Paulina Barros i dodaje: „Ze względu na kwasy organiczne, które są obecne w owocach cytrusowych, jedzenie cytrusów w ciąży może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub je nasilać. Szczególnie dotyczy to II i III trymestru”.

Skutkiem nadmiernego delektowania się pomarańczami czy mandarynkami może być np. uciążliwa zgaga w ciąży, która często i tak daje się we znaki ciężarnym. Dietetyczka przypomina również, że cytrusy zawierają sporo cukru (to kolejny ważny powód, dla którego nie należy przesadzać z ich ilością), a ponieważ mogą być pokryte środkami ochrony roślin – przed jedzeniem zawsze należy je dokładnie umyć, a najlepiej sparzyć.

Cytrusy w ciąży: czy powodują alergię u dziecka?

To prawda, że cytrusy należą do produktów silnie alergizujących, ale ich spożywanie nie powinno powodować alergii u dziecka – wyjaśnia ekspertka. Jeśli przyszła mama sama nie jest uczulona na cytrusy, nie musi rezygnować z urozmaicania nimi swojej diety.

Jakie owoce zaliczamy do cytrusów? W ciąży warto to wiedzieć

Do owoców cytrusowych należą:

  • cytryny,
  • limonki,
  • pomarańcze,
  • grejpfruty,
  • mandarynki,
  • yuzu,
  • bergamotka,
  • pomelo,
  • kumkwaty,
  • klementynki.

Zobacz też:

Krewetki w ciąży: jeść czy lepiej nie?
Adobe Stock/shaiith
Dieta w ciąży
Krewetki w ciąży: jeść czy jednak lepiej nie?
Czy będąc w ciąży, można jeść krewetki? Jakie są właściwości tych owoców morza i jaki mają wpływ na zdrowie przyszłych mam i ich dzieci? Na co warto zwracać szczególną uwagę, żeby nie zaszkodzić ani sobie, ani maleństwu?

Dlaczego owoce morza, mimo że tak bogate w składniki odżywcze, są na cenzurowanym, jeśli chodzi o dietę ciężarnych? Dlaczego jedzenie krewetek w ciąży budzi tak duże kontrowersje? Czy to prawda, że o ile w ciąży lepiej wystrzegać się surowych krewetek, te smażone lub gotowane są całkowicie bezpieczne? I czy znaczenie ma to, z jakiego kraju pochodzą krewetki? Czy można jeść krewetki w ciąży? Według zaleceń Narodowego Instytutu Żywienia, kobiety w ciąży powinny zrezygnować ze wszystkich surowych owoców morza. Dlaczego? Z powodu pasożytów i bakterii (w tym Salmonelli), które mogą znajdować się np. w sushi czy ostrygach. Czy w związku z tym, że krewetki to owoce morza – kobietom w ciąży nie wolno ich jeść? Jedzenie krewetek jest dozwolone, ale pod warunkiem, że zostały poddane obróbce termicznej.  Uwaga: Niedosmażone krewetki mogą być równie niebezpieczne jak te surowe. Dlatego przygotowując sałatkę czy makaron z dodatkiem krewetek, powinno się je smażyć odpowiednio długo.  Smażone krewetki: tak, ale pod warunkiem, że... masz pewność, że krewetki są świeże (zaleca się, by po zakupie spożyć je po maksimum 2-3 dniach lub zamrozić), Ppchodzą z pewnych źródeł (sztuczne, masowe hodowle to siedlisko bakterii oraz substancji chemicznych – w ciąży unikaj krewetek z Chin, Tajlandii, Indonezji, Ekwadoru), nie jesteś na nie uczulona (reakcję alergiczną wyzwala zawarte w nich białko o nazwie tropomiozyna. Jeżeli wcześniej nie jadłaś krewetek, a obawiasz się, że możesz być uczulona – wstrzymaj się z jedzeniem ich w czasie ciąży). Krewetki w ciąży: właściwości zdrowotne Krewetki to owoce morza o charakterystycznym kształcie. Surowe mogą występować w kolorze różowym, czerwonym, zielonkawym lub szarym. Po obróbce termicznej wszystkie przybierają barwę: różową,...

owoce morza w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Owoce morza w ciąży: czy można jeść bez ryzyka?
Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeść owoce morza? Można, ale tylko pod warunkiem, że nie są surowe i nie należą do gatunku zakazanych dla ciężarnych, kobiet karmiących piersią i małych dzieci. Sprawdź, które owoce morza można jeść w ciąży i w jakiej postaci.

Owoce morza to bardzo szerokie pojęcie. Należą do niego przede wszystkim jadalne gatunki zwierząt, ale przecież owocami morza są też morskie rośliny (glony, wodorosty, algi)! Te ostatnie można jeść w ciąży bez obaw, oczywiście po odpowiedniej obróbce termicznej. Natomiast jeśli chodzi o jedzenie ryb, krewetek czy przegrzebków w czasie ciąży sprawa nie jest już taka oczywista. Czy w ciąży można jeść owoce morza? Owoce morza nie zawierają niczego, czego by nie można było znaleźć w innych produktach spożywczych (wartościowe białko, witaminy z grupy B, jod, wapń, selen, fluor, kwasy tłuszczowe omega 3). Zatem jedzenie owoców morza podczas ciąży nie jest podyktowane koniecznością dostarczenia organizmowi składników odżywczych – jest to wyłącznie kwestia smaku i przyjemności. Jeśli lubisz owoce morza i nie chcesz z nich rezygnować w ciąży, nie ma przeciwwskazań do włączenia ich do diety w ciąży . Co więcej, w 2019 roku opublikowano badania, z których wynika, że jedzenie ryb i owoców morza w ciąży korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka¹ i jego inteligencję² . Dzieci matek, które będąc w ciąży, jadły owoce morza i ryby, uzyskiwały wyższe wyniku testów na inteligencję niż dzieci kobiet, które w ciążowej diecie nie zawarły tych pokarmów. Średnio IQ było wyższe o 7,7 punktu (od 5,9 do 9,5 punktów). Naukowcy odkryli także, że jedzenie owoców morza i ryb w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia ADHD u dzieci. Korzyści te mają się pojawiać już przy wprowadzeniu jednej porcji (100 g) owoców morza lub ryb tygodniowo. Owoce morza dozwolone w ciąży W ciąży można jadać tylko owoce morza, które są dobrze przyrządzone, czyli poddane wysokiej temperaturze . Ciężarna może jeść: krewetki, przegrzebki, mule, ośmiornice, kalmary, małże, langusty. Na kwestię...

grzyby w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Jedzenie grzybów w ciąży nie jest zabronione – grzyby jadalne nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy ani jej dziecka. Jeśli jednak dojdzie do zatrucia trującymi grzybami, zawarte w nich toksyny będą śmiertelnie niebezpieczne dla obojga.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można jeść grzyby. – Jedzenie grzybów w ciąży z pewnego źródła, czyli tych, o których wiadomo na 100 procent, że nie są trujące, jest bezpieczne, a nawet korzystne dla zdrowia mamy i jej dziecka. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że w pysznej grzybowej potrawie znajdą się także grzyby trujące – wyjaśnia Karolina Madej, specjalistka żywienia człowieka i dietetyki z firmy Maczfit. Spis treści: Grzyby w ciąży – tylko z pewnego źródła! Czy jedzenie grzybów leśnych w ciąży jest korzystne? Czy podczas ciąży można jeść grzyby suszone? Jak przyrządzać grzyby? Grzyby w ciąży – tylko z pewnego źródła! Na pewno słyszałaś niejeden raz, że jedzenie grzybów w ciąży to nie jest dobry pomysł. – Grzyby, jak wiadomo, mogą być niebezpieczne, szczególnie jeśli nie znamy ich pochodzenia. Na pewno trzeba unikać kupowania grzybów na przydrożnych stoiskach, bo nie ma pewności, że zostały odpowiednio sprawdzone. Na wszelki wypadek lepiej również nie jeść mniej znanych rodzajów grzybów. Z podgrzybkami, które należą do grzybów jadalnych, nie będzie problemu – mówi nasza ekspertka. Czy jedzenie grzybów leśnych w ciąży jest korzystne? Grzyby przez wiele lat były niedocenianie. Obecnie wiadomo już, że mogą być cennym składnikiem diety . Zawierają prowitaminę D, selen wzmacniający odporność, przeciwutleniacze i betaklugan działające przeciwnowotworowo. Są też produktem, który ma bardzo wysoką gęstość odżywczą, co oznacza, że każda kaloria, której dostarczają, wiąże się z dużym ładunkiem substancji odżywczych. W specjalnej skali ANDI, która pokazuje właśnie gęstość odżywczą, grzyby mają wartość 238 punktów, a np. dla porównania pierś kurczaka – tylko 21-24 punkty. Jest tylko jeden problem. Niektóre grzyby są trujące,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak