Śluz w pierwszych miesiącach ciąży zwiększa swoją objętość i nie należy tym się martwić. Dużo śluzu na początku ciąży to naturalna reakcja fizjologiczna organizmu i dodatkowa ochrona dla kształtującego się płodu. Wydzielina z pochwy zmienia się na różnych etapach ciąży, a gdy jest już blisko do porodu, staje się bardzo gęsta i zostaje wydalona w postaci czopa śluzowego.

Reklama

Jaki jest śluz na początku ciąży?

Na zwiększoną objętość śluzu na początku ciąży wpływ mają hormony (większa produkcja estrogenów i progesteronu) oraz ukrwienie narządów płciowych. Śluz w pierwszych dniach ciąży przypomina ten, który można zauważyć na bieliźnie w czasie dni płodnych. Powinien on być przezroczysty, może też przybierać białawą lub lekko żółtą barwę.

Śluz we wczesnej ciąży powinien być:

  • lekko ciągnący lub rozrzedzony,
  • być bezwonny lub mieć delikatny naturalny intymny zapach,
  • niezbyt gęsty (niekiedy nawet wodnisty).

Śluz w ciąży zmienia się w zależności od stopnia jej zaawansowania. Niektóre kobiety uskarżają się na suchość pochwy i brak śluzu na początku ciąży. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem. Z kolei galaretowaty śluz pojawia się niedługo przed zbliżającym się porodem. Pod koniec ciąży dochodzi do odejścia czopu śluzowego, który przez cały czas trwania ciąży dodatkowo chronił macicę przed infekcjami.

Różowy śluz na początku ciąży

Różowy śluz, brązowy lub brunatny sygnalizuje, że może w nim znajdować się krew. Taki objaw zawsze należy traktować poważnie – może on oznaczać, że ciąża i rozwój płodu przebiegają nieprawidłowo. Jeśli brunatne plamienie w ciąży pojawia się w śladowych ilościach, nie musi ono oznaczać czarnego scenariusza, może być jedynie symptomem infekcji. Krew w śluzie należy jednak traktować tak samo poważnie jak każde inne krwawienie z dróg rodnych w ciąży!

Zobacz także

Różowy śluz na początku ciąży może się również wiązać z wystąpieniem plamienia implantacyjnego. Może on być wtedy mylnie zinterpretowany jako przewidywany okres, choć doszło do zapłodnienia.

Należy bezzwłocznie udać się do lekarza, jeżeli oprócz zmiany koloru, zapachu i obecności krwi w śluzie kobieta zaobserwuje także ból w okolicy podbrzusza czy gorączkę. Mogą to być sygnały przedwczesnego odklejania się łożyska lub poronienia!

Kolor śluzu na początku ciąży a infekcje intymne

O nieprawidłowościach w postaci infekcji świadczy często kolor śluzu. Zielony śluz w ciąży może być sygnałem, że doszło do infekcji dróg rodnych, np. zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Zazwyczaj towarzyszy temu:

  • świąd okolic intymnych,
  • pieczenie,
  • nieprzyjemny zapach z pochwy.

Z kolei biały śluz w ciąży może być oznaką grzybicy pochwy. Upławy mają wtedy konsystencje twarożku i, podobnie jak zielony śluz, wymagają jak najszybszej wizyty u ginekologa prowadzącego ciążę. Konieczne staje się wówczas leczenie. O zastosowaniu leków, właściwych w zależności od infekcji i bezpiecznych dla dziecka, zdecyduje lekarz prowadzący ciążę po wykonaniu badania USG, posiewu, wymazu bakteriologicznego oraz cytologii i czystości pochwy.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama