Okres w ciąży: czy może wystąpić? Przyczyny krwawienia w ciąży
Okres w ciąży się nie zdarza. Podczas ciąży, owszem, może wystąpić plamienie, jednak nie jest to miesiączka. Dlatego, jeśli u ciężarnej pojawi się krwawienie przypominające okres, widoczne będą skrzepy krwi, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku drobnego plamienia takie postępowanie nie musi być konieczne.
Okres w ciąży nie występuje, ale krótko po zapłodnieniu może pojawić się plamienie, mylnie uznawane za miesiączkę. To prawdopodobnie tzw. krwawienie implantacyjne, bo normalny okres w ciąży jest po prostu niemożliwy.
Inne przyczyny krwawienia na początku ciąży to m.in. nadżerka lub polipy. Zdarzają się też plamienia z powodu ciąży pozamacicznej lub poronienia. Zamiast wpadać w panikę na widok śladów krwi, najlepiej szybko poradzić się lekarza. Nie należy lekceważyć nawet małego plamienia, zwłaszcza gdy podejrzewamy, że doszło do zapłodnienia.
Spis treści:
- Okres w ciąży – czym jest krwawienie w ciąży?
- Okres w ciąży – obfite krwawienie w ciąży
- Okres w ciąży – co oznacza plamienie na początku ciąży?
- Okres w ciąży – przyczyny krwawienia w zaawansowanej ciąży
- Okres w ciąży – inne przyczyny krwawienia
- Okres w ciąży – leczenie plamienia w ciąży
Okres w ciąży – czym jest krwawienie w ciąży?
Już wiesz, że za okres w ciąży czasami błędnie uznaje się krwawienie innego pochodzenia. W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się aż u około 30 proc. kobiet! Być może właśnie stąd bierze się wciąż popularny mit, że w ciąży można mieć okres. To tzw. fałszywa miesiączka, czyli plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. Może pojawić się ono między 2. a 4. tygodniem od zapłodnienia. Zazwyczaj jest skąpe. Bardziej przypominao plamienie niż krwawienie. Nie towarzyszą mu bóle w podbrzuszu.
Uwaga! We wczesnej ciąży mogą występować krwawienia w terminach kolejnych miesiączek (w pierwszych 2-3 miesiącach od zapłodnienia). Przeważnie to plamienia, którym towarzyszy lekki ból w okolicy podbrzusza. Nie ma to jednak wpływu na samą ciążę.
Miesiączka, zwana okresem, to naturalny proces, który zachodzi w organizmie kobiety. Odpowiada za to działanie hormonów: estrogenu i progesteronu. Okres jest efektem złuszczania się nabłonka macicy. Złuszczająca się błona śluzowa sprawia także, że pękają naczynka krwionośne, a z pochwy wydostaje się krew. Podczas okresu nabłonek ten zostaje usunięty z kobiecego ciała, jednak gdy dojdzie do zapłodnienia – nie ulega on złuszczeniu, dlatego nie ma możliwości, by w ciąży wystąpiła miesiączka.
Okres w ciąży: co oznacza krwawienie na początku ciąży?
Krwawienie przypominające okres na początku ciąży może być związane bezpośrednio z ciążą lub wskazywać na nieprawidłowości w narządach rodnych.
Przyczyną krwawienia może być:
- Ciąża pozamaciczna – krwawienie jest jednym z jej objawów (kobieta może nie wiedzieć jeszcze, że jest w ciąży). Ciążę ektopową można potwierdzić w badaniu USG dopochwowym. Kobieta powinna szybko trafić do lekarza, bo ciąża pozamaciczna może stanowić zagrożenie na zdrowia, a nawet życia.
- Nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy – krwawienie (najczęściej ciemnoczerwone, ze skrzepami) może wywoływać nadżerka, różnego rodzaju polipy (niektóre pojawiają się dopiero w ciąży, tzw. polipy doczesnowe), żylaki pochwy. W badaniu wziernikiem przez pochwę lekarz oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania i zasięg. Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze, które nie zagraża ciąży.
Podejrzewasz, że jesteś w ciąży, nie wiesz, jak odróżnić okres od krwawienia w ciąży? Pierwsze objawy ciąży, takie jak bóle podbrzusza czy plamienie implantacyjne mogą kojarzyć się z miesiączką. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, idź do lekarza, który to potwierdzi lub wykluczy.
Okres w ciąży – obfite krwawienie w ciąży
Silne krwawienie w ciąży jest zawsze powodem do niepokoju. Może wystąpić na różnych etapach ciąży. Jego przyczynami może być:
- Niedobór progesteronu. Progesteron to hormon, który odpowiada za zagnieżdżenie jajeczka oraz utrzymanie ciąży. Niski poziom progesteronu może powodować skąpe plamienia lub obfite krwawienia o jasnoczerwonym kolorze.
- Zagrożenie poronieniem. Pojawia się jasnoczerwona krew, krwawienie może być obfite lub niewielkie, ale każde wymaga pilnej interwencji lekarza, który w badaniu USG sprawdzi stan rozwijającego się zarodka i oceni sytuację. Krwawienie nie musi oznaczać utraty dziecka, jest jednak wskazaniem do wzmożonej kontroli nad ciężarną (zdarza się, że podczas ciąży przyszła mama musi leżeć i bardzo się oszczędzać).
Pamiętaj, krwawienie przypominające obfity okres w ciąży to nie miesiączka! Mocne krwawienie zagraża zdrowiu i życiu dziecka oraz twojemu. Jak najszybciej udaj się do lekarza!
Okres w ciąży: przyczyny krwawienia w zaawansowanej ciąży
Gdy w drugiej połowie ciąży występuje krwawienie lub plamienie, najczęściej jego przyczyną jest:
- Łożysko przodujące. Mówi się o nim wówczas, gdy część tkanki łożyskowej pokrywa w mniejszym lub większym stopniu ujście kanału szyjki macicy (jeżeli pokrywa całe ujście, co też się zdarza, jest to łożysko przodujące całkowicie lub centralnie). Lekarz ocenia stan łożyska w badaniu USG. Ciężarna najczęściej musi zostać w szpitalu na obserwacji. Czasami lekarz decyduje o szybkim zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie. Gdy poród odbywa się w terminie, też przeprowadza się cesarkę.
- Odklejenie łożyska usadowionego prawidłowo. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Lekarz podczas badania USG i KTG ocenia stan dziecka – jeżeli nie wykazuje objawów niedotlenienia, nie trzeba od razu wykonywać cesarskiego cięcia. Ciąża wymaga jednak większej kontroli lekarskiej i zwykle kończy się cesarką.
Okres w ciąży: inne przyczyny
Krwawienie przypominające okres w ciąży może wywołać:
- Krwiak podkosmówkowy. Krwiaki tworzą się pod wpływem stresu, wysiłku albo w wyniku zaburzeń hormonalnych. Zwykle nie są groźne i wchłaniają się samoistnie (ciężarna musi się oszczędzać lub leżeć), ale czasami, zwłaszcza w przypadku większych krwiaków, niezbędna jest interwencja lekarza.
- Pęknięcie macicy. Krwotok jest silny i wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko, najczęściej już po rozpoczęciu regularnych skurczów porodowych. Najbardziej narażone na pęknięcie macicy są kobiety, które miały wcześniej operacje ginekologiczne lub cesarskie cięcia. Ważne, aby po takich zabiegach przyszła mama już od 38. tygodnia ciąży przebywała w szpitalu (nawet jeżeli nie zaczęła się jeszcze akcja porodowa).
Okres w ciąży: leczenie plamienia
Każde krwawienie czy nawet plamienie w ciąży wymaga interwencji lekarza. Tylko on postawi prawidłową diagnozę, a także zadba o ciebie i dziecko.
Nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty, jeżeli:
- plamienie w ciąży jest obfite, gęste, a krew (ciemnobrązowa) zawiera skrzepy;
- krwawieniu towarzyszy silny ból w podbrzuszu;
- czujesz ból w dole pleców;
- pojawią się wymioty i mdłości.
Możesz spodziewać się, że w szpitalu zostaną przeprowadzone dodatkowe badania:
- USG. Pozwoli ocenić stan dziecka, pomoże ustalić położenie łożyska, ułatwi postawienie diagnozy.
- Badania wziernikiem przez pochwę. Dokładnie oceni stan narządów rodnych, w tym szyjki macicy.
- Specjalistyczne badania krwi i moczu. Pozwalają na wykrycie wielu ogólnoustrojowych chorób u kobiety.
Zobacz także:
- Spóźniający się okres: ile może spóźniać się okres? (i kiedy zrobić test?)
- Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]
- Ból brzucha na początku ciąży: przyczyny, ryzyko, leczenie