Żółty śluz w ciąży nie powinien się pojawiać. Jeśli wystąpi, najlepiej zgłosić się do lekarza, który zweryfikuje, co jest przyczyną zmiany barwy wydzieliny z dróg rodnych, która nie powinna mieć takiego koloru. Choć żółte upławy w ciąży nie świadczą o tym, że z ciążą dzieje się coś niepokojącego, to najczęściej sugerują infekcję, która może zagrażać ciąży.

Reklama

Spis treści:

Żółty śluz w ciąży – czy to normalne?

Nie. W ciąży zwiększa się wydzielanie śluzu, jednak powinien on być bezbarwny lub biały, bezwonny, a jego konsystencja powinna być nieco luźniejsza od konsystencji białka kurzego. Zwykle jest go więcej niż przed ciążą, gdyż ma on za zadanie chronić drogi rodne przed infekcją. Zwiększona ilość śluzu wypłukuje z dróg rodnych chorobotwórcze drobnoustroje, zmniejszając ryzyko rozwoju infekcji, na które w okresie ciąży kobieta jest bardziej narażona.

Prawidłowy śluz w ciąży, choć jest biały lub bezbarwny, może pozostawiać na bieliźnie żółtawy ślad. To nie powinno budzić niepokoju przyszłej mamy.

Co oznaczają żółte upławy?

Żółte upławy (upławy to określenie na nieprawidłową wydzielinę dróg rodnych) mogą wskazywać np. infekcję intymną. Jeśli wydzielina jest obfita, żółta lub zielona, ma nieprzyjemny, rybi zapach, a okolice intymne są zaczerwienione lub swędzą, wszystko wskazuje na to, że doszło do infekcji dróg rodnych. Trzeba bezzwłocznie zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie.

Zobacz także

Infekcja może wynikać z zakażenia bakteryjnego, grzybiczego, wirusowego lub pasożytniczego. Nieprawidłową wydzielinę z pochwy wywołuje np. zakażenie chlamydią i rzeżączka. Nieleczone infekcje intymne w ciąży mogą być zagrożeniem dla dziecka.

Żółte upławy wskazujące na infekcję mogą wystąpić na każdym etapie ciąży, także przed porodem. Warto wiedzieć jednak, że żółte upławy przed porodem to nie jest odchodzący czop śluzowy. Podobnie jak prawidłowy śluz czop także jest bezbarwny lub białawy, ma galaretowatą konsystencję i mogą w nim być widoczne krwawe „nitki”.

Jakie upławy w ciąży są niebezpieczne?

Niepokój kobiety spodziewającej się dziecka powinny budzić upławy odbiegające wyglądem i zapachem od prawidłowego śluzu. Oto cechy nieprawidłowych upławów:

  • żółty lub zielony kolor (infekcja),
  • nieprzyjemny rybi zapach (infekcja),
  • konsystencja twarożku, nawet jeśli upławy są białe (infekcja),
  • brązowe bardzo obfite, towarzyszą im skurcze (ryzyko poronienia),
  • krwiste (mogą oznaczać poronienie lub raka szyjki macicy).

Brązowawy lub lekko podbiegnięty krwią śluz na samym początku ciąży (mniej więcej w terminie miesiączki) nie musi oznaczać nic niepokojącego. Tak objawia się plamienie implantacyjne, które jest zupełnie normalnym zjawiskiem.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama