Zaparcia w ciąży - o czym świadczą w ostatnich tygodniach przed porodem?
Pod koniec ciąży dolegliwości, które dokuczają przyszłej mamie stają się naprawdę uciążliwe. Wśród nich są zaparcia przed porodem, których nie możesz lekceważyć, bo mogą doprowadzić do komplikacji. Zobacz, o czym świadczą zaparcia przed porodem i jak sobie z nimi radzić.
Im bliżej terminu porodu, tym bardziej twój organizm musi przystosować się do nadchodzących zmian. Zaparcia przed porodem to jedna z dolegliwości, która jest objawem zbliżającego się porodu. Mogą pojawić się u ciebie zaparcia, a także bóle w okolicy dolnej części pleców i bóle mięśni nóg. Zaparcia przed porodem powoduje rosnący nacisk główki dziecka na mięśnie i nerwy w dole miednicy.
Zaparcia przed porodem - czy to już czas rodzić?
Twardy brzuch może ci towarzyszyć w ostatnich tygodniach ciąży prawie cały czas. Oprócz częstych zaparć przed porodem ucisk macicy i główki dziecka sprawia też, że brzuch obniży się, przez co będzie uciskać pęcherz. Wtedy możesz zacząć narzekać na częste wizyty w toalecie, związane z bardzo częstym oddawaniem moczu.
Inne dolegliwości związane ze zbliżającym się porodem:
- ból pleców
- zmęczenie
- płytki oddech
- bezsenność
- parcie na pęcherz
- obrzęki
- obolałe żebra
- swędzenie brzucha
- nasilające się upławy
Zaparcia przed porodem mogą spowodować też bolesne i uciążliwe hemoroidy. Jeśli dokuczają ci zaparcia, zmień dietę na taką, która jest bogata w błonnik (ciemny chleb, brązowy ryż, płatki owsiane), jedz świeże warzywa i owoce, a także pij duże ilości wody. Hemoroidy można wyleczyć za pomocą czopków lub maści, które działają przeciwzapalne i zmniejszają obrzęk. Przy okazji wizyty u lekarza, poproś go o receptę na te leki. Po porodzie (do kilku tygodni) wszystko powinno wrócić do normy, a jeśli tak się nie stanie, należy je nadal leczyć.
Dieta bogata w warzywa i owoce dostarczy też witaminy C, która jest niezbędna przyszłym mamom - ułatwia wchłanianie żelaza, wzmacnia żyły (oraz przeciwdziała krwawieniom z nosa i dziąseł) i poprawia krzepliwość krwi.
Warto wspomnieć, że zaparcia pod koniec ostatniego trymestru to nie jedyny problem, z którym borykają się przyszłe mamy. Sprawdź co może oznaczać biegunka w ciąży.
Zobacz też:
- Zaparcia w ciąży przez żelazo? Nie tylko! Jak sobie pomóc?
- Ciążowe dolegliwości, o których musi wiedzieć twój lekarz
- Końcówka ciąży - blaski i cienie, na które warto się przygotować