Fizjologiczny śluz w ciąży zabezpiecza przed infekcjami zarówno kobietę, jak i rozwijający się płód. Zwykle ma on rzadką, wodnistą konsystencję, jest przezroczysty, białawy lub żółtawy i nie ma zapachu. Pojawienie się zielonego lub zielonożółtego śluzu z pochwy powinno skłonić do wizyty u lekarza albo konsultacji z położną. Tym bardziej jeśli upławy w ciąży mają nieprzyjemny zapach i towarzyszą im inne objawy, takie jak pieczenie czy swędzenie narządów rodnych.

Reklama

Zielony śluz w ciąży – wygląd

Bezbarwne, białawe, mleczne lub żółtawe upławy o neutralnym zapachu, dość ciągliwe i bez grudek, są naturalną wydzieliną z pochwy, która pojawia się u wielu kobiet. W okresie ciąży ilość wydzieliny może znacznie wzrosnąć. Jeśli przyszła mama zauważy na bieliźnie lub wkładce zielony śluz, może to być znak, że doszło do infekcji dróg rodnych.

Należy pamiętać, że zielone upławy w ciąży nie zawsze wyglądają tak samo. Kolor śluzu, jego zapach i konsystencja mogą wskazywać na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy może być:

  • zielonożółta, mętna, pienista;
  • zielonoszara, ropna, ciągnąca się i kleista;
  • zielonkawa lub zielonożółta z wyraźnymi grudkami.

Zielony śluz w ciąży – przyczyny

Wystąpienie zielonkawego czy żółtozielonego śluzu w ciąży zwykle świadczy o infekcji o podłożu bakteryjnym lub pierwotniakowym. Najczęściej zielone upławy są objawem waginozy bakteryjnej. To zakażenie bakteryjne spowodowane namnożeniem patologicznych bakterii w pochwie. Obniżenie liczby „dobrych” bakterii, liczby pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus, stwarza warunki do namnażania „złych” bakterii i zaburza prawidłową florę bakteryjną pochwy. Zielonkawemu śluzowi (czasem upławy mają szarawy kolor) towarzyszy przykry, „rybi” zapach.

Wśród innych przyczyn wystąpienia zielonego śluzu wymienia się choroby przenoszone drogą płciową, w tym:

Zobacz także
  • rzęsistkowicę, czyli zakażenie rzęsistkiem pochwowym – śluz staje się pienisty, ma nieprzyjemny, mdły zapach. Ciężarna może uskarżać się dodatkowo na świąd w okolicy krocza, częste i bolesne parcie na pęcherz (oddawanie moczu może sprawiać dyskomfort, ilość moczu jest niewielka), ból podbrzusza, pieczenie cewki moczowej;
  • rzeżączkę – chorobę weneryczną wywołaną bakteriami Neisseria gonorrhoeae. Ropnym upławom o zielonkawym lub szarawym kolorze towarzyszy zwykle pieczenie podczas oddawania moczu, wysoka temperatura, ból przy stosunku, swędzenie w okolicach pochwy i odbytu, ból w dole brzucha;
  • chlamydię – chorobę zakaźną wywoływaną przez bakterie z rzędu Chlamydiales. Ropno-śluzowym upławom towarzyszy swędzenie w okolicach intymnych, pieczenie podczas oddawania moczu, ból podbrzusza i ból podczas stosunku.

Uwaga! Zielonkawy śluz pod koniec ciąży może być niebezpieczny dla ciężarnej i płodu. Jeśli w okolicach terminu porodu kobieta zauważy zielonkawe upławy, powinna jak najszybciej jechać do szpitala. Zielona wydzielina to prawdopodobnie sączące się wody płodowe. Zielony kolor wód wskazuje na to, że płód wydalił smółkę. Przyczyną oddawania smółki jeszcze w łonie matki może być m.in. niedotlenienie, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej skonsultować się z lekarzem!

Zielony śluz w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Zielone upławy w ciąży nigdy nie powinny być leczone na własną rękę. Jak tylko zauważysz śluz o zielonkawym kolorze, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Zaleci on odpowiednie leczenie (zwykle opierające się na doustnym i/lub dopochwowym podawaniu leków), bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i rozwijającego się płodu.

Jeśli zielona wydzielina pojawi się pod koniec ciąży, kiedy zbliża się termin porodu (lub po nim), nie zwlekaj i jak najszybciej jedź do szpitala. Odejście zielonych wód płodowych to stan, który zagraża dziecku.

Upławy w ciąży mogą mieć również różowawy, brązowy lub wyraźnie żółty kolor. Zdarza się również, że wydzielina jest podbiegnięta krwią. W każdym z tych przypadków należy udać się po pomoc do ginekologa, lekarza prowadzącego ciążę lub położnej. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy wydobywający się z pochwy śluz jest powodem do niepokoju.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama