Tymianek należy do bardzo popularnych ziół. Stosowany jest jako przyprawa i wchodzi w skład leków ziołowych. Sięgamy po niego, gdy boli nas gardło i nie wyobrażamy sobie bez niego smaku wielu dań. Ale jego stosowanie w ciąży budzi kontrowersje.

Reklama

Ostatnio na rodzinnym obiedzie dowiedziałam się, że zupa, którą doprawiłam tymiankiem, może wywołać skurcze i w konsekwencji doprowadzić do przedwczesnego porodu – pisze nasza czytelniczka. – Bardzo mnie to zdziwiło, bo to moja druga ciąża, a tymianek stosuję od zawsze. Czy rzeczywiście należy unikać używania tymianku w okresie ciąży? Czy zjedzenie dania przyprawionego tymiankiem przez ciężarną może być niebezpieczne dla dziecka?

O bezpieczeństwo stosowania tymianku w okresie ciąży pytamy dietetyka i sprawdzamy, co wynika z badań nad surowcami ziołowymi.

Tymianek a ciąża

Niektóre zioła i przyprawy rzeczywiście wykazują właściwości skurczowe, ale dla wywołania takiego efektu konieczne jest spożycie dużych dawek lub skoncentrowanych ekstraktów – mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia w firmie Maczfit. Zdaniem ekspertki niewielkie ilości tymianku dodawane do potraw, jak np. do wspomnianej zupy, nie powinny przyspieszyć porodu.

Czym innym jest zatem stosowanie tymianku jako przyprawy kuchennej, używanej w niewielkiej ilości, tylko dla podkreślenia smaku dania, a czym innym – używanie tymianku w postaci leczniczej, np. w formie tabletek do ssania na ból gardła, olejku na przeziębienie czy naparów przyrządzanych do picia.

Zobacz także

Zobacz też: Co na ból gardła w ciąży?

Tymianek w ciąży – jakie ryzyko?

Tymianek należy do ziół, które nie mają potwierdzonego bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży. I to jest główny powód, dla którego należy powstrzymać się przed sięganiem na własną rękę po preparaty zawierające tymianek. W monografii ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy), dzielącej popularne surowce roślinne wykorzystywane w przemyśle leczniczym, tymianek znalazł się w kategorii B. Oznaczona jest ona informacją: brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży, przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Obawy związane ze stosowaniem tymianku w ciąży dotyczą głównie jego działania na mięśnie, które może prowadzić do powstania czynności skurczowej. Warto jednak wiedzieć, że tymianek może również uczulać. Notuje się np. reakcje alergiczne po stosowaniu olejku tymiankowego popularnego w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Nawet jeśli nigdy nie byłaś uczulona na tymianek, w ciąży organizm może zareagować inaczej niż zwykle.

Ostrożnie z ziołami w ciąży

Brak danych to właśnie główny powód, dla którego należy powstrzymać się przed stosowaniem na własną rękę preparatów ziołowych z tymiankiem. Zasada ta w okresie ciąży powinna dotyczyć wszystkich leków ziołowych i roślinnych, także różnego rodzaju herbatek, które często mamy w domu.

Choć w potocznej świadomości preparaty ziołowe, napary, mieszanki ziół uważane są za bezpieczne naturalne sposoby na różne przypadłości, wiele roślin nie zostało dokładnie przebadanych i w związku z tym trudno przewidzieć ich wpływ na organizm ciężarnej (więcej w tekście: Zioła w ciąży, które są bezpieczne, a które zakazane).

Podsumowując: Odrobina tymianku dodana do potrawy nie powinna być przyczyną kłopotów zdrowotnych, ale jeśli chcielibyśmy pić herbatę z tymianku albo stosować leki ziołowe (np. tabletki do ssania z tymiankiem i podbiałem) lub olejek tymiankowy, należy najpierw poradzić się lekarza. Na ból gardła można rozważyć płukankę z tymianku, która nie wiąże się z koniecznością połykania naparu. W przypadku kaszlu zdecydowanie mniej ryzykowanym sposobem będzie ssanie łyżeczki miodu. Ten naturalny produkt działa równie dobrze jak syropy z apteki.

Bibliografia:
A. Łuczek, M. Nowak, B. Szałek, Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, Farmacja współczesna 2017

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama