W ciąży wiele rzeczy może niepokoić, bo twój organizm pracuje inaczej niż zwykle. Wsłuchujesz się w swoje ciało, szukasz sygnałów, które mogą świadczyć, że dzieje się coś złego? Zobacz, które niepokojące objawy nie mogą być zlekceważone.

Reklama

Niepokojące objawy w ciąży:

 1. Nierówne bicie serca
 2. Utrata przytomności
 3. Krwawienie lub plamienie
 4. Ból brzucha
 5. Pogorszenie widzenia
 6. Wymioty
 7. Słabsze ruchy dziecka

Nierówne bicie serca w ciąży

Martwi cię nietypowa praca serca? Masz wrażenie, jakby na chwilę się zatrzymało? Takie objawy mogą towarzyszyć anemii. Jej przyczyną bywa np. niedobór żelaza. Choć w ciąży często masz robioną morfologię krwi, braki tego pierwiastka wymagają dodatkowego badania (oznaczenia poziomu żelaza i ferrytyny). Lekarz może podejrzewać anemię, gdy:

 • jesteś blada
 • osłabiona (szybko się męczysz)
 • często jest ci duszno.

To ważne! Nierówne bicie serca może być też objawem problemów z układem krążenia. Powiedz o arytmii lekarzowi. Zleci dodatkowe badania i rozstrzygnie, czy potrzebne jest echo serca, które pomoże ustalić, co się dzieje.

Utrata przytomności w ciąży

W ciąży, zwłaszcza w jej końcówce, zasłabnięcia mogą zdarzać się częściej niż zwykle. Do omdlenia może doprowadzić:

Zobacz także
 • anemia – silna może skutkować znacznym osłabieniem i niskim ciśnieniem krwi. Mózg jest wtedy niedotleniony i łatwo o zawroty głowy, a nawet omdlenia.
 • raptowna zmiana pozycji – (szybkie wstawanie z łóżka czy fotela)
 • cukrzyca ciążowa – osoby nią dotknięte mogą zemdleć w wyniku spadku poziomu cukru we krwi, np. jeśli zbyt długo nie jadły.

Każde omdlenie w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli jesteś w III trymestrze unikaj prowadzenia samochodu (nawet jeśli świetnie się czujesz). Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz usiąść za kierownicą, pamiętaj o przerwach w jeździe. Przewietrz się, wyprostuj nogi – tak unikniesz problemów z krążeniem, których skutkiem są zasłabnięcia i utrata przytomności. Jeśli czujesz, że jest robi ci się słabo, na wszelki wypadek usiądź. Tak ochronisz się przed upadkiem, który w ciąży mógłby zaszkodzić i tobie, i dziecku.

Plamienie lub krwawienie w ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży drobne plamienie może pojawić się w dniach, w których powinna wystąpić miesiączka. To tzw. plamienie implantacyjne. Ślady krwi na bieliźnie mogą wywoływać również zmiany hormonalne, nadżerka, a nawet przemęczenie (ślad krwi pojawia się po wysiłku). Jeśli krwawienie pojawia się w 4–8. tygodniu ciąży może świadczyć o ciąży pozamacicznej lub przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Warto wiedzieć, że nawet poronienie może objawiać się niewielkim plamieniem. Bez względu na ilość zaobserwowanej krwi, takie niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem. Silne krwawienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Ból brzucha, kłucie w pachwinie

Kobieta w ciąży jest szczególnie wyczulona na dolegliwości, które płyną z brzucha. Macica powiększa się, a to sprawia, że brzuch staje się bardziej napięty. Może pojawić się lekkie pobolewanie podbrzusza i pleców oraz silniejszy ból odczuwany na prawo lub lewo od pępka. Czasem dolegliwość zaczyna się od środka brzucha i promieniuje do pachwin, przypomina nieprzyjemne kłucie, które nasila się i ustępuje. Silniejszy ból brzucha może pojawiać się w pozycji siedzącej.

Kiedy do lekarza?

Zgłoś się koniecznie do lekarza, jeśli:

 • boli cię brzuch, pojawiło się plamienie, krwawienie albo silne mdłości lub wymioty.
 • ból brzucha pojawił się nagle
 • ból jest silny, regularny, a brzuch twardnieje.

Lekarz sprawdzi, czy nie grozi ci poronienie i wykluczy kolkę nerkową, wątrobową i ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

Pogorszenie widzenia

Pogorszenie widzenia to niepokojący objaw, który zawsze wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej. Choć po urodzeniu dziecka wzrok bardzo często wraca do normy, przyszła mama z taką dolegliwością powinna być pod opieką lekarza. Czasem osłabienie widzenia jest na tyle duże, że utrudnia normalne funkcjonowanie (prowadzenie samochodu, wykonywanie pracy). Wtedy trzeba kupić nowe okulary lub szkła. Jeśli masz wadę wzroku powyżej 5 dioptrii, przez całą ciążę powinnaś być pod opieką okulisty. Raz na trymestr (a czasem częściej) musisz mieć wykonywanie badania wzroku.

Złe samopoczucie, wymioty

Nudności i wymioty to typowe dolegliwości w początkach ciąży. Nie zawsze jednak można winić za nie tylko ciążowe hormony. Przyczyną może być infekcja dróg moczowych. Zwykle do jej objawów zalicza się częste oddawanie moczu i towarzyszące mu pieczenie. Czasem jest to też pobolewanie w dole brzucha, gorączka i wymioty.

To ważne! Powiedz lekarzowi o wymiotach, szczególnie tych, którym towarzyszy złe samopoczucie.

Słabsze ruchy dziecka

Zanim zaczniesz się nimi niepokoić, sprawdź, czy dobrze je kontrolujesz. Do liczenia ruchów dziecka potrzebny jest odpowiedni moment. Najlepiej liczyć je codziennie 2 lub 3 razy, zawsze o tej samej porze. Od posiłku powinny upłynąć 2 godziny. Połóż się na lewym boku i spokojnie słuchaj, co robi dziecko. W ciągu godziny powinnaś poczuć min. 10 ruchów – dziecko może robić przerwy na drzemkę trwające około 15 minut. Jeśli ruchy osłabną lub staną się gwałtowne, zgłoś się do lekarza, aby sprawdził, w jakiej formie jest dziecko.

Niepokojące objawy w ciąży mogą pojawiać się pod wpływem stresu lub zmęczenia. Staraj się odganiać złe myśli i nie forsuj się. Nawet jeśli rozsadza cię energia, twój organizm będzie ci bardzo wdzięczny za odpoczynek, za który odpłaci dobrym samopoczuciem.


Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama