Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
CRP w ciąży: po co wykonuje się to badanie, jakie są normy i co oznacza podwyższone CRP w ciąży
Adobe Stock/Liubov Levytska
Zdrowie w ciąży

CRP w ciąży: po co wykonuje się to badanie, jakie są normy i co oznacza podwyższone CRP w ciąży

CRP w ciąży to badanie, które pozwala stwierdzić, czy w organizmie ciężarnej rozwija się stan zapalny. Na podstawie wyniku badania lekarz prowadzący ciążę może zlecić dodatkową diagnostykę. Sprawdź, jaka jest norma CRP w ciąży i czy podwyższone CRP jest groźne.

Lekarz może zlecić badanie CRP w ciąży jako rutynowe, by wykluczyć stan zapalny, lub gdy kobieta ma określone objawy. Należą do nich: gorączka, anemia, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia pracy wątroby, problemy z układem moczowym, spadek masy ciała lub przedwczesne odejście wód płodowych. Przekonaj się, jakie CRP w ciąży stanowi powód do niepokoju, a jakie informuje wyłącznie o tym, że jesteś zdrowa.

Spis treści:

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Po co wykonuje się badanie CRP w ciąży?

CRP to białko, które wytwarzane jest w komórkach tłuszczowych i wątrobie. Stężenie CRP rośnie lub maleje w zależności od obecności stanu zapalnego. Wynik badania CPR jest ważną informacją, zwłaszcza gdy podejrzewane jest zakażenie.

Lekarz kieruje na badanie CRP, chcąc sprawdzić ogólny stan zdrowia kobiety w ciąży. Może też poprosić o wykonanie badania, gdy istnieją powody, by podejrzewać u pacjentki stan zapalny. Wynik badania pozwala stwierdzić, czy należy poszerzyć diagnostykę.

Podwyższone CRP w ciąży za każdym razem wymaga kolejnych badań, które pozwolą stwierdzić, gdzie dokładnie znajduje się stan zapalny, i rozpocząć leczenie.

Jak przygotować się do badania CRP w ciąży i jak wygląda badanie

Badanie CRP polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. By wynik był miarodajny, nie trzeba być na czczo. Jeśli jednak na skierowaniu kobieta w ciąży ma do wykonania więcej badań – wcześniej warto upewnić się, czy któreś z nich nie wymaga wykonywania przed pierwszym posiłkiem.

By wynik badania CRP był jak najbardziej miarodajny, bezpośrednio przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody. Nie zaszkodzi też chwilkę odpocząć i rozluźnić się.

Wynik CRP w ciąży: norma a podwyższone CRP

Norma CRP w ciąży wynosi poniżej 10 mg/l. Uznaje się, że w przypadku ciężarnych wskaźnik ten może być wyższy niż u innych zdrowych ludzi (wynosi on poniżej 5 mg/l).

Podwyższone CRP w ciąży do 40 mg/l wskazuje na łagodną infekcję wirusową lub niegroźne zakażenie bakteryjne. W III trymestrze ciąży może okazać się, że u ciężarnej występuje naturalnie podwyższone białko CRP – póki wskaźnik nie przekracza 40 mg/l, z reguły nie ma powodu do niepokoju.

Wysokie CRP w ciąży (ponad 40 mg/l) może wskazywać na poważniejsze stany zapalne. Tym poważniejsze – im wyższy jest wskaźnik białka CRP. Na przykład w przypadku nowotworu CRP może wynosić więcej niż 100 mgl/l.

Zobacz także:

podwyższone leukocyty w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Podwyższone leukocyty w ciąży – przyczyny, jakie są normy i jak leczyć
Podwyższone leukocyty w ciąży to sygnał, że mogło dojść do stanu zapalnego i organizm walczy z chorobą. Taki wynik wymaga wizyty u lekarza. Jeśli okaże się, że jego przyczyną jest infekcja, konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.

Podwyższone leukocyty w ciąży są często diagnozowane, szczególnie w ostatnim okresie przed porodem. Stan ten nie zawsze jest spowodowany chorobą – podwyższony poziom leukocytów może wystąpić np. po wysiłku fizycznym. Zawsze jednak nieprawidłowe wyniki badań wymagają konsultacji z ginekologiem , zwłaszcza kiedy normy leukocytów w ciąży są znacznie podwyższone. Spis treści: Podwyższone leukocyty w ciąży - charakterystyka Leukocyty w ciąży – normy Przyczyny podwyższonych leukocytów w ciąży Podwyższone leukocyty w ciąży – zagrożenia Podwyższone leukocyty w ciąży a infekcja wewnątrzmaciczna Jak leczyć podwyższone leukocyty w ciąży Podwyższone leukocyty w ciąży - charakterystyka Leukocyty to białe krwinki krwi (WBC z ang. white blood cells) odpowiadające za działanie układu odpornościowego. Wyłapują i niszczą drobnoustroje atakujące organizm – wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki. Ich podwyższony stan może świadczyć więc o tym, że organizm zmaga się z jakąś chorobą. Podwyższony poziom leukocytów (leukocytoza) w ciąży występuje najczęściej w: III trymestrze ciąży, podczas porodu, po posiłku, po wysiłku fizycznym. Leukocyty w ciąży – normy Prawidłowa wartość leukocytów we krwi to 4,0-10,8 K/L. Ich zakresy są umowne i mogą się w niewielkim stopniu różnić w zależności od laboratorium wykonującego badanie. W ciąży, zwłaszcza w jej końcówce, liczba białych krwinek może sięgać nawet poziomu 13,0-14,3 K/L i nie jest to powód do niepokoju. Dopiero liczba leukocytów powyżej 14,3 K/L wymaga dalszej diagnozy. Przyczyny podwyższonych leukocytów w ciąży Podwyższone leukocyty w ciąży najczęściej są związane z powstaniem infekcji w organizmie kobiety – przeziębieniem lub zakażeniem układu...

duszności w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Duszności w ciąży: problemy z oddychaniem, zadyszka (kiedy do lekarza?)
Duszności najczęściej pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Zdarza się jednak, że problemy z oddychaniem ciężarna odczuwa wcześniej. Mogą one świadczyć o anemii lub innych nieprawidłowościach, których nie wolno bagatelizować.

Czy w ciąży ciężko się oddycha? – pytają kobiety, które są dopiero na początku drogi do macierzyństwa. Odpowiedź na to pytanie brzmi: aż 60-70 proc. kobiet odczuwa duszności w ciąży. Dolegliwości mijają najczęściej dopiero wraz z porodem. W miarę rozwoju płodu i powiększania się macicy dochodzi do uniesienia przepony, co powoduje ucisk na płuca i duszności. W drugim i trzecim trymestrze typowa jest zadyszka w ciąży, szczególnie po wysiłku fizycznym, np. wchodzeniu po schodach. Także na samym początku ciąży oddech może stać się płytki. Podpowiadamy, kiedy duszności w ciąży mogą być powodem do niepokoju i jak sobie z nimi radzić. Spis treści: Duszności w ciąży – objawy Duszności w ciąży – przyczyny Duszności w ciąży – kiedy do lekarza? Duszności w ciąży w I trymestrze Problemy z oddychaniem w ciąży – II trymestr Płytki oddech w ciąży w III trymestrze Sposoby na duszności w ciąży Duszności w ciąży – objawy Odczuwanie duszności w ciąży jest sprawą indywidualną, subiektywną. Rzadko u kobiety, która zgłasza duszności, wykrywa się zmniejszenie wysycenia krwi tlenem. Najczęściej ciężarne opisują duszności jako: trudności z wzięciem głębokiego wdechu, ucisk na przeponę, pojawianie się zadyszki podczas nawet niewielkiej aktywności fizycznej (a nawet podczas mówienia!), szybsze męczenie się. Zwykle objawy te nie są związane z zagrożeniem zdrowia czy życia. Inaczej jest, gdy towarzyszy im ból w klatce piersiowej lub krwioplucie, które mogą świadczyć o zatorowości płucnej. Niepokojące jest też uczucie duszności po jedzeniu lub po ukąszeniu przez owada – wtedy istnieje podejrzenie gwałtownej reakcji alergicznej. Duszności w ciąży – przyczyny Do głównych przyczyn uczucia duszności w ciąży należą...

Erytrocyty w moczu w ciąży
Pixel-Shot/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Erytrocyty w moczu w ciąży – co oznaczają, normy, leczenie
Erytrocyty mogą pojawiać się w moczu ciężarnej w znikomej liczbie. Gdy norma zostanie przekroczona, konieczna jest konsultacja z lekarzem, gdyż obecność erytrocytów w moczu w ciąży może być objawem wskazującym np. na nieprawidłowości w działaniu układu moczowego. Sprawdź, jakie są normy oraz przyczyny występowania krwinek czerwonych w moczu ciężarnej.

Erytrocyty to krwinki czerwone, które zawierają hemoglobinę i transportują tlen. Gdy organizm funkcjonuje prawidłowo, erytrocyty nie przedostają się do moczu. Zwykle ich obecność, poza pojedynczymi krwinkami, świadczy o toczącym się procesie chorobowym. Przekroczenie normy erytrocytów w moczu ciężarnej zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. Obecność erytrocytów w moczu sprawdza się w ramach badania moczu w ciąży . Spis treści: Erytrocyty w moczu w ciąży – normy Co oznaczają erytrocyty w moczu? Erytrocyty w moczu: leczenie Erytrocyty w moczu w ciąży – normy Za normę uznaje się obecność 3-4 erytrocytów w polu widzenia (podczas oglądania próbki moczu pod mikroskopem). Jeżeli erytrocytów w moczu ciężarnej jest 5 lub więcej, wtedy mówi się o krwinkomoczu. Wynik powyżej 1000 erytrocytów w polu widzenia oznacza krwiomocz. Poza liczeniem erytrocytów, w laboratorium określa się, czy są to erytrocyty świeże, czy wyługowane. Te pierwsze wyglądają jak zwykłe, zdrowe czerwone krwinki (są czerwone, okrągłe i mają wklęsły środek), a wyługowane są od nich bledsze i nie mają wklęsłego środka. Co oznaczają erytrocyty w moczu? Obecność erytrocytów w moczu w ciąży może świadczyć o bardzo różnych schorzeniach – od prozaicznych po poważne. Dlatego niezbędna może okazać się dalsza diagnostyka. Najczęstszą przyczyną obecności erytrocytów w moczu w ciąży są infekcje dróg moczowych , np. zapalenie pęcherza w ciąży . Wynika to z faktu, że ciężarne są w większym stopniu narażone na zakażenia bakteryjne, ale też z tego, że rosnąca macica utrudnia odpływ moczu z pęcherza, co zwiększa ryzyko infekcji. Innymi przyczynami obecności czerwonych krwinek w moczu są: kamica dróg moczowych, zaburzenia pracy nerek, rak pęcherza lub nerek, toczeń, cukrzyca....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz