Reklama

Liczba badań USG w ciąży nie zawsze musi być taka sama. Oprócz badań podstawowych, obowiązkowych, istnieją też badania zalecane. Dlatego to, ile razy kobieta wykona USG w ciąży, zależy od konkretnego przypadku. Minimum musi być ich trzy. Ginekolog położnik, dr n. med. Marian Malinowski, wyjaśnia, dlaczego i w których tygodniach ciąży robione są obowiązkowe USG oraz kiedy warto zdecydować się na dodatkowe badania zalecane.

Reklama

Ile razy można zrobić USG w ciąży?

„Badania USG w ciąży można podzielić na obowiązkowe i zalecane, które jednak także warto wykonać, ponieważ dają nam dodatkowe informacje” – mówi dr Marian Malinowski. W każdej ciąży należy wykonać minimum trzy badania USG, w konkretnych tygodniach. Dodatkowo można zrobić jeszcze trzy inne. Jeżeli nie mamy do czynienia z ciążą podwyższonego ryzyka, nie ma konieczności wykonywania większej liczby ciążowych USG.

Obowiązkowe USG w ciąży

Badania USG, które w ciąży trzeba wykonać obowiązkowo, to:

  • Prenatalne USG w 12. tygodniu ciąży – podczas tego badania oceniamy ryzyko wad genetycznych płodu.
  • Połówkowe USG ok. 20.-21. tygodnia ciąży – oceniamy anatomię dziecka.
  • USG ok. 30. tygodnia ciąży – tu również oceniamy anatomię dziecka i sprawdzamy, czy nie pojawiły się wady genetyczne.

USG zalecane w ciąży

Wśród badań zalecanych jest USG we wczesnej ciąży, czyli wykonywane do 10. tygodnia ciąży. Pozwala ono sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną i pomaga ustalić wiek ciąży i termin porodu. „To badanie jest niezwykle pomocne, kiedy nie jesteśmy pewni, co do daty ostatniej miesiączki albo gdy pacjentka miała nieregularne miesiączki” – tłumaczy ginekolog.

Kolejnym badaniem, które warto wykonać, jest USG w 36.-38. tygodniu ciąży, podczas którego lekarz ocenia położenie dziecka (czy jest główkowe, czy miednicowe) i jego wagę. „Inaczej się kwalifikuje pacjentkę do porodu, kiedy dziecko jest w miednicy położone główkowo, a inaczej gdy miednicowo. Inaczej też planuje się termin porodu, jeśli mamy podejrzenie, że dziecko jest większe, niż powinno, albo mniejsze niż powinno” – mówi lekarz.

Dr Malinowski wylicza także trzecie dodatkowe USG: w okolicach 25. tygodnia ciąży. „To badanie, które jest, tego nikt nie ukrywa, badaniem for fun” – przyznaje dr Malinowski. Właśnie w tym tygodniu dziecko jest już na tyle duże, że aparat ładnie odwzorowuje rysy twarzy (które potrafi zniekształcić u młodszego dziecka), a jednocześnie na tyle małe, że da się je przekonać, by ustawiło się ładnie do zdjęcia. Dlatego jest to dobry czas, by wykonać USG 3D.

To ciekawe! USG 3D wykonane tuż przed porodem może dać zdjęcia twarzy dziecka tak dobrej jakości, że trudno je potem pomylić ze zdjęciami robionymi już po urodzeniu.

mat.prasowe


Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama