Ból żeber w ciąży – skąd się bierze i jak sobie pomóc?
Ból żeber w ciąży zwykle pojawia się dopiero w trzecim trymestrze. Czasami może zacząć dokuczać jeszcze w trymestrze drugim. Wywołuje go powiększająca się macica, która spycha narządy wewnętrzne ku górze, w kierunku żeber.
Ból żeber w ciąży może się różnie umiejscowić. Część kobiet skarży się na ból pod prawym żebrem, inne na ból pod lewym albo w dole żeber. Najczęściej dolegliwości nasilają się podczas dłuższego pozostawania w jednej pozycji, np. w czasie siedzenia przy biurku czy za kierownicą samochodu.
Zwykle ból żeber pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, gdy macica jest największa, a jej dno sięga aż do łuków żeber. Jest on rozpierający i najczęściej dokucza aż do momentu, gdy macica obniży się przed porodem.
Spis treści:
- Ból żeber na początku ciąży
- Ból pod prawym żebrem w ciąży
- Ból pod lewym żebrem w ciąży
- Ćwiczenia na ból żeber w ciąży
Ból żeber na początku ciąży
Jeśli ból żeber pojawia się na początku ciąży, nie może być jeszcze spowodowany dużymi rozmiarami macicy. Dlatego najczęściej w takiej sytuacji podejrzewa się inną przyczynę dolegliwości. Jedną z nich może być zapalenie mięśni międzyżebrowych, które pojawia się u kilku procent ciężarnych. Niestety jedynym domowym sposobem, w jaki można sobie z nim radzić, jest leżenie na plecach – tylko ta pozycja przynosi ulgę. Oczywiście można też sięgnąć (po konsultacji z lekarzem) po bezpieczne przeciwbólowe leki w ciąży.
Ból żeber na początku ciąży może też sugerować pęknięcie lub złamanie żeber, które może przydarzyć się podczas upadku albo uderzenia. Uszkodzone żebra powodują ból podczas głębszego oddychania, kaszlu i kichania. Dolegliwości z czasem samoistnie ustępują, ale początkowo są bardzo dokuczliwe.
Ból pod prawym żebrem w ciąży
Najczęściej to rosnąca macica wywołuje ból pod prawym żebrem w ciąży, ale może on być także skutkiem ułożenia się dziecka w macicy lub złą postawą ciała – pochylaniem górnej części tułowia do przodu. Oczywiście nie da się samodzielnie wykluczyć także innych niż ciąża przyczyn dolegliwości.
Ból pod prawym żebrem w ciąży może być spowodowany stanami chorobowymi, które występują niezależnie od tego, czy kobieta jest ciężarna lub nie. Takie dolegliwości pojawiają się też w przebiegu:
- zespołu jelita drażliwego;
- kamieni nerkowych;
- problemów z wątrobą;
- zapalenia trzustki;
- kamieni żółciowych;
- zapalenia wyrostka robaczkowego;
- zapalenia żeber;
- zapalenia płuc;
- urazów żeber;
- ucisku na korzenie nerwowe (tzw. rwa).
Dlatego zawsze, gdy pojawi się ból żeber w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie rodzaju bólu, czasu jego występowania i innych objawów oceni, czy ból pod prawym żebrem to ciążowa dolegliwość, czy stan chorobowy.
Ból pod lewym żebrem w ciąży
Podobnie jak w przypadku bólu po prawej stronie ciała, tak i ból pod lewym żebrem w ciąży może być wywołany zmianami, jakie zachodzą w jamie brzusznej wskutek wzrostu płodu u rozciągania się macicy w ciąży.
Innymi przyczynami bólu pod lewym żebrem w ciąży mogą być:
- obrzęk śledziony;
- stany zapalne żołądka i dwunastnicy;
- problemy kardiologiczne;
- ucisk na korzenie nerwowe;
- stres w ciąży;
- uraz żeber;
- zapalenie żeber;
- kamica nerkowa;
- zapalenie płuc;
- kontuzja żeber.
Zawsze w przypadku wystąpienia bólu pod lewym żebrem w ciąży należy skonsultować się z lekarzem, który wykluczy przyczynę chorobową lub potwierdzi ją i zaleci niezbędne i możliwe leczenie.
Ćwiczenia na ból żeber w ciąży
Jeżeli ból spowodowany jest dolegliwościami ze strony kręgosłupa, fizjoterapeuta może ciężarnej zalecić ćwiczenia, które pozwolą odciążyć kręgosłup i zmniejszyć ucisk na korzenie nerwów. Dobierze je indywidualnie do stanu ciężarnej. Zawsze w przypadku pojawienia się bólu żeber w ciąży, który nie jest spowodowany chorobami narządów wewnętrznych jamy brzusznej lub urazami żeber, warto robić ćwiczenia oddechowe i odpoczywać.
Ćwiczenia w ciąży jednak nie pomogą, jeśli ból żeber w ciąży spowodowany jest chorobą układu pokarmowego, moczowego czy krążeniowo-oddechowego. Dlatego bardzo ważna jest diagnoza lekarska, po którą powinna zgłosić się każda ciężarna, która odczuwa ból w okolicach żeber.
Sprawdź też: