Reklama

Torbiele jajników są częstymi guzami jamy brzusznej u noworodków. Prawie zawsze są zmianami łagodnymi, a ponad połowa z nich samoistnie znika jeszcze w łonie matki lub w pierwszych dniach życia dziecka. Jeśli u twojego dziecka wykryto torbiel jajnika, lekarz będzie uważnie obserwował, czy nie występują żadne komplikacje.

Reklama

Diagnoza torbieli jajników u płodu

Do wykrycia torbieli u płodu wystarczy badanie ultrasonograficzne. Najczęściej rutynowe badanie USG w III trymestrze może uwidocznić zmiany w okolicy przydatków płodu. Czy przyszła mama powinna się martwić taką diagnozą? Ciężarna nie powinna przede wszystkim panikować. Dalsze postępowanie jest zależne od charakteru zmiany oraz od jej wielkości:

  • zmiany bezechowe są łagodne i powstają w wyniku nadmiernej reakcji tkanki jajnika na stymulację hormonami matki. Do 2 cm są to zmiany fizjologiczne. Powyżej 2 cm są to zmiany patologiczne. W przypadku torbieli do 4-5 cm zaleca się postępowanie zachowawcze, tzn. obserwację ultrasonograficzną co 4 tygodnie.
  • zmiany niejednorodne - nie zawsze, ale mogą wiązać się, ze skręceniem przydatków.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o wadach wrodzonych.

Czy torbiel jest to niebezpieczne dla dziecka?

Torbiel jajnika może ulec samoistnemu wchłonięciu (wg piśmiennictwa medycznego dotyczy to 40-85 proc. przypadków). Nie zauważono, by samowchłaniające się torbiele wpływały na zmiany hormonalne w późniejszym wieku, na dojrzewanie, czy rozród. Torbiel jest niebezpieczna w momencie, kiedy nie zostanie rozpoznany skręt przydatków lub zakończenie ciąży będzie zbyt ryzykowne dla życia dziecka i w efekcie czego dojdzie do autoamputacji jajników.

Pozostałe powikłania torbieli u płodu:

  • ucisk na inne narządy,
  • uwięźnięcie torbieli w przepuklinie pachwinowej,
  • dystocja brzuszna podczas porodu,
  • zaburzenia oddychania w okresie noworodkowym.

Warto jednak zaznaczyć, że powikłania te są charakterystyczne dla zmian dużych - powyżej 5 cm. Zmiany złośliwe zdarzają się ekstremalnie rzadko.

Czy torbiele jajników się leczy?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz ciąży Czytaj więcej

Torbiele przede wszystkim powinny być pod obserwacją lekarza. W większości przypadków ulegają samowchłonięciu. Jeśli torbiel nie wchłonęła się przed porodem, po urodzeniu dziecka zmianę należy monitorować do 4-6 tygodni. Warto wiedzieć, że po porodzie poziomy niektórych hormonów wzrastają, więc torbiel może samoistnie i fizjologicznie się powiększyć. Miarodajny okres regresji to 4-6 miesięcy po porodzie. Czasem jednak obserwację można przedłużyć i do 18. miesiąca życia dziecka, jeżeli rodzice wyrażają zgodę na regularne kontrole i postępowanie wyczekujące, z nadzieją na uniknięcie operacji. Usunięcie zmiany lub usunięcie jej częściowo ze zdrową tkanką jajnikową.

Objawy u dziewczynki po urodzeniu sugerujące skręt szypuły jajnika i wymagające pilnej konsultacji lekarskiej.to:

  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • trudności z karmieniem,
  • brak apetytu
  • gorączka.


W sytuacji, gdy dochodzi do skręcenia jajników lub torbieli, może być konieczna interwencja chirurgiczna zaraz po porodzie. W niektórych przypadkach należy rozważyć korzyści płynące z wcześniejszego rozwiązania ciąży i przeprowadzenia zabiegu mającego na celu odkręcenie szypuły z zamiarem pozostawienia przydatków. Istnieje ogromna szansa na powodzenie i powrót do prawidłowej morfologii przydatków, jeżeli czas od momentu skręcenia do zabiegu nie przekracza 7-14 dni. Jest jeszcze opcja punkcji torbieli, ale badacze mają różne, sprzeczne zdania na ten temat, gdyż badania nie potwierdzają jednoznacznie ani jej skuteczności, ani bezpieczeństwa.

Lek. Magdalena Grochecka zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem w zakresie ginekologii i położnictwa. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Szpitalu Świętej Rodziny, Szpitalu „INFLANCKA” oraz w Szpitalu Praskim w Warszawie. Prowadzi szkolenia dla młodych lekarzy. Jest również ekspertem portalu ZnanyLekarz.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama