Lekarz może zlecić badanie CRP w ciąży jako rutynowe, by wykluczyć stan zapalny, lub gdy kobieta ma określone objawy. Należą do nich: gorączka, anemia, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia pracy wątroby, problemy z układem moczowym, spadek masy ciała lub przedwczesne odejście wód płodowych. Przekonaj się, jakie CRP w ciąży stanowi powód do niepokoju, a jakie informuje wyłącznie o tym, że jesteś zdrowa.

Reklama

Spis treści:

Po co wykonuje się badanie CRP w ciąży?

CRP to białko, które wytwarzane jest w komórkach tłuszczowych i wątrobie. Stężenie CRP rośnie lub maleje w zależności od obecności stanu zapalnego. Wynik badania CPR jest ważną informacją, zwłaszcza gdy podejrzewane jest zakażenie.

Lekarz kieruje na badanie CRP, chcąc sprawdzić ogólny stan zdrowia kobiety w ciąży. Może też poprosić o wykonanie badania, gdy istnieją powody, by podejrzewać u pacjentki stan zapalny. Wynik badania pozwala stwierdzić, czy należy poszerzyć diagnostykę.

Podwyższone CRP w ciąży za każdym razem wymaga kolejnych badań, które pozwolą stwierdzić, gdzie dokładnie znajduje się stan zapalny, i rozpocząć leczenie.

Zobacz także

Jak przygotować się do badania CRP w ciąży i jak wygląda badanie

Badanie CRP polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. By wynik był miarodajny, nie trzeba być na czczo. Jeśli jednak na skierowaniu kobieta w ciąży ma do wykonania więcej badań – wcześniej warto upewnić się, czy któreś z nich nie wymaga wykonywania przed pierwszym posiłkiem.

By wynik badania CRP był jak najbardziej miarodajny, bezpośrednio przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody. Nie zaszkodzi też chwilkę odpocząć i rozluźnić się.

Wynik CRP w ciąży: norma a podwyższone CRP

Norma CRP w ciąży wynosi poniżej 10 mg/l. Uznaje się, że w przypadku ciężarnych wskaźnik ten może być wyższy niż u innych zdrowych ludzi (wynosi on poniżej 5 mg/l).

Podwyższone CRP w ciąży do 40 mg/l wskazuje na łagodną infekcję wirusową lub niegroźne zakażenie bakteryjne. W III trymestrze ciąży może okazać się, że u ciężarnej występuje naturalnie podwyższone białko CRP – póki wskaźnik nie przekracza 40 mg/l, z reguły nie ma powodu do niepokoju.

Wysokie CRP w ciąży (ponad 40 mg/l) może wskazywać na poważniejsze stany zapalne. Tym poważniejsze – im wyższy jest wskaźnik białka CRP. Na przykład w przypadku nowotworu CRP może wynosić więcej niż 100 mgl/l.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama