Podwyższone leukocyty w ciąży – przyczyny, jakie są normy i jak leczyć
Podwyższone leukocyty w ciąży to sygnał, że mogło dojść do stanu zapalnego i organizm walczy z chorobą. Taki wynik wymaga wizyty u lekarza. Jeśli okaże się, że jego przyczyną jest infekcja, konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.
- Ewa Janczak-Cwil
Podwyższone leukocyty w ciąży są często diagnozowane, szczególnie w ostatnim okresie przed porodem. Stan ten nie zawsze jest spowodowany chorobą – podwyższony poziom leukocytów może wystąpić np. po wysiłku fizycznym. Zawsze jednak nieprawidłowe wyniki badań wymagają konsultacji z ginekologiem, zwłaszcza kiedy normy leukocytów w ciąży są znacznie podwyższone.
Spis treści:
- Podwyższone leukocyty w ciąży - charakterystyka
- Leukocyty w ciąży – normy
- Przyczyny podwyższonych leukocytów w ciąży
- Podwyższone leukocyty w ciąży – zagrożenia
- Podwyższone leukocyty w ciąży a infekcja wewnątrzmaciczna
- Jak leczyć podwyższone leukocyty w ciąży
Podwyższone leukocyty w ciąży - charakterystyka
Leukocyty to białe krwinki krwi (WBC z ang. white blood cells) odpowiadające za działanie układu odpornościowego. Wyłapują i niszczą drobnoustroje atakujące organizm – wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki. Ich podwyższony stan może świadczyć więc o tym, że organizm zmaga się z jakąś chorobą.
Podwyższony poziom leukocytów (leukocytoza) w ciąży występuje najczęściej w:
- III trymestrze ciąży,
- podczas porodu,
- po posiłku,
- po wysiłku fizycznym.
Leukocyty w ciąży – normy
Prawidłowa wartość leukocytów we krwi to 4,0-10,8 K/L. Ich zakresy są umowne i mogą się w niewielkim stopniu różnić w zależności od laboratorium wykonującego badanie. W ciąży, zwłaszcza w jej końcówce, liczba białych krwinek może sięgać nawet poziomu 13,0-14,3 K/L i nie jest to powód do niepokoju. Dopiero liczba leukocytów powyżej 14,3 K/L wymaga dalszej diagnozy.
Przyczyny podwyższonych leukocytów w ciąży
Podwyższone leukocyty w ciąży najczęściej są związane z powstaniem infekcji w organizmie kobiety – przeziębieniem lub zakażeniem układu moczowego.
Podwyższone leukocyty mogą wskazywać na:
- ostre i przewlekłe choroby zapalne narządów,
- zakażenie bakteryjne,
- ropne zapalenie przyzębia,
- ostre krwotoki,
- uszkodzenia tkanek np. po operacjach lub oparzeniach,
- zatrucia,
- reakcje na leki,
- alergie,
- zaburzenia metaboliczne,
- nowotwory,
- dnę moczanową.
Zdarza się jednak, że podwyższony poziom leukocytów w ciąży występuje nie w związku z chorobą, ale z:
- stresem,
- wysoką temperaturą otoczenia,
- ekspozycją na światło słoneczne,
- wysiłkiem fizycznym.
W takich przypadkach, po ustaniu czynników zewnętrznych wywołujących podniesienie poziomu leukocytów, parametry krwi wracają do normy.
Podwyższone leukocyty w ciąży – zagrożenia
Niegroźne drobne infekcje nie stanowią poważnego zagrożenia dla ciąży, zwłaszcza po upływie I. trymestru.
Największym zagrożeniem dla przebiegu ciąży jest infekcja wewnątrzmaciczna, która bezpośrednio zagraża rozwojowi płodu, a w skrajnych przypadkach także ciężarnej. Do takiego powikłania ciąży może dojść w wyniku pęknięcia błon płodowych i wyciekania płynu owodniowego.
Podwyższone leukocyty w ciąży a infekcja wewnątrzmaciczna
W rzadkich przypadkach stałe utrzymywanie się wysokiego poziomu leukocytów w ciąży może być sygnałem poważniejszych problemów z przebiegiem ciąży – infekcji wewnątrzmacicznej. To bardzo poważny stan zagrażający dziecku i mamie, gdyż może wywołać sepsę.
Zakażenie wewnątrzmaciczne to jedna z najczęstszych powikłań w przebiegu ciąży i przyczyn porodu przedwczesnego.
Drobnoustroje mogą wnikać do organizmu ciężarnej m.in. poprzez krew, łożysko i przez kanał szyjki macicy. We wczesnej ciąży infekcje bakteryjne mogą spowodować uszkodzenia płodu, jego obumarcie i poronienie.
W przypadku zaawansowanej ciąży w wyniku infekcji wewnątrzmacicznej może dojść do poważnych wad rozwojowych, mogących spowodować opóźnienia psychoruchowe, zaburzenia metaboliczne, skłonność do infekcji, uszkodzenia słuchu, głuchotę.
Jak leczyć podwyższone leukocyty w ciąży?
Zawsze, gdy parametry krwi ciężarnej odbiegają od norm, należy skonsultować się z lekarzem. Aby obniżyć poziom leukocytów w ciąży, trzeba ustalić przyczynę leukocytozy. Wymaga to dalszej diagnozy z lekarzem prowadzącym ciążę.
W przypadku infekcji wirusowych lub bakteryjnych, wystarcza zazwyczaj odpowiednie stymulowanie organizmu przyszłej mamy do walki z chorobotwórczymi drobnoustrojami. W sytuacji utrzymujących się podwyższonych leukocytów stan zapalny może wymagać leczenia antybiotykami.
Zobacz też:
- Bakterie w pochwie mogą prowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu
- 4 infekcje, które musisz szybko wyleczyć
- Grzybica pochwy w ciąży - objawy, przyczyny leczenie