opalanie natryskowe w ciąży
StockAdobe
Wygląd i samopoczucie

Opalanie natryskowe w ciąży: czy jest bezpieczne? [PLUSY I MINUSY]

Opalanie natryskowe w ciąży wydaje się bezpieczne – przecież ciężarna nie wystawia się na działanie promieniowania słonecznego czy tego z lamp w solarium. Jednak zawarte w samoopalaczu substancje mogą okazać się groźne dla płodu, dlatego podczas ciąży zawsze warto sprawdzić skład środka używanego do opalania natryskowego.

Czy opalanie natryskowe w ciąży może być alternatywą dla plażowania? Zdania na ten temat są podzielone. Z pewnością nie wolno poddawać się temu zabiegowi zbyt często i zawsze trzeba uważnie czytać pełny skład preparatu do opalania natryskowego. Tradycyjne opalanie w ciąży jest raczej niewskazane, a niektóre samoopalacze mogą zawierać szkodliwe substancje. Czy opalanie natryskowe jest bezpieczne w ciąży? Nie zawsze.

Spis treści:

  1. Zabieg opalania natryskowego w ciąży
  2. Czy opalanie natryskowe w ciąży jest bezpieczne?
  3. Czy w ciąży można używać samoopalacza w kremie?
  4. Koszt opalania natryskowego

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Zabieg opalania natryskowego w ciąży

Opalanie natryskowe to zabieg przyciemniający skórę bez kontaktu z promieniowaniem UV. Polega on na zaaplikowaniu na ciało specjalnego płynu brązującego i jego równomiernym rozprowadzeniu. Preparat ten zawiera dihydroksyaceton (DHA) – jest to składnik pobudzający produkcję melaniny, dzięki której skóra nabiera ciemniejszego koloru.

Zabieg trwa zwykle kilkanaście minut, a efekt opalonej skóry jest natychmiastowy. Opalenizna utrzymuje się na skórze od tygodnia do 10 dni, a następnie blednie. Opalanie natryskowe należy wykonywać w specjalnych kabinach, choć dostępne są również usługi z dojazdem do klienta, wówczas zabieg wykonuje się np. w łazience.

Czy opalanie natryskowe w ciąży jest bezpieczne?

Korzystanie z solarium natryskowego w ciąży budzi wiele wątpliwości wśród naukowców i lekarzy. Jedni uważają opalanie natryskowe za nieinwazyjną metodę przyciemniania skóry. Zdecydowanie jest ono bezpieczniejsze niż wystawianie ciała na promieniowanie słoneczne lub korzystanie z solarium, ponieważ:

  • skóra podczas zabiegu nie jest wystawiana na promieniowanie ultrafioletowe (jest ono niezdrowe nie tylko w ciąży i może powodować raka skóry – czerniaka, a intensywne opalanie w I trymestrze ciąży może prowadzić do odwodnienia, a w konsekwencji poronienia);
  • nie powoduje podnoszenia temperatury ciała, co mogłoby być przyczyną przedwczesnych skurczów porodowych;
  • pozwala na natychmiastowy efekt opalonej skóry.

Przeciwnicy opalania natryskowego uważają, że korzystanie z samoopalaczy w formie natryskowej może zaszkodzić ciąży (ryzyko wad rozwojowych), a nawet utrudnić jej poczęcie. Wszystko to za sprawą wdychanych toksycznych substancji chemicznych zawartych w preparacie oraz potencjalną reakcję alergiczną (skóra w ciąży jest bardziej podatna na działanie alergenów)

Specjaliści uważają, że lepszym rozwiązaniem jest umiarkowana ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Ale! Należy zachować ostrożność: nie opalać się między godziną 11 a 16, stosować kremy z wysokim filtrem i zasłaniać brzuch.

Niestety, nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzają lub wykluczają szkodliwość opalania natryskowego w ciąży. Przed podjęciem decyzji o opalaniu natryskowym w czasie ciąży warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub dermatologiem.

Czy w ciąży można używać samoopalacza w kremie?

Stosowanie samoopalaczy w kremie nie jest bezpieczne ze względu na zawarte w nich związki chemiczne, które mogą wnikać przez skórę lub drogi oddechowe do organizmu matki, a dalej do organizmu dziecka. Zdaniem naukowców samoopalacze (te drogeryjne, ale również stosowane przy opalaniu natryskowym) mogą zagrażać rozwijającemu się płodowi ze względu na wspomniany wyżej dihydroksyaceton zawarty w płynie brązującym.

W 2012 naukowcy donosili, że dihydroksyaceton zawarty w samoopalaczu używanym do opalania natryskowego może powodować alergie, otyłość, cukrzycę i bezpłodność, a u ciężarnych mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u dziecka. 

Dlatego przed poddaniem się opalaniu natryskowemu w ciąży warto zapytać osobę, która ma wykonać zabieg, o to, jaki samoopalacz jest dedykowany kobietom w ciąży lub poprosić o podanie pełnego składu produktu i sprawdzenie, czy nie ma na tej liście dihydroksyacetonu. Warto również udać się po poradę do dermatologa, a pełną listę składników na wszelki wypadek skonsultować z lekarzem.

Koszt opalania natryskowego

Jednorazowy zabieg opalania natryskowego jest dość drogi. Kosztuje od kilkudziesięciu złotych (gdy decydujemy się na opalenie tylko fragmentu ciała, np. rąk i nóg, dekoltu) do 200 złotych (w przypadku opalania całego ciała). Jednak zwłaszcza w ciąży przy wyborze metody opalania powinniśmy kierować się nie jej ceną, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Piękna, opalona skóra utrzyma się na krótko, żadna z dostępnych metod nie daje przecież trwałej opalenizny, a ewentualne wady rozwojowe płodu mogą być nieodwracalne!

Więcej o pielęgnacji skóry w ciąży:

samoopalacz w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Samoopalacz w ciąży: czy w ciąży można używać balsamów brązujących?
Samoopalacz w ciąży to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że wybierzesz kosmetyk bezpieczny dla ciężarnych lub delikatny balsam brązujący. Warto pamiętać, że ciąża to czas, gdy organizm może reagować inaczej na samoopalacze, kremy brązujące i kosmetyki do opalania. Wybrałyśmy najlepsze samoopalacze dla ciężarnych. Zapytałyśmy też dermatologa, jak bezpiecznie je stosować.

Samoopalacz w ciąży nie jest rozwiązaniem dla wszystkich ciężarnych, ale i tak to zdecydowanie lepszy pomysł niż opalanie. Wiadomo, że kobieta, która spodziewa się dziecka, nie powinna wylegiwać się w słońcu, bo przegrzewanie ciała może doprowadzić do przedwczesnych skurczów. Jeśli jednak przyszła mama nie chce mieć latem bladej skóry, może sięgnąć po bezpieczny balsam brązujący. Czy samoopalacz w ciąży jest bezpieczny? Wiele ciężarnych zastanawia się, czy można stosować samoopalacz w ciąży. Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. Samoopalacz w ciąży to proste rozwiązanie na uzyskanie ładnego kolorytu skóry, ale mało się mówi o tym, że stosowanie samoopalacza wymaga wiedzy. Zdaniem dermatologa, dr n. med. Aleksandry Jagielskiej, właścicielki kliniki medycyny estetycznej Sthetic, samoopalacze nie są bezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży. „Głównym składnikiem samoopalaczy jest DHA-dihydroaceton. Teoretycznie cząsteczki tej substancji są zbyt duże, aby przenikać przez skórę, ale nie jest do końca pewne, czy są w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży. Samoopalacze mogą zawierać również inne substancje dodatkowe, które działają niekorzystnie. Niezadowalający bywa też efekt opalenizny. Jest ryzyko, że na skutek zmian hormonalnych w organizmie zamiast równomiernego kolorytu skóra będzie pokryta plamami” – wyjaśnia dr Jagielska. Jaki samoopalacz w ciąży? Dobry, czyli bezpieczny samoopalacz dla ciężarnych powinien: mieć krótki, naturalny skład; nie zawierać substancji zapachowych; mieć postać kremu lub balsamu; mieć działanie nawilżające i gładką konsystencję. W drugim i trzecim trymestrze ciąży wybieraj więc naturalne samoopalacze dla ciężarnych. Oto najlepszy wybór, jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki samoopalacz kupić w ciąży. Uwaga na samoopalacze w spreju! Podczas aplikacji...

ciężarna w kostiumie na plaży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Dermatolog radzi: Jak opalać się w ciąży i jak chronić dzieci przed słońcem?
Pytania o opalanie pojawiają się tak szybko, jak szybko rośnie temperatura. Im bliżej lata i sezonu urlopowego, tym częściej zastanawiamy się czy opalanie może szkodzić i jak właściwie zabezpieczyć skórę. Ochrona przeciwsłoneczna jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Pytamy dermatologa co jest ważne i o czym absolutnie nie można zapomnieć.

Podczas ciąży mamy więcej czasu dla siebie, a kiedy dni robią się cieplejsze, a na niebie pojawia się piękne słońce, myślimy tylko o tym, żeby wygrzać ciało i wciąż chcemy, być choć trochę opalone. Jeżeli nawet nie przejmujesz się przedwczesnym starzeniem skóry, to jednak inne skutki obcowania ze słońcem powinny cię skłonić do rozwagi. Dr Aleksandra Lipka-Trawińska, dermatolog z Body Care Clinic w Katowicach, odpowiada na pytania o opalanie w ciąży i wystawianie na słońce małych dzieci, które najczęściej pojawiają się w głowie kobiet spodziewających się dziecka i rodziców małych dzieci. Jaką ochronę przed słońcem stosować? Czy w przypadku ciąży i niemowląt zasady ulegają zmianie? Prosta zasada: wszyscy stosujemy filtr i to jak najwyższy. Zawsze! Każdą osobę, bez względu na to czy jest w ciąży, czy nie, obowiązuje ochrona przeciwsłoneczna, najlepiej z jak najwyższym filtrem. Moc filtra oznaczana jest m.in. symbolem SPF (Sun Protection Factor), określa on tylko ochronę przeciw UVB i jest wielokrotnością czasu opalania bez filtra, czyli np. nakładając ochronę z SPF 30 powinniśmy móc bezpiecznie przebywać na słońcu 30 x 30 minut, co daje 15 godzin (wciąż aplikując krem co 2 godziny i to dość grubą warstwą!). Zobacz też: Ochrona przed słońcem dla kobiet w ciąży i dzieci - przegląd kosmetyków Kiedy wybierać SPF 30, a kiedy SPF 50+? W pochmurne dni również trzeba pamiętać o pieczołowitym nakremowaniu odkrytych partii ciała, wtedy nakładajmy preparaty z filtrem o wysokim stopniu ochrony, czyli minimum SPF 30. Filtry o takim faktorze zawarte są w wielu kremach do twarzy, więc dobranie odpowiedniego nie powinno stanowić problemu. Krem przeciwsłoneczny do twarzy sprawdzi się również na szyi, dekolcie i ramionach, nie musimy kupować osobnego. Z kolei w dni słoneczne to musi być najwyższy stopień ochrony na rynku europejskim, czyli SPF 50+....

jakie filtry przeciwsłoneczne dla dziecka.jpg
kolaż Babyonline.pl
Zakupy
Ochrona przed słońcem dla dzieci i kobiet w ciąży - przegląd kosmetyków
Jakie filtry przeciwsłoneczne stosować dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży? Czy kosmetyki przeciwsłoneczne stanowią wystarczającą ochronę przed promieniami UV? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Przejrzyjcie kosmetyczne nowości przeciwsłoneczne z nami!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj