Kawa bezkofeinowa w ciąży to wybór wielu przyszłych mam, które potrzebują smaku kawy, a nie chcą, by kofeina wpływała na dziecko. Wybierają ją również ciężarne, które mają problemy z podwyższonym ciśnieniem. Tylko czy kawa bezkofeinowa rzeczywiście jest zdrowsza i można ją pić w ciąży? Wyjaśniamy, jaka kawa jest zdrowa w ciąży, i czy bezkofeinowa kawa rozpuszczalna w ciąży to dobry pomysł.

Reklama

Czy można pić kawę bezkofeinową w ciąży?

Wiele przyszłych mam nie wie, czy można pić kawę bezkofeinową w ciąży. „Kawa bezkofeinowa jest pozbawiona kofeiny i to jest jej podstawowa zaleta” – wyjaśnia dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Lekarka zwraca jednak uwagę, że kawa bezkofeinowa jest, niestety, pozbawiana kofeiny za pomocą różnych metod chemicznych na etapie segregacji ziaren.

Według informacji, które podaje portal kawa.pl, ziarna poddawane są procesowi dekofeinizacji, czyli są oczyszczane z kofeiny np. przy użyciu chlorku metylenu lub octanu etylu. Istnieje też sposób usuwania kofeiny w wyniku obróbki wodnej lub przy użyciu dwutlenku węgla. Te dwie ostatnie metody są droższe, ale dzięki nim możliwa jest produkcja kawy z ekologicznym certyfikatem. Dr Marzena Jurczak-Czaplicka podkreśla, że im mniej „chemiczną” kawę pijemy w ciąży, tym lepiej.

Czy kawa bezkofeinowa w ciąży szkodzi?

Kawa w ciąży nie musi być szkodliwa, jeśli nie przesadzasz z jej ilością. Pamiętaj, że za bezpieczną dawkę kofeiny w ciąży uznaje się wartości nieprzekraczające 200 mg. Czy zatem kawa bezkofeinowa w ciąży jest bezpieczna? Pomijając fakt możliwych chemicznych zanieczyszczeń, nazwa „kawa bezkofeinowa” może być myląca. Kawa ta jest pozbawiona kofeiny, ale nie całkowicie. Kawa bezkofeinowa pita w ciąży zawiera tylko znacznie mniejsze dawki kofeiny niż normalna kawa:

  • filiżanka czarnej kawy – ok. 85 mg kofeiny,
  • filiżanka kawy bezkofeinowej – ok. 5 mg kofeiny.

To są wartości uśrednione. Dużo zależy od sposobu, w jaki kawa była pozbawiana kofeiny, oraz od samego jej rodzaju (ziarnista, mielona, kawa rozpuszczalna).

Zobacz także

Jaka kawa w ciąży jest najlepsza?

Zdecydowanie zdrowiej wybrać w ciąży kawę bezkofeinową. Przyjmuje się, że filiżanka kawy bezkofeinowej może zawierać od 1 do 7 mg tego związku chemicznego. To nie jest dużo, ale jeśli będąc w ciąży, wypijesz w ciągu dnia kilka lub kilkanaście filiżanek kawy bezkofeinowej, sądząc, że ci nie zaszkodzi, to jednak ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych wzrasta. Ogranicz się więc do maksymalnie 2-3 filiżanek.

Pamiętaj! Kawa rozpuszczalna jest zwykle napojem niższej jakości. Zwykła kawa rozpuszczalna (z kofeiną) zawiera też więcej kofeiny niż mielona: ok. 117 mg na filiżankę o pojemności 160 ml (a w tej samej ilości zwykłej kawy mielonej znajdują się tylko ok. 74 mg kofeiny).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama