śluz po zapłodnieniu
Adobe Stock
Objawy ciąży

Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?

Śluz po zapłodnieniu różni się od śluzu, który jest wydzielany podczas normalnego cyklu. Na początku ciąży zwiększa się jego produkcja, może mieć również nieco inny kolor i zapach.

Śluz po zapłodnieniu stanowi ochronę dla rozwijającego się płodu. Zapobiega on między innymi wnikaniu bakterii do pochwy. W ciąży upławy pojawiają się w większych ilościach, niektóre zmiany mogą jednak świadczyć o rozwijającej się infekcji. Zdarzają się także przypadki, gdy śluz nie występuje wcale – nazywa się to „fazą suchą”.

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej? Po ilu dniach?

Czy po zapłodnieniu wydziela się śluz?

Wiele kobiet zastanawia się, czy po zapłodnieniu wydziela się śluz. Owszem, jest go wręcz więcej niż wcześniej. Jest to konsekwencją zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży. Duże ilości śluzu kobieta może zauważać aż do samego porodu. Jest to jeden z objawów zapłodnienia.

Na podstawie zwiększonej produkcji śluzu można podejrzewać zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Należy jednak pamiętać, że organizm każdej kobiety jest inny, a ciąża musi być potwierdzona za pomocą testu ciążowego lub badania stężenia hormonu beta hCG, a także konsultacji ginekologicznej.

Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?

Upławy nie wyglądają tak samo u każdej przyszłej mamy. Bardzo trudne jest więc określenie tego, jak dokładnie powinny one wyglądać. Śluz w pierwszych dniach po zapłodnieniu przypomina nieco wydzielinę, którą można zauważyć na bieliźnie podczas dni płodnych. Na różnych etapach ciąży śluz może zmieniać kolor z przezroczystego na mleczny lub jasnożółty.

Fizjologiczny śluz w ciąży jest:

  • przezroczysty,
  • bezwonny,
  • rzadki (niekiedy nawet wodnisty),
  • białawy lub o lekko żółtym zabarwieniu.

Jak zmienia się śluz po zapłodnieniu?

Śluz po zapłodnieniu zmienia się na różnych etapach ciąży. Pod koniec ciąży robi się gęsty i galaretowaty. Powstanie z niego czop śluzowy, który zatyka szyjkę macicy.  Czop śluzowy odchodzi, otwierając szyjkę macicy i umożliwiając narodziny dziecka. Wydalenie czopa śluzowego jest jednym z sygnałów zbliżającego się porodu. Kobieta może wydalić czop śluzowy w formie „korka” śluzu lub upławów (wtedy przyszła mama może nawet nie zauważyć tego zjawiska).

Kolor śluzu po zapłodnieniu: o czym świadczy?

Ciężarna powinna obserwować wydzielinę z pochwy, ponieważ czasami zmiana jej koloru (np. na zielonkawy) może świadczyć o infekcji. Nieprzyjemny lub wręcz cuchnący zapach również jest sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy tego lekceważyć. W takiej sytuacji koniecznie należy udać się do ginekologa. Niepokój powinien wzbudzić także biały śluz o grudkowatej konsystencji – może on świadczyć o grzybicy pochwy. 

Podczas ciąży bardzo ważne jest szczególne dbanie o higienę miejsc intymnych, aby zapobiec potencjalnemu rozwojowi różnych infekcji narządów rozrodczych.

Śluz po zapłodnieniu czy okres?

Śluz, który pojawia się tuż po zapłodnieniu, ale przed przewidywanym okresem, czasem można pomylić ze zbliżającą się miesiączką. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które wynika z zagnieżdżenia się zarodka. Takie plamienie jest jednak znacznie krótsze niż miesiączka. Różni się również kolorem, nie występują też inne dolegliwości, które pojawiają się podczas okresu.

Jeżeli śluz zaczyna przybierać ciemniejszą (bardziej krwistą) barwę, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Pod koniec ciąży zmiana koloru śluzu może świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej, co w konsekwencji może prowadzić do przedwczesnego porodu. 

Zobacz także:

śluz na początku ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Jaki jest śluz na początku ciąży? Kolor, konsystencja, zapach
Śluz na początku ciąży odgrywa ważną rolę – tworzy on barierę ochronną dla płodu. Funkcja ochronna śluzu ma szczególne znaczenie, ponieważ drogi rodne ciężarnej są o wiele bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje. Sprawdź, jaki kolor i konsystencję powinien mieć śluz we wczesnej ciąży.

Śluz w pierwszych miesiącach ciąży zwiększa swoją objętość i nie należy tym się martwić. Dużo śluzu na początku ciąży to naturalna reakcja fizjologiczna organizmu i dodatkowa ochrona dla kształtującego się płodu. Wydzielina z pochwy zmienia się na różnych etapach ciąży, a gdy jest już blisko do porodu, staje się bardzo gęsta i zostaje wydalona w postaci czopa śluzowego. Jaki jest śluz na początku ciąży? Na zwiększoną objętość śluzu na początku ciąży wpływ mają hormony (większa produkcja estrogenów i progesteronu) oraz ukrwienie narządów płciowych. Śluz w pierwszych dniach ciąży przypomina ten, który można zauważyć na bieliźnie w czasie dni płodnych. Powinien on być przezroczysty, może też przybierać białawą lub lekko żółtą barwę. Śluz we wczesnej ciąży powinien być: lekko ciągnący lub rozrzedzony, być bezwonny lub mieć delikatny naturalny intymny zapach, niezbyt gęsty (niekiedy nawet wodnisty). Śluz w ciąży zmienia się w zależności od stopnia jej zaawansowania. Niektóre kobiety uskarżają się na suchość pochwy i brak śluzu na początku ciąży. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem. Z kolei galaretowaty śluz pojawia się niedługo przed zbliżającym się porodem. Pod koniec ciąży dochodzi do odejścia czopu śluzowego , który przez cały czas trwania ciąży dodatkowo chronił macicę przed infekcjami. Różowy śluz na początku ciąży Różowy śluz , brązowy lub brunatny sygnalizuje, że może w nim znajdować się krew. Taki objaw zawsze należy traktować poważnie – może on oznaczać, że ciąża i rozwój płodu przebiegają nieprawidłowo. Jeśli brunatne plamienie w ciąży pojawia się w śladowych ilościach, nie musi ono oznaczać czarnego scenariusza, może być jedynie symptomem infekcji.  Krew w śluzie należy jednak traktować tak samo poważnie jak każde inne...

śluz płodny
Adobe Stock
Starania o dziecko
Śluz płodny: jak wygląda śluz w dni płodne i niepłodne?
Śluz płodny jest przezroczysty i rozciągliwy, a po owulacji i przed okresem staje się gęsty i nieprzejrzysty. Wygląd śluzu płodnego może więc pomóc określić dni płodne oraz moment owulacji. Czasem też wskazuje na infekcję, zwłaszcza gdy śluz jest mleczny, żółty lub brązowy, a towarzyszy mu ból i swędzenie.

Kobiecy śluz w dni płodne warto obserwować nie tylko wtedy, gdy starasz się zajść w ciążę, ale i wtedy, gdy chcesz jej uniknąć. Obserwacja śluzu płodnego i niepłodnego to jedna z metod określania dni płodnych . Śluz z pochwy w czasie cyklu miesiączkowego zmienia się wraz z każdą kolejną fazą płodności i niepłodności. Śluz w dni płodne jest lepki i rozciągliwy, dzięki czemu sprzyja zapłodnieniu. Z kolei śluz niepłodny gęstnieje, a jego zadaniem jest zaczopowanie szyjki macicy. Ale uwaga, brązowy lub mleczny śluz w dni płodne i przed okresem może być czasem objawem infekcji lub... ciąży. Śluz w dni płodne i niepłodne: Jak wygląda śluz w dni płodne? Brak śluzu płodnego - przyczyny Jak wygląda śluz niepłodny? Brązowy śluz w dni płodne Mleczny śluz przed okresem Jak wygląda śluz płodny? Śluz w dni płodne ma ułatwić zapłodnienie, jego konsystencja jest więc przyjazna plemnikom. Śluz płodny pojawia się ok. 6 dni przed owulacją, przypomina nieco surowe białko jajka kurzego i staje się: śliski, lepki, ciągnący. Śluz w pochwie zmienia się w ciągu całego cyklu. Zmiany w wyglądzie śluzu są zależne od wydzielanych przez organizm hormonów, szczególnie prolaktyny i estrogenów. Gdy po zakończeniu miesiączki poziom estrogenów jest niski, śluz jest gęsty. Wraz ze wzrostem poziomu estrogenów śluz staje się rzadszy i bardziej przezroczysty – zmienia się w śluz płodny. Taki śluz jest idealnym miejscem do przeżycia dla plemników, które w sprzyjających warunkach mogą przebywać w organizmie kobiety nawet do 5 dni w oczekiwaniu na komórkę jajową. Śluz w najbardziej płodnym dniu nazywany jest też szczytem śluzu ze względu na jego szczególnie sprzyjające działanie na plemniki. Gdy zauważysz taki śluz, to znak, że następuje owulacja , czyli uwolnienie komórki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj