Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
torbiele jajnika w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Torbiel jajnika a ciąża. Czy jest się czym martwić?

Regularne badanie USG pomaga w wykrywaniu torbieli jajnika w ciąży. Większość zmian jest niezłośliwa, szczególnie u kobiet przed menopauzą. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o torbielach jajnika w kontekście ciąży.

Guzy przydatków miednicy, w tym torbiele jajnika, wykrywa się u około 2-4 proc. ciężarnych. Badanie USG, które jest standardowo wykonywane w ciąży, jest ważnym narzędziem w wykrywaniu zmian w obrębie macicy i jajników. Torbiele (cysty) jajników najczęściej zanikają samoistnie w czasie ciąży lub po porodzie, zazwyczaj też nie dają charakterystycznych objawów. Większość z nich jest niezłośliwa.

Spis treści:

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Rodzaje torbieli jajnika w ciąży

Najczęściej występujące zmiany budowy jajnika w ciąży:

 • torbiel ciałka żółtego – niezłośliwa cysta wypełniona płynem, jest pozostałością pęcherzyka Graafa. Najczęściej wzrasta w 1. trymestrze ciąży i zanika w 2. trymestrze. Sytuacja, w której zwiększa wymiary przez całą ciążę, występuje rzadko.
 • torbiele krwotoczne – to także torbiele ciałka żółtego, w których obrębie doszło do krwawienia.
 • torbiele po stymulacji jajników – wywoływanie jajeczkowania może skutkować powstaniem wielu torbieli o cienkich ściankach i wymiarach sięgających do 10-15 cm. Takie zmiany mają tendencję do pękania i krwawienia, ale najczęściej są niezłośliwe i zanikają w 2-3 trymestrze ciąży.

Torbiele i guzy wywołane przez ciążę

Ciąża to okres, w którym mogą wystąpić także następujące zmiany w obrębie jajników:

 • torbiele tekaluteinowe – pojawiają się najczęściej po 1. trymestrze, często jako efekt zaśniadu groniastego całkowitego.
 • żółtczaki ciążowe (luteoma) – lite guzy jajnika, które mogą powodować wzrost poziomu hormonów męskich u ciężarnej i u płodów żeńskich. Najczęściej zanikają po porodzie.
 • mnogie torbiele tekaluteinowe – przypominają z wyglądu wielotorbielowate jajniki po stymulacji, występują częściej u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS) — i utrudniają zajście w ciążę — lub w przypadku ciąży mnogiej (zwłaszcza z trojaczkami i większą liczbą płodów). Nie są złośliwe i zanikają po porodzie. Mogą wywoływać ból brzucha, nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, hirsutyzm.

Niezłośliwe torbiele jajnika

nazwa charakterystyka
torbiele czynnościowe (torbiele pęcherzykowe i torbiele ciałka żółtego) Zwykle zanikają samoistnie; szczególnie kiedy ich średnica wynosi <5 cm
torbiele endometrialne jajnika (torbiele czekoladowe) zawierają gęsty brązowy płyn, składający się ze zmienionej krwi
potworniaki dojrzałe (torbiele skórzaste, torbiel dermatoidalna) wywodzą się z komórek płciowych i zawierają różne dojrzałe tkanki, takie jak zęby czy włosy. Bardzo łatwo ulegają skręceniu (skręt jajnika)
 
torbielakogruczolaki śluzowe lub surowicze mogą być bardzo duże, stanowią 1/5 wszystkich torbieli jajnika. Torbielakogruczolaki surowicze zawierają przejrzysty płyn o słomkowym zabarwieniu.

 

Torbiele złośliwe

Dzielimy je na:

 • raki nabłonkowe,
 • nowotwory germinalne
 • nowotwory gonadalne

Szacuje się, że około 3,6–6,8 proc. guzów jajnika, które nie zanikną w czasie ciąży, ma charakter złośliwy. Objawy doświadczane przez kobietę to m.in. stałe wzdęcie, ból brzucha, brak apetytu, podczas badania USG w ciąży. Lekarza zaniepokoić powinno:

 • rośnięcie guza,
 • wytwarzanie grubych przegród,
 • pojawianie się guzków przyściennych,
 • występowanie wypustek (palczastych wyrośli), odchodzących od ściany w kierunku środka torbieli.

Czy można zajść w ciążę, mając torbiel na jajniku?

Wiele kobiet dowiaduje o torbieli na jajniku wtedy, gdy wykonywane jest pierwsze ciążowe USG. To oznacza, że nie każda torbiel utrudnia zajście w ciążę. Najwięcej problemów stwarzają torbiele u kobiet z zespołem policystycznych jajników lub endometriozą. Należy jednak pamiętać, że wiele torbieli zanika samoistnie i choć w jednym cyklu mogą uniemożliwić zapłodnienie, to w kolejnym mogą już nie stanowić przeszkody. Większy problem z zajściem w ciąże stanowią nawracające torbiele jajnika.

Torbiel skórzasta jajnika a ciąża: torbiele dermatoidalne najczęściej dotykają młodych kobiet w wieku 20-30 lat. Potrafią rozregulować cykl menstruacyjny i utrudniać zajście w ciążę.

Torbiel czekoladowa a ciąża: torbiel endometrialna jajnika może utrudniać zajście w ciążę. Dzieje się tak dlatego, że nieprawidłowe tkanki endometrium zwykle obecne są także w innych, nietypowych miejscach, co może utrudniać owulacje lub prowadzić do niedrożności jajowodów.

Objawy torbieli jajnika

Mogą nie wywoływać żadnych objawów. Jeśli jednak wystąpią dolegliwości, są to najczęściej:

 • ból brzucha,
 • ból miednicy,
 • dyskomfort wywołany uciskiem na sąsiadujące narządy,
 • ból podczas stosunku,
 • parcie na pęcherz,
 • zmniejszony apetyt,
 • wzdęcia.

Leczenie torbieli, także w ciąży

Diagnostykę torbieli jajnika wykonuje się przy użyciu USG i rezonansu magnetycznego. Pozwala to na ocenę, czy narośl jest złośliwa. Najczęściej wystarczy sama obserwacja torbieli, w przypadku zmian złośliwych sposób leczenia uzależniony jest od rozmiaru zmiany i wieku ciąży, jeśli kobieta już w niej jest. To ważne, by obserwować również niezłośliwe cysty, ponieważ ich pęknięcie lub skręcenie może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Operacyjne usunięcie torbieli rozważane jest, jeśli jej rozmiar jest duży, nie zmniejsza się i towarzyszą jej niepożądane objawy (np. krwawienia). Najczęściej stosowana jest wtedy laparoskopia. Do leczenia torbieli stosuje się czasami także leczenie hormonalne lub antybiotyki.

Źródło: mp.pl, Sonographic tips for evaluation of adnexal masses in pregnancy, Timothy P. Canavan, Clinical Obstetrics and Gynecology, 2017; 60 (3): 575–585, Detecting ovarian disorders in primary care, Abigail Oliver, Caroline Overton, The Practicioner, 2014; 258 (1769): 15–19

Przeczytaj też:

Ciąża zaśniadowa - jak ją rozpoznać?
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ciąża zaśniadowa – jak ją rozpoznać?
Pierwsze objawy ciąży zaśniadowej przypominają nieco pierwsze symptomy ciąży tuż po zapłodnieniu. Wykrywa się ją za pomocą badania ultrasonograficznego. Organizm doprowadzi do samoistnego poronienia, jednak później kobieta musi poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Ciążą zaśniadowa jest nazywana również zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną , a jej objawy są bardzo podobne do tych, które pojawiają się w  pierwszym trymestrze ciąży. Przyczyną tej ciążowej choroby może być wiek (ryzyko zwiększa się u kobiet przed 20. i po 40. roku życia), dieta uboga w karoten, problemy z owulacją lub wcześniejsze poronienia bądź występowanie ciąż zaśniadowych. Spis treści :  Ciąża zaśniadowa – co to jest? Ciąża zaśniadowa – objawy Ciąża zaśniadowa – badanie USG Ciąża zaśniadowa – rodzaje Ciąża zaśniadowa – leczenie Ciążą zaśniadowa – co to jest? Do ciąży zaśniadowej dochodzi w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która zagnieżdża się i szybko rozrasta w macicy.  Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na nieprawidłowości genetyczne (chromosalne) zapłodnionej komórki jajowej. Przy ciąży zaśniadowej zwykle nie ma płodu, łożyska, płynu owodniowego i membran. Ciąża zaśniadowa ma kilka charakterystycznych objawów, chociaż niektóre z nich możesz pomylić z pierwszymi objawami ciąży .  Ciąża zaśniadowa – objawy Najważniejszymi objawami ciąży zaśniadowej, które pojawiają się na samym początku, są: wzmożone wymioty lub mdłości, krwawienie lub brązowe upławy, ból w okolicy miednicy, szybki, gwałtowny rozrost macicy, podwyższony poziom hCG, nadczynność tarczycy . Prawidłowa dieta wprowadzona przed staraniami o dziecko i przed zapłodnieniem może zmniejszyć ryzyko rozwoju ciąży zaśniadowej. Ciąża zaśniadowa – badanie USG Ciąża zaśniadowa zazwyczaj jest wykrywana przy pierwszym lub kolejnym badaniu USG , czyli około 9. tygodnia ciąży. W trakcie badania...

menopauza a ciąża
Adobe Stock
Starania o dziecko
Menopauza a ciąża: czy można zajść w ciążę w trakcie menopauzy?
Niektóre kobiety sądzą, że objawy menopauzy świadczą o braku płodności. To nieprawda – chociaż po menopauzie nie można już zajść w ciążę, to w okresie premenopauzy zapłodnienie jest możliwe. Podpowiadamy, jak rozpoznać objawy premenopauzy i jak nie pomylić ich z objawami ciąży.

Menopauza i ciąża – czy to możliwe? Chociaż menopauza oznacza ostateczne pożegnanie się kobiety z płodnością, to jednak jest to proces rozłożony w czasie. W czasie menopauzy i po niej nie można zajść w ciążę, jest to jednak realne w okresie premenopauzy . To często ciąża nieplanowana, będąca zaskoczeniem dla kobiety i jej partnera. Opisujemy objawy premenopauzy i klimakterium. Wyjaśniamy, co to jest przedwczesna menopauza i jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży po 40. Spis treści: Premenopauza a ciąża Pierwsze objawy ciąży a premenopauza Menopauza a ciąża Premenopauza a ciąża Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania, po którym przez rok nie wystąpiło już żadne krwawienie. Menopauza to inaczej także  przekwitanie lub klimakterium . W terminologii medycznej menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, ale potocznie nazwą tą określa się cały okres klimakterium , w którym dochodzi do wygasania funkcji jajników i ustania płodności kobiety. Z reguły menopauza pojawia się u kobiet w przedziale wiekowym 45-55 lat,  a poprzedza ją okres tzw. premenopauzy. Jego cechy charakterystyczne to spore wahnięcia w funkcjonowaniu organizmu kobiety, w tym przede wszystkim jej płodności. I to właśnie w tym czasie organizm kobiety jest wciąż zdolny do zapłodnienia. W czasie premenopauzy można zajść w ciążę (sprawdź: Pozytywny test ciążowy – co dalej? ). W okresie premenopauzy w jajnikach znajduje się mniejsza ilość pęcherzyków, które dodatkowo są bardziej odporne na działanie hormonu folikulotropowego (FSH), który pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenów. W związku z tym przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie hormonu FSH, aby stymulować rozwój pęcherzyków, w efekcie czego komórki wzrastających pęcherzyków...

Test ciążowy
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Pozytywny test ciążowy a brak ciąży. Czy to możliwe? Co oznacza wynik fałszywie pozytywny?
Pozytywny test ciążowy a brak ciąży to wcale nie jest rzadkość. Co możesz zrobić w takim przypadku? Czy jest się czego obawiać? Odpowiadamy na wszystkie pytania w naszym artykule.

Z utęsknieniem czekałaś na test ciążowy pozytywny  i upragnione dwie kreski. Kiedy już się pojawiły, twój ginekolog stwierdził, że nie wykrył ciąży w trakcie USG dopochwowego. Pozytywny test ciążowy a brak ciąży dotyczy sporej grupy kobiet. Duże wątpliwości wzbudza też blada kreska na teście ciążowym . Test ciążowy wynik pozytywny Jeśli planowałaś powiększenie rodziny, zatrzymanie miesiączki (przy regularnym miesiączkowaniu) i dodatni wynik testu ciążowego sprawiają, że nie posiadasz się z radości. Może się jednak zdarzyć, że idąc do ginekologa, lekarz będzie miał dla ciebie złą wiadomość. Pomimo pozytywnego wyniku tekstu, nie jesteś w ciąży. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy.  Test pozytywny a brak ciąży na USG Jeśli twój test wyszedł pozytywny, a badanie USG nie wykrywa ciąży, czas na badanie beta hCG. Badanie, które pokazuje poziom hormonów, możemy wykonywać nawet co kilka dni. Czasami zdarza się bowiem, że dochodzi do ciąży biochemicznej, które objawia się pozytywnym testem ciążowym, choć kobieta nie spodziewa się dziecka.  Czy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny? Pozytywny test ciążowy zazwyczaj oznacza, że faktycznie jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że wynik będzie zafałszowany. Kiedy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny? Na zafałszowany wynik mogą wpływać: nieprawidłowe wykonanie testu (sprawdź, kiedy zrobić test ciążowy , aby uzyskać wiarygodny wynik); przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych (substancje przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, przeciwkonwulsyjne, przeciwhistaminowe, moczopędne); niektóre choroby (nowotwór jajnika, zakażenia układu moczowego, choroby nerek powodujące pojawianie się erytrocytów, czyli czerwonych krwinek w moczu); ciąża pozamaciczna (nazywana też ciążą ektopową, w której zarodek...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta