biały śluz w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Biały śluz w ciąży: co oznacza i kiedy powinien niepokoić?

Biały śluz w czasie ciąży zazwyczaj jest normalnym objawem, który nie powinien stanowić powodu do zmartwień. W zależności od konsystencji białe upławy z pochwy mogą jednak świadczyć o tym, że doszło do infekcji grzybiczej.
Śluz z pochwy w czasie ciąży pełni ważną funkcję – stanowi on barierę ochronną dla rozwijającego się płodu. Obserwując barwę, zapach i konsystencję upławów przyszła mama może ocenić, czy nie doszło np. do infekcji. Biały śluz w ciąży powinien być niepokojącym sygnałem, jeśli towarzyszy mu pieczenie i swędzenie okolic intymnych. Do wizyty u lekarza powinno skłonić także pojawienie się zielonych upławów w ciąży.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Biały śluz w ciąży: czy to normalne?

Śluz w ciąży zazwyczaj ma wodnistą konsystencję i jest:
  • przezroczysty,
  • białawy,
  • lekko żółtawy.


Białe upławy w ciąży nie powinny być powodem do niepokoju. Biały wodnisty śluz w ciąży, który nie ma żadnego zapachu i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy – wpływa dobroczynnie na płód. Chroni go przed różnego rodzaju bakteriami. 

Kiedy biały śluz w ciąży powinien niepokoić?

Jeśli białe upławy w ciąży swoją konsystencją przypominają twarożek, a dodatkowo kobieta odczuwa swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie w okolicy ujścia pochwy – prawdopodobnie świadczy to o infekcji grzybiczej. Zazwyczaj objawem grzybicy jest także nieprzyjemny zapach, choć zdarzają się również upławy bezwonne.

Infekcję grzybiczą wywołują drożdżaki z gatunku Candida albicans. Jej przyczyną może być między innymi:
  • przyjmowanie antybiotyku przed ciążą,
  • podrażnienie lub uszkodzenie tkanek pochwy,
  • niewłaściwa higiena intymna,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej,
  • irygacja pochwy,
  • osłabienie odporności.
 
Grzybica pochwy w ciąży wymaga niezwłocznej konsultacji ze specjalistą i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj leki na grzybicę mają postać globulek dopochwowych.

Biały i gęsty śluz pod koniec ciąży

Pod koniec ciąży dochodzi do zwiększenia ilości śluzu wydzielanego z pochwy. Biały, gęsty, galaretowaty i lepki śluz w ciąży często jest zwiastunem porodu. Z takiego gęstego śluzu tworzy się „korek”, zwany czopem śluzowym, który odchodzi pod koniec ciąży. Zostaje on wydalony, kiedy szyjka macicy mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu. Nie zawsze jednak musi to oznaczać, że poród rozpocznie się lada moment. Czop śluzowy może odejść w formie „korka” śluzu lub upławów (wtedy kobieta może nawet nie zauważyć tego zjawiska).
Choć zazwyczaj czop śluzowy przybiera przezroczystą barwę, niekiedy może być ona też lekko różowawa – dzieje się tak z powodu zawartej w śluzie krwi.

Zobacz także: 

upławy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Upławy w ciąży: co oznaczają? Przyczyny, kolor, niepokojące objawy
Upławy w ciąży są normalnym zjawiskiem, jeśli mają odpowiedni kolor i brak zapachu. Prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży jest przezroczysta lub lekko biaława, rzadka, kleista. Zdarza się jednak, że upławy w ciąży mogą być niepokojącym sygnałem. Jeśli wydzielinie towarzyszy nieprzyjemny zapach, świąd lub pieczenie – koniecznie udaj się do lekarza, który wykluczy infekcje intymne lub problemy z ciążą, np. odklejanie łożyska czy zagrażające poronienie.

Upławy w ciąży, jeśli nie powodują dyskomfortu, nie wydzielają zapachu i nie są żółte lub zabarwione krwią, nie powinny niepokoić. Wydzielina z pochwy pomaga po prostu zabezpieczyć drogi rodne kobiety przed bakteriami, wirusami, grzybami. Czasami jednak upławy w ciąży są oznaką infekcji intymnej. Jeśli mają barwę zielonkawą lub żółtą, może to świadczyć o infekcji dróg rodnych, która w niektórych przypadkach jest niebezpieczna dla płodu. Obfite i wodniste upławy w ciąży o żółtej barwie mogą sygnalizować przedwczesne wydostawanie się płynu owodniowego. Upławy brązowe świadczą z kolei o występowaniu krwi, co może wskazywać na poronienie.  Spis treści:  Jak wyglądają upławy w ciąży? Upławy w ciąży: kolory i przyczyny Jak leczyć upławy w ciąży? Zapobieganie infekcjom i upławom w ciąży Jak wyglądają upławy w ciąży? Upławy w ciąży są normalne, jeśli są bezwonne, przezroczyste lub białe. Prawidłowy śluz w ciąży  jest bezbarwny (lub lekko biały), kleisty i nie ma zapachu. Naturalne jest też to, że jest go znacznie więcej niż zwykle. Śluz pełni ważne zadanie – utrudnia patogenom przedostanie się do macicy i ochrania tym samym rozwijający się w niej płód. W ciąży ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się, odpowiada za to wyższy poziom estrogenów i progesteronu. Czasami jednak upławy przybierają wyrazisty kolor i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Wtedy zawsze należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, bo być może doszło do bakteryjnej infekcji pochwy lub innej groźnej choroby. Upławy w ciąży: kolory i przyczyny Kolor upławów w ciąży często może pomóc określić przyczynę ich występowania: Żółte upławy w ciąży.  Jeśli towarzyszy im nieprzyjemny zapach i niejednorodna konsystencja, mogą być objawem infekcji grzybiczej pochwy,...

bielizna, upławy
Fotolia
Mama
Upławy – czy mogą być groźne?
Nietypowa wydzielina z pochwy zawsze powinna niepokoić. Niestety, tylko 40 procent kobiet podejrzewających u siebie infekcję miejsc intymnych zgłasza to lekarzowi.

W aptekach dostępne są domowe testy wykrywające infekcje grzybicze i bakteryjne (przypominają wkładkę higieniczną). Możesz też sama wstępnie ocenić, czy twoja wydzielina z pochwy świadczy o infekcji.  Biała i obfita Rodzaj wydzieliny: jest biała, obfita, grudkowata, ma słodkawą woń.  Objawy: pojawiło się pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie błony śluzowej krocza oraz pochwy. Wstępna diagnoza: to może być zakażenie grzybami drożdżakopodobnymi (z reguły Candida albicans ). Można się nimi zarazić w publicznej toalecie, na basenie lub podczas uprawiania seksu z zakażoną osobą. Powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który przepisze globulki lub maść przeciwgrzybiczą , a jeśli nie pomogą – pobierze wymaz z pochwy do dalszych badań. Szarawa o rybim zapachu Rodzaj wydzieliny: jest szarawa lub biaława i ma rybi zapach.  Objawy: miejsca intymne są zaczerwienione, pieką lub swędzą. Wstępna diagnoza: to może być zakażenie bakteryjne (najczęściej bakteriami Escherichia coli ). Chorobotwórcze mikroby często przenoszone są na brudnych rękach. Do zakażenia może też dojść podczas korzystania z toalety lub stosunku z zakażoną osobą. Lekarz przepisze dopochwowy antybiotyk. Zielonkawa i pienista Rodzaj wydzieliny: jest zielonkawa, pienista, o nieprzyjemnym zapachu (przypominającym zgniliznę).  Objawy: częściej niż zwykle oddajesz mocz, a współżycie stało się bolesne. Wstępna diagnoza: to może być rzęsistkowica , którą zarażamy się używając czyjegoś ręcznika, przyborów toaletowych lub uprawiając seks z zakażoną osobą. Leczy się ją doustnymi i dopochwowymi antybiotykami. Bezbarwna i wodnista Rodzaj wydzieliny: jest bezbarwna, wodnista, bezwonna.  Objawy: pojawiło się obrzmienie i zaczerwienienie krocza, świąd, pieczenie. Wstępna diagnoza: to może być infekcja...

śluz po zapłodnieniu
Adobe Stock
Objawy ciąży
Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?
Śluz po zapłodnieniu różni się od śluzu, który jest wydzielany podczas normalnego cyklu. Na początku ciąży zwiększa się jego produkcja, może mieć również nieco inny kolor i zapach.

Śluz po zapłodnieniu stanowi ochronę dla rozwijającego się płodu. Zapobiega on między innymi wnikaniu bakterii do pochwy. W ciąży upławy pojawiają się w większych ilościach, niektóre zmiany mogą jednak świadczyć o rozwijającej się infekcji. Zdarzają się także przypadki, gdy śluz nie występuje wcale – nazywa się to „fazą suchą”. Czy po zapłodnieniu wydziela się śluz? Wiele kobiet zastanawia się, czy po zapłodnieniu wydziela się śluz. Owszem, jest go wręcz więcej niż wcześniej. Jest to konsekwencją zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży. Duże ilości śluzu kobieta może zauważać aż do samego porodu. Jest to jeden z objawów zapłodnienia . Na podstawie zwiększonej produkcji śluzu można podejrzewać zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Należy jednak pamiętać, że organizm każdej kobiety jest inny, a ciąża musi być potwierdzona za pomocą testu ciążowego lub badania stężenia hormonu beta hCG, a także konsultacji ginekologicznej. Jak wygląda śluz po zapłodnieniu? Upławy nie wyglądają tak samo u każdej przyszłej mamy. Bardzo trudne jest więc określenie tego, jak dokładnie powinny one wyglądać. Śluz w pierwszych dniach po zapłodnieniu przypomina nieco wydzielinę, którą można zauważyć na bieliźnie podczas dni płodnych . Na różnych etapach ciąży śluz może zmieniać kolor z przezroczystego na mleczny lub jasnożółty. Fizjologiczny śluz w ciąży jest: przezroczysty, bezwonny, rzadki (niekiedy nawet wodnisty), białawy lub o lekko żółtym zabarwieniu. Jak zmienia się śluz po zapłodnieniu? Śluz po zapłodnieniu zmienia się na różnych etapach ciąży. Pod koniec ciąży robi się gęsty i galaretowaty. Powstanie z niego czop śluzowy , który zatyka szyjkę macicy.  Czop śluzowy odchodzi, otwierając szyjkę macicy i umożliwiając narodziny dziecka. Wydalenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj